izpis_h1_title_alt

Uporaba sodobnih umetniških praks pri likovnem pouku v srednjih šolah : diplomsko delo
ID Pustoslemšek, Jernej (Author), ID Frelih, Črtomir (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window, ID Tomšič Amon, Bea (Comentor)

URLURL - Presentation file, Visit http://pefprints.pef.uni-lj.si/id/eprint/2461 This link opens in a new window

Abstract
Sodobne likovne prakse je izraz s katerim poimenujemo poglavja sodobne umetnosti. Za sodobno umetnost je značilno, da se je oddaljila od tradicionalnih področij likovne umetnosti. Tudi pri umetnikih, ki še ustvarjajo v tradicionalnih področjih, slikarstvu, kiparstvu, grafiki, pogosto ugotovimo, da se vse tehnike med seboj prepletajo. Sodobna umetnost se je razširila na širše področje. Ukvarjati se je začela s sociologijo, politiko, filozofijo. Umetniški prostor se uveljavlja kot potencialni prostor ne le demokratičnega izražanja, ampak tudi udejanjanja stališč, potreb, volje, želja in predlogov posameznikov in skupin, ki imajo zaradi svojega marginalnega položaja znotraj obstoječih gospodarskih, političnih in družbenih okvirov globalnega kapitalizma malo možnosti za enakopravno in aktivno sodelovanje pri sprejemanju odločitev in s tem malo možnosti vplivanja na spremembe. Sodobne umetniške prakse nam omogočajo, da učence vzgajamo v kritične posameznike, ki imajo razvite sposobnosti moralnega razsojanja. Participatorna umetnost je že sama po sebe vzgojno-izobraževalna. Ko učenci participirajo v umetniškem projektu, nimajo le vloge, ki je igrana, ampak so dejansko vključeni in sodelujejo pri projektu.

Language:Slovenian
Keywords:sodobna umetnost, participatorna umetnost, instalacija, multimedijska umetnost
Work type:Bachelor thesis/paper
Typology:2.11 - Undergraduate Thesis
Organization:PEF - Faculty of Education
Publisher:[J. Pustoslemšek]
Year:2014
Number of pages:43 str.
PID:20.500.12556/RUL-69028 This link opens in a new window
UDC:73:373.5(043.2)
COBISS.SI-ID:10223689 This link opens in a new window
Publication date in RUL:10.07.2015
Views:1361
Downloads:197
Metadata:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:Use of contemporary art at art classes in high schools
Abstract:
Contemporary art has departed away from traditional forms of Art. If we take a look at artist who still create in traditional media, painting, sculpting, graphics, we often find that techniques are often mixed. Contemporary art has expanded on a wider area. It started to research social sciences, politics and philosophy. Artistic area is found as potential area of not only democratic expression, but also in consolidating needs, will, wishes and suggestions of individuals and groups, which, due to their marginal position within existing economical, political and social structures of global capitalism, have little chances for equal and active participation in making decisions and therefore little chances to influence on changes. Contemporary art gives us a chance to educate students into critical individual, who has developed skills of moral assessment. Participatory art is educative by itself. When students participate in art project, they do not only have a part, which is acted, but they are literally included in participation.


Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back