izpis_h1_title_alt

Vpliv zimskih vrtov na porabo energije v stavbi : diplomska naloga
ID Miklavec, Žiga (Author), ID Košir, Mitja (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window, ID Kristl, Živa (Comentor)

.pdfPDF - Presentation file, Download (2,66 MB)
MD5: DC504F489CAA5E4E5DC0BC6B4909B1C9
PID: 20.500.12556/rul/46260df7-3b42-4276-9af0-fdbe2f40b31b

Abstract
V diplomski nalogi sem primerjal porabo energije za ogrevanje in hlajenje v stavbi z in brez zimskih vrtov s pomočjo računalniškega programa TOST, ki so ga razvili na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo v Ljubljani. Zimski vrt ali steklenjak je eden od sistemov za pasivni zajem sončne energije in eden od možnih gradnikov bioklimatske stavbe. Steklenjak zajema in skladišči sončno energijo, omogoča pa tudi uporabo prostora za bivalne namene. Pozorni moramo biti pri sami zasnovi, saj le s pravilnim načrtovanjem steklenih površin in materialov za akumulacijo dosežemo prihranke energije pri ogrevanju. Z izračunom sem ugotovil, da je poraba toplote za ogrevanje v stavbi z zimskimi vrtovi nižja. Poraba energije za ogrevanje se zmanjša v conah, ki so v neposrednem kontaktu z zimskimi vrtovi, na cone, s katerimi pa nima neposrednega stika, je vpliv zanemarljiv. Stavba brez zimskih vrtov ne izkazuje potrebe po hlajenju, v primeru dodanega steklenjaka pa se poveča potreba po hlajenju v vseh kondicioniranih conah. Potrebno energijo za hlajenje lahko zmanjšamo z izvedbo ukrepov senčenja samih zimskih vrtov in stavbe kot take. Predstavil sem dve možnosti senčenja, ki so izvedene na stavbi: senčenje z nadstreškom nad zimskimi vrtovi in senčenje z listopadnim zelenjem.

Language:Slovenian
Keywords:gradbeništvo, diplomska dela, UNI, GR, zimski vrt, pasivno sončno ogrevanje, bioklimatska zgradba
Work type:Bachelor thesis/paper
Typology:2.11 - Undergraduate Thesis
Organization:FGG - Faculty of Civil and Geodetic Engineering
Place of publishing:Ljubljana
Publisher:[Ž. Miklavec]
Year:2014
Number of pages:X, 33 str.
PID:20.500.12556/RUL-32435 This link opens in a new window
UDC:004:699.86(497.4)(043.2)
COBISS.SI-ID:6825313 This link opens in a new window
Publication date in RUL:10.07.2015
Views:3366
Downloads:518
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:The impact of glass house on energy consumption in the building
Abstract:
My diploma thesis concentrates on the comparison of the amounts of energy spent for heating and cooling systems in a building with or without glass house extensions. The calculations were made in TOST computer program, developed at the Faculty of Civil and Geodetic Engineering Ljubljana. A glass house extension or a sun-room is one of possible construction elements in bio-climatic architecture. It is mainly used for collecting and storing solar energy and can be easily converted into a comfortable living area. Building a sun-room requires cautious planning as only well engineered glass panels and accumulation materials can contribute to energy savings. The calculations showed that heating energy consumption is lower in house areas within the immediate vicinity of glass house extensions. In distant parts of the building the effect of a sun-room is negligible. Buildings without glass extensions do not require cooling whereas the necessity for cooling systems is greater in all of the affected parts of buildings with sun-room extensions. The cooling energy consumption can be reduced by shading methods executed over sun-rooms as well as on buildings themselves. I have presented two possible methods of shading: using jutting roofs over the glass constructions, and shading with deciduous greenery covers.

Keywords:graduation thesis, civil engineering, glasshouse, passive solar heat, bioclimatic house

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back