izpis_h1_title_alt

Uporaba elektronskega panja za opazovanje sprememb v okolju : diplomsko delo
ID Štembergar Zupan, Andrej (Author), ID Božič, Janko (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window

URLURL - Presentation file, Visit http://pefprints.pef.uni-lj.si/id/eprint/2672 This link opens in a new window

Abstract
Namen diplomske naloge je bil prikazati koristnost monitoring sistemov in kako se vremenske razmere odražajo v panju. Oblikovali smo opazovalno postajo v čebelnjaku in izpeljali meritve. Zanimalo nas je, kako vreme vpliva na razmere v panju in kakšne so razlike v temperaturi pri dveh zaporednih dneh. Pri tem smo uporabili podatke, pridobljene v slabem in lepem vremenu. Temperaturo smo merili na sredini in robu panja. Ugotovili smo, da so največja odstopanja temperature, ne glede na vreme, na robu panja. Za večjo bazo podatkov smo iz spletne strani HOBOS zbrali še podatke o pomladnih in poletnih temperaturah v panju. Slednji podatki so nam omogočili primerjavo temperatur v panju med hladnejšimi in toplejšimi dnevi. Vreme pri nižjih temperaturah (pomladi) v veliki meri ni vplivalo na temperaturo v panju. Slednje pa ne velja pri višjih poletnih temperaturah. Izračunali smo tudi čas, ki je potreben, da zunanja temperatura vpliva na temperaturo v panju. V povprečju je bil časovni zamik najvišji v sredini panja, najnižji pa na robu. Poleg temperatur in izračuna časovnega zamika smo beležili tudi podatke o vlažnosti panja. Vlažnost v panju je v sredini panja konstantna, večja odstopanja so na robu. V panju je pri nižjih temperaturah vlažnost višja. Prevelika vlažnost v panju vodi do razvoja bolezni in plesni, kar je za čebeljo družino lahko pogubno.

Language:Slovenian
Keywords:medonosna čebela (apis mellifera carnica), monitoring, odmiranje čebeljih družin, čebelnjak, vremenske razmere
Work type:Undergraduate thesis
Typology:2.11 - Undergraduate Thesis
Organization:PEF - Faculty of Education
Publisher:[A. Štembergar Zupan]
Year:2014
Number of pages:VIII, 67 f., [12] f. pril.
PID:20.500.12556/RUL-69256 This link opens in a new window
UDC:638.141:502/504(043.2)
COBISS.SI-ID:10393929 This link opens in a new window
Publication date in RUL:10.07.2015
Views:1439
Downloads:257
Metadata:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:Use of electronic hive for observation of changes in environment
Abstract:
The purpose of the thesis was to demonstrate the usefulness of monitoring systems and how are the weather conditions reflected in the beehive. We have set up a monitoring station and carried out different measurements. We were interested in the influences of weather conditions on the hive and in the differences of the temperatures in two consecutive days. We have used data gathered in good and bad weather. We measured the temperature in the middle and at the edge of the beehive. We discovered that the biggest deviations in temperature occured at the edge of the beehive, regardless of weather.To get a larger database we also took data from the HOBOS website for spring and summer beehive temperatures. This data enabled us to compare temperatures in the beehive in colder and wormer days. Most of the time cold weather (spring) did not influence beehive temperature, but this was not the case with the higher summer temperatures. We have also calculated the time needed for external temperature to influence the beehive temperature. In average, the biggest time delay occurred in the middle of the hive, and the smallest at its edge. Along with the temperature and time delay, we have also recorded beehive humidity data. The humidity was constant in the middle of the hive, larger deviations occured at the edge. Humidity was higher at cold temperatures. If the humidity is too high, disease and mold can appear, which can be fatal for a bee colony.


Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back