izpis_h1_title_alt

Gimnastične vsebine skozi oči študentov : magistrsko delo
ID Belak, Pia (Author), ID Štemberger, Vesna (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window

.pdfPDF - Presentation file, Download (1,40 MB)
MD5: 64688A6ECD0838BCC6F77E1965B5BE44

Abstract
Gimnastika predstavlja eno najbolj osnovnih športnih zvrsti, ki ima izjemen pomen za gibalni razvoj posameznika (Kovač, 2006). Prav zaradi močnega vpliva na gibljivost, vzdržljivost, koordinacijo in moč jo uvrščajo tudi v učne načrte (Novak in Kovač, 2021), kjer je v nižjih razredih zaradi različnih gibanj (stabilnostna, manipulativna in lokomotorna) poimenovana »gimnastična abeceda«, kasneje pa se zaradi nadgrajevanja s kompleksnejšimi gibalnimi nalogami preimenuje v »gimnastiko z ritmično izraznostjo« (Kovač, 2006). Pri izvajanju in poučevanju ni pomembno le, kaj preko njih pridobimo, ampak tudi na kakšen način vse to izvedemo, zato je varno ukvarjanje s športom in prepoznavanje dejavnikov nevarnosti ena izmed pomembnih točk pri pouku predmeta šport (Kovač in Jurak, 2012). Namen magistrskega dela je bil ugotoviti, v kolikšni meri se gimnastične vsebine iz učnega načrta po mnenju študentov izvajajo v osnovnih in srednjih šolah in kakšno je to razmerje v primerjavi z ostalimi vsebinami predmeta šport. Zanimalo nas je tudi, kako so bili študenti v času osnovnošolskega in srednješolskega izobraževanja zadovoljni z vsebinami gimnastike, kaj so si zapomnili in česa so se naučili. V teoretičnem delu smo predstavili gimnastiko, njeno zgodovino in pomen za otrokov razvoj. Nato smo na kratko predstavili gimnastične vsebine v učnem načrtu pri predmetu šport, opisali varnost pri urah gimnastike in omenili tudi šolska športna tekmovanja v gimnastiki. Osredotočili pa smo se tudi na kompetence in strokovno izpopolnjevanje učiteljev. V empiričnem delu smo izvedli raziskavo, v katero je bilo vključenih 72 študentov. Anketne vprašalnike smo preko spletnega portala www.1ka.si objavili na socialnih omrežjih v skupine, v katerih so v večini prisotni le študentje. Nato smo vprašalnike analizirali s programom IBM SPSS 25. Na osnovi rezultatov smo prišli do zaključka, da je večina študentov kritična glede obsega gimnastičnih vsebin v osnovnošolskem in srednješolskem izobraževanju. Izvajanje gimnastike je bolj razširjeno v osnovnih kot v srednjih šolah, kljub pozitivni priljubljenosti med športnimi vsebinami. Študenti se najbolj spominjajo osnovnih prvin gimnastike, kot so prevali in stoje. Gimnastika pozitivno vpliva na koordinacijo in gibljivost, vendar je treba še izboljšati poudarjanje njenega celostnega učinka na gibalne sposobnosti. Učitelji so večinoma zmerno motivirani za poučevanje gimnastike, vendar je prostor za izboljšave v njihovi podpori in strokovnem razvoju. Stanje varnosti pri izvajanju gimnastičnih elementov je večinoma dobro ocenjeno, vendar zahteva nenehno izboljševanje varnostnih protokolov. Kljub pomenu za gibalni razvoj učencev gimnastične vsebine niso zadostno vključene v zunajšolske dejavnosti, kar poudarja potrebo po spodbujanju večje vključenosti gimnastike tudi izven šolskih okvirov.

Language:Slovenian
Keywords:Gimnastika, Izobraževalni programi, osnovna šola, srednja šola, učni načrt, otrokov razvoj, varnost pri gimnastiki, kompetence
Work type:Master's thesis/paper
Typology:2.09 - Master's Thesis
Organization:PEF - Faculty of Education
Place of publishing:Ljubljana
Publisher:P. Belak
Year:2024
Number of pages:III, 46 str.
PID:20.500.12556/RUL-162021 This link opens in a new window
UDC:796.41(043.2)
COBISS.SI-ID:208171011 This link opens in a new window
Publication date in RUL:18.09.2024
Views:81
Downloads:16
Metadata:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:Gymnastics content through the eyes of the students
Abstract:
Gymnastics represents one of the most fundamental sports disciplines, playing a crucial role in the motor development of an individual (Kovač, 2006). Due to its significant impact on flexibility, endurance, coordination, and strength, it is included in school curricula (Novak and Kovač, 2021). In the lower grades, it is referred to as the "gymnastic alphabet" because of various movements (stability, manipulative, and locomotor), and later, due to the incorporation of more complex motor tasks, it is renamed "gymnastics with rhythmic expression" (Kovač, 2006). In the implementation and teaching of these activities, it is not only important what benefits are gained from them but also how they are conducted. Therefore, safe engagement in sports and the recognition of risk factors are crucial points in physical education (Kovač and Jurak, 2012). The purpose of this master's thesis was to determine the extent to which gymnastic content from the curriculum is implemented in primary and secondary schools according to students' opinions and how this compares to other physical education content. We were also interested in how satisfied students were with gymnastics content during their primary and secondary education, what they remembered, and what they learned. In the theoretical part, we presented gymnastics, its history, and its importance for child development. We then briefly introduced gymnastic content in the physical education curriculum, described safety in gymnastics classes, and mentioned school sports competitions in gymnastics. We also focused on teachers' competencies and professional development. In the empirical part, we conducted a survey involving 72 students. The survey questionnaires were published on the social network groups mainly consisting of students through the online portal www.1ka.si. The questionnaires were then analyzed using IBM SPSS 25. Based on the results, we concluded that most students are critical of the extent of gymnastic content in primary and secondary education. Gymnastics is more prevalent in primary schools than in secondary schools, despite its positive popularity among sports content. Students mostly remember basic gymnastics skills, such as rolls and handstands. Gymnastics positively affects coordination and flexibility, but there is a need to better emphasize its comprehensive impact on motor skills. Teachers are generally moderately motivated to teach gymnastics, but there is room for improvement in their support and professional development. The state of safety in performing gymnastic elements is generally well-rated but requires continuous improvement of safety protocols. Despite its importance for motor development, gymnastic content is not sufficiently included in extracurricular activities, highlighting the need to promote greater inclusion of gymnastics beyond the school framework.

Keywords:primary school, secondary school, gymnastics, curriculum, child development, gymnastics safety, competencies

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back