izpis_h1_title_alt

Diskriminacija priseljencev v slovenski družbi
ID Smaga, Anthony Paul (Avtor), ID Urlep, Patricija (Avtor), ID Dekleva, Bojan (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Razpotnik, Špela (Komentor)

URLURL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite http://pefprints.pef.uni-lj.si/5770/ Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
V pričujočem magistrskem delu se ukvarjava z diskriminacijo priseljencev v Sloveniji. V teoretičnem delu opredeliva pojme, kot so etnična skupnost, narod, nacionalizem in migracije. Ker so priseljenci v novi državi pogosto tretirani kot »drugi«, natančneje opredeliva tudi koncept mi – oni in razlike, ki se pojavljajo glede na to, iz katere države priseljenec prihaja (nekateri tujci so bolj »zaželeni« kot drugi). Nekaj strani nameniva tudi pomenu različnih oblik kapitalov za življenje priseljencev v novem okolju in multikulturalizmu ter interkulturalizmu. V zadnjem času se soočamo z novimi načini izražanja predsodkov, ki so bolj prikriti. Gre za nove oblike rasizma, ki ne temeljijo več na rasi oz. telesnih značilnostih, pač pa na kulturnih značilnostih posameznikov. Natančneje opredeliva in opiševa tudi sovražni govor, diskriminacijo na področju zaposlovanja in na delovnem mestu, institucionalni rasizem in medijske reprezentacije priseljencev. V magistrskem delu uporabljava kvalitativni raziskovalni pristop, podatki so pridobljeni z delno strukturiranim intervjujem. Vzorec zajema 16 priseljencev iz različnih držav. V raziskovalnem delu se poglobljeno osredotočiva na naslednje teme: razlogi za selitev, izkušnje ob prihodu v Slovenijo (z okoljem, ljudmi, urejanjem dokumentov), splošno počutje v Sloveniji in vsakdanji stik s Slovenci (diskriminacija na ulici, s strani sosedov, v kavarni ipd.), diskriminacija na področju zaposlovanja in na delovnem mestu, diskriminacija v zdravstvu, diskriminacija na področju kazenskega obravnavanja (izkušnje s policijo), izkušnje z diskriminacijo pri otrocih priseljencev. Rezultati raziskave ponujajo globlji vpogled v pojavnost oziroma doživljanje diskriminacije priseljencev v Sloveniji. Rezultati raziskave so pokazali, da vsi priseljenci, ki so sestavljali najin vzorec, v Sloveniji doživljajo diskriminacijo. Seveda v različni intenziteti in na različnih področjih življenja. Raziskava je koristen prispevek za področje socialne pedagogike, še posebej zato, ker temelji na uporabniški perspektivi.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:diskriminacija
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Tipologija:2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:PEF - Pedagoška fakulteta
Leto izida:2019
PID:20.500.12556/RUL-108158 Povezava se odpre v novem oknu
COBISS.SI-ID:12468297 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:27.06.2019
Število ogledov:1794
Število prenosov:281
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Discrimination against immigrants in the Slovenian society
Izvleček:
This master's thesis deals with the discrimination of immigrants in Slovenia. In the theoretical part we define concepts such as ethnic community, nation, nationalism and migrations. Since immigrants in their new country are often treated as »others«, we also define this concept and the differences that occur depending on the country from which the immigrant is coming (some foreigners are more »desirable« than others). Some pages are also devoted to the importance of different forms of capital for the lives of immigrants in their new environment, as well as multiculturalism and interculturalism. Nowadays, we are confronted with new ways of expressing prejudice that are more concealed. These are new forms of racism, which are no longer based on race or physical characteristics, but on cultural characteristics of individuals. Additionally, we more specifically define and describe hate speech, discrimination in the field of employment and at work, institutional racism and media representation of immigrants. In this master's thesis, a qualitative research approach is used, the data is obtained by a partially structured interview. The sample covers 16 immigrants from different countries. In the empirical part, we focus on the following topics: reasons for moving, experience with coming to Slovenia (the environment, people, obtaining and managing documents), general wellbeing in Slovenia and everyday contact with Slovenians (discrimination in the streets, cafes, by neighbours, etc.), discrimination in the field of employment and at work, discrimination in the health sector, discrimination in the field of criminal treatment (experience with the police), discrimination of immigrant children. The research results offer a deeper insight into the incidence or experience of discrimination by immigrants in Slovenia. The results of the study show that all immigrants who made up our sample are discriminated in Slovenia, however, in different intensities and in different life areas. The research is a useful contribution to the field of social pedagogy, especially because it is based on the user's perspective.

Ključne besede:discrimination

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj