izpis_h1_title_alt

Pomen gozdne pedagogike pri oblikovanju odnosa otrok do gozda : diplomsko delo - univerzitetni študij
ID Divjak Zalokar, Luka (Author), ID Černič Istenič, Majda (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window

.pdfPDF - Presentation file, Download (2,00 MB)
MD5: BA5C700F5BE87C1B3AFBDA61FE54C63F
PID: 20.500.12556/rul/1ad33757-0266-4cf3-b55c-be1c56297be2

Abstract
V diplomskem delu sem raziskal na osnovi analize anketnih odgovorov otrok in mladostnikov spoznavne in čustvene vplive gozda na otroke pred in po izvajanjugozdne pedagogike. Želel sem pokazati, da je za oblikovanje in ohranjanje vrednote gozda potrebno zasnovati izobraževanje z otroki s čim pogostejšim bivanju v naravi. Raziskava je bila izvedena v okviru poletnega tabora v Kranjski Gori julija 2006. V njej je sodelovalo 113 otrok in mladostnikov, starih od sedem do trinajst let. Otroci pogosteje kot mladostniki zahajajo v gozd v spremstvu odrasle osebe. Deklice si v gozdu želijo preživeti več časa kot dečki. Po izvedbi gozdne pedagogike so se povečali pozitivni občutki do gozda, pozitivna dejanja v gozdu, število asociacij na pozitivnih področjih gozda, želja po preživetem času v gozdu, zmanjšal pa se je interes za gozdarski poklic. Priporočljivo in pomembno bi bilo, da se v prihodnosti gozdna pedagogika uveljavi kot sestavni del izobraževanja otrok, mladostnikov in tudi odraslih.

Language:Slovenian
Keywords:pedagogika, naravoslovje, gozdovi, gozdna pedagogika, doživljanje, odnos otrok do gozda
Work type:Undergraduate thesis
Typology:2.11 - Undergraduate Thesis
Organization:BF - Biotechnical Faculty
Place of publishing:Ljubljana
Publisher:[L. Divjak Zalokar]
Year:2008
Number of pages:VIII, 67 str.+ pril.
PID:20.500.12556/RUL-37880 This link opens in a new window
UDC:630*94(043.2)=163.6
COBISS.SI-ID:2220454 This link opens in a new window
Publication date in RUL:10.07.2015
Views:2538
Downloads:493
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:Unknown
Title:The importance of forest pedagogy on formation of child-forest relationship
Abstract:
On the basis of answers obtained from the survey that was carried out among children and youth (adolescents) in my diploma work I studied cognitive and emotional effects of forestćs elements on children before and after performingthe forest pedagogy. The main intention was to demonstrate that in order to shape and preserve forest values the education with children in nature should be organised. The research had been carried out within the framework of summer camp in Kranjska Gora in July 2006. The survey participants consists of 113 children and youth, aged seven to thirteen. The survey results show that children visit the forest more frequently in the presence of an adult person than the adolescents do. In comparison with boys girls, want to spend more time in the forest. After carrying out the forest pedagogy positive feelings towards the forest, and activities in the forest, the extent of associations related to positive forest elements and desire to spend more time in the forest increased, whereas the children's interest for being engaged in the forest profession decreased. My survey indicated that in the future it would be very recommendable to consider the forest pedagogy as an integral part of the general education of children, youth and adults as well.


Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back