izpis_h1_title_alt

Oblika zaposlitve in njen vpliv na kvaliteto življenja oseb z motnjami v duševnem razvoju : magistrsko delo
ID Krstulović, Ajda (Avtor), ID Bratković, Daniela (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Lipec-Stopar, Mojca (Komentor)

URLURL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite http://pefprints.pef.uni-lj.si/5240/ Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
Pravica do zaposlitve in delovnih aktivnosti je ena pomembnejših človekovih pravic, kar velja tudi za osebe z motnjami v duševnem razvoju (v nadaljevanju MDR). Osebe z zmernimi, težjimi in težkimi MDR se največkrat vključijo v delovne aktivnosti, ki potekajo v varovanem okolju, v katerem imajo malo stika z lokalno skupnostjo in osebami brez MDR, medtem ko raziskave kažejo, da ima za te posameznike boljši učinek zaposlitev, ki omogoča vključenost v okolje in je čim bolj podobna običajnemu delu. Zaposlitev v običajnem okolju ima v primerjavi z zaposlitvijo v varovanem okolju tudi boljši vpliv na kvaliteto življenja oseb z MDR, predvsem na področjih socialnega vključevanja, razvoja socialnega kapitala ter materialne dobrobiti. V empiričnem delu magistrskega dela sem ugotavljala, kako posamezna od omenjenih dveh oblik zaposlitve vpliva na kvaliteto življenja ter kakšne so glavne razlike med njima v slovenskem prostoru. Uporabljen je bil kvalitativen raziskovalni pristop, zbiranje podatkov pa je potekalo na dva načina, in sicer preko opazovanja z udeležbo ter preko polstrukturiranih intervjujev z uporabniki. Vzorec je obsegal 11 intervjuvancev z zmernimi ali težjimi MDR, ki so vključeni v štiri različna delovna okolja (dve obliki zaposlitve v varovanem okolju ter dve v običajnem okolju), pridobljene podatke pa sem kodirala in interpretirala na podlagi teoretičnih izhodišč. Rezultati raziskave so pokazali, da med zaposlitvijo v varovanem okolju in zaposlitvijo v običajnem okolju obstaja nekaj razlik, še posebej v glavnih značilnostih delovnega mesta, zadovoljstvu uporabnikov, medosebnih odnosih ter plačilu. Nakazala se je tudi povezanost med obliko zaposlitve in kvaliteto življenja, pri čemer oblika zaposlitve na nekatere dejavnike kvalitete življenja vpliva bolj, na nekatere pa manj. Na podlagi rezultatov ugotavljam, da zaposlitev v običajnem okolju, v primerjavi z zaposlitvijo v varovanem okolju, pozitivneje vpliva na večino dejavnikov kvalitete življenja, predvsem na kategorijo socialne vključenosti ter materialne dobrobiti.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:osebe z motnjami v duševnem razvoju, zaposlovanje, kvaliteta življenja, zaposlitev v varovanem okolju, zaposlitev v običajnem okolju
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Tipologija:2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:PEF - Pedagoška fakulteta
Založnik:[A. Krstulović]
Leto izida:2018
Št. strani:88 str.
PID:20.500.12556/RUL-102350 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:376:616.89-008.488(043.2)
COBISS.SI-ID:12091465 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:31.08.2018
Število ogledov:1306
Število prenosov:193
Metapodatki:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Type of employment and its effect on quality of life of people with intelectual disabilities
Izvleček:
The right to work is one of the more important human rights, which also holds true for people with intellectual disabilities. People with moderate, severe and profound intellectual disabilities are most often involved in work activities that take place in a sheltered environment (sheltered workshops) in which they have little contact with the local community and people without intellectual disabilities. Meanwhile, research shows that integrated employment, which enables them to be more involved in their local communities, has better impact on individuals with intellectual disabilities then sheltered workshops. Integrated employment also positively impacts their quality of life, especially aspects like social inclusion, social capital and material welfare. This research examines how each of the two forms of employment affects the quality of life for persons with intellectual disabilities, and also what the main differences between them are in Slovenia. A qualitative research approach was used, and data collection was carried out in two ways: by observation with participation and by semi-structured interviews with service users. The sample consisted of 11 interviewees with moderate or severe intellectual disabilities involved in four different working environments, two forms of employment in sheltered environment and two in integrated employment. Data was later codified and interpreted on the basis of theoretical starting points. Results of the research show that there are some differences between sheltered workshops and integrated employment, namely in areas of working environment, satisfaction with the employment, relationships and wage. Based on the results, I have found that integrated employment, compared to sheltered workshops, positively influences most of the quality of life aspects. This is true especially in the categories of social inclusion and material wellbeing of persons with intellectual disabilities.

Ključne besede:mentally handicapped, employment, duševno prizadeti, zaposlitev

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj