Širše področje, ki ga obravnavamo v okviru doktorske disertacije sta neravnovesna kvantna in klasična fizika. Osrednja tema obravnave so integrabilni in solitonski interagirajoči sistemi, ki nam s svojo strukturo omogočajo analitično obravnavo.
V okviru področja se osredotočimo na dve vprašanji. Prvo vprašanje zadeva stacionarna stanja v kvantnih sistemih. Karakterizacija vseh stacionarnih stanj nam omogoča izračun pričakovanih vrednosti lokalnih opazljivk, v okviru kvantnega homogenega začetnega problema. Gradniki stacionarnih stanj so efektivno lokalne ohranjene količine, ki predstavljajo informacijo, ki se ohrani v sistemu za vse čase. V prvem delu disertacije se posvetimo konstrukciji efektivno lokalnih ohranjenih količin v enodimenzionalnem anizotropnem Heisenbergovem modelu in bozonskih modelih. Efektivno lokalne ohranitvene zakone uvrstimo v okvir teorije integrabilnosti in kvazidelčnega opisa integrabilnih sistemov, ki omogoča neposreden izračun fizikalnih količin.
Drugo vprašanje se nanaša na naravo transportnih lastnosti v enodimenzionalnih sistemih. Povezava med idealnim transportom in efektivno lokalnimi količinami je bila vzpostavljena v 90 letih. V disertaciji razširimo povezavo na normalni, oziroma difuzijski transport. Ta nam omogoča izračun spodnje meje na difuzijsko konstanto v Heisenbergovem modelu, s čimer pokažemo, da Heisenbergov model pri končnih temperaturah ni izolator.
V zadnjem poglavju obravnavamo transportne lastnosti klasičnih celičnih avtomatov. Prvi model opisuje nabite delcev, ki se elastično sipajo, drugi pa ustreza dinamiki solitonov, pri katerih pride do faznega zamika ob sipanju. Eksplicitna rešitev dinamike lokalnih opazljivk nam omogoča analitičen izračun transportnih koefcientov, kot tudi rešitev nehomogenega začetnega problema. Kljub svoji preprostosti sta modela zanimiva zaradi svojih transportnih lastnosti. Izraženi so namreč kar trije transportni režimi, od izolatorskega, preko difuzijskega, pa vse do balističnega.
|