izpis_h1_title_alt

Pomen zaposlitve in izzivi zaposlovanja osebe z lažjo motnjo v duševnem razvoju : magistrsko delo
ID Žbogar, Petra (Author), ID Žgur, Erna (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window

.pdfPDF - Presentation file, Download (1,32 MB)
MD5: 57E78032FA421B3172A35A1FFA9F6090

Abstract
Zaposlitev ima zelo pomembno vlogo v življenju odraslega posameznika, saj je delo vir finančnih sredstev, poleg tega pa posamezniku omogoča zadovoljevanje številnih pomembnih življenjskih potreb. Nič drugače ni z osebami z lažjo motnjo v duševnem razvoju (v nadaljevanju LMDR), tudi one imajo podobne želje in potrebe, ki jih lahko zadovoljijo z vključitvijo v zaposlitev. Kot omenjajo nekateri avtorji, je delo ocenjeno kot najpomembnejša pot za vključevanje invalidov v življenje. Kljub vsem prizadevanjem pa se osebe z LMDR na poti do zaposlitve srečujejo s številnimi izzivi, ki jih bomo v tem magistrskem delu podrobneje predstavili. V teoretičnem delu je predstavljena tudi bistveno zakonodajo s področja zaposlovanja invalidov ter možnosti za vključevanje oseb z LMDR v delovno okolje. V empiričnem delu je bila raziskava usmerjena v ugotavljanje pomena zaposlitve za osebo z LMDR skozi oči zaposlene osebe z LMDR, njenih staršev in izvajalke zaposlitvene rehabilitacije (v nadaljevanju izvajalke ZR). Hkrati smo želeli raziskati in opozoriti na izzive, s katerimi se oseba z LMDR srečuje na področju zaposlovanja. Dotaknili smo se tako izzivov na njeni poti do zaposlitve kot pri trenutni zaposlitvi v domu starejših občanov (v nadaljevanju DSO). Izvedena je bila multipla študija primera, v katero so bili zaradi celostnejše slike vključeni: zaposlena oseba z LMDR, njeni starši in izvajalka ZR, ki je osebo z LMDR spremljala na poti do njene zaposlitve. Uporabljena je bila deskriptivna metoda s kvalitativnim raziskovalnim pristopom, podatki pa so bili zbrani s polstrukturiranim intervjujem. Opravljena raziskava nam je dala vpogled v to, kakšen pomen ima zaposlitev za osebo z LMDR, poleg tega pa nam je omogočila tudi vpogled v razne izzive in ovire, s katerimi se oseba z LMDR srečuje na poti do zaposlitve in pri trenutni zaposlitvi. Rezultati so pokazali, da vsi udeleženci raziskave zaposlitvi pripisujejo velik pomen z vidika samostojnosti, samozavesti, socialne vključenosti, občutka sposobnosti in enakovrednosti. Ugotovili smo, da ima velik vpliv na uspešno vključevanje invalidov na delovno mesto prav odnos delodajalca. Rezultati so pokazali, da se je oseba z LMDR na poti do zaposlitve in sedaj pri trenutni zaposlitvi srečevala z več izzivi, med njimi so bili največkrat omenjeni strah pred brezposelnostjo, nestalnost zaposlitve, nerazumevanje sodelavcev in delodajalcev ter preobremenjenost na delovnem mestu. Na osnovi literature in opravljene raziskave smo oblikovali predloge glede uspešnejšega vključevanja osebe z LMDR v delovno okolje, kar bo lahko v pomoč tistim, ki se ukvarjajo z zaposlovanjem te osebe, morda pa bodo nekateri predlogi uporabni tudi širše in bodo v pomoč vsem, ki se srečujejo z odraslimi osebami z LMDR in se ukvarjajo z njihovim zaposlovanjem.

Language:Slovenian
Keywords:pomen zaposlitve, izzivi pri zaposlovanju, oseba z lažjo motnjo v duševnem razvoju, zaposlitev, osebe z motnjami v duševnem razvoju
Work type:Master's thesis/paper
Typology:2.09 - Master's Thesis
Organization:PEF - Faculty of Education
Place of publishing:Ljubljana
Publisher:P. Žbogar
Year:2024
Number of pages:XIV, 54, [73] str. pril.
PID:20.500.12556/RUL-161533 This link opens in a new window
UDC:376:331.54(043.2)
COBISS.SI-ID:207579139 This link opens in a new window
Publication date in RUL:12.09.2024
Views:45
Downloads:8
Metadata:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:Importance and Challenges of Employment for People with Mild Intellectual Disabilities
Abstract:
Employment plays a crucial role in an adult's life, as it is a source of financial resources and enables the individual to meet important needs in their life. People with mild intellectual disability (ID) have similar wants and needs that can be met through employment. Some authors write about the main role of work when integrating people with disabilities into daily life. However, despite all efforts, people with mild ID face variety of challenges on their path to employment, which are discussed in more detail in this master thesis. The theoretical part also covers relevant legislation in the field of employment for people with disabilities and the possibilities for the integration of people with mild ID into the workplace. In the empirical part, the research focuses on the meaning of employment for a person with mild ID, through a case study that focuses on viewpoints of the person with mild ID, her parents, and a vocational rehabilitation provider. At the same time, we wanted to explore and highlight the challenges that the person with mild ID faces in the field of employment. We describe the challenges on her path to employment as well as in her current employment in a residential home for the elderly. In order to provide a more in-depth understanding of the case, a multi-case study was carried out, involving the employed person with mild ID, her parents and the vocational rehabilitation provider who accompanied her on her path to employment. A descriptive method with a qualitative research approach was used and data was collected through semi-structured interviews. The conducted research has given us an insight into the importance of employment for a person with mild ID as well as an insight into the different challenges that she faced on the path to employment and in her current position. The results showed us that all the participants of the study acknowledge the importance of employment for independence, self-confidence, social inclusion, sense of competence, equality, etc. We also found out that the attitude of the employer has a major impact on the successful integration of people with disabilities into the workplace. The research showed that the person with mild ID faced several challenges on her way to employment as well as in her current job. She repeatedly mentioned fear of unemployment, job instability, misunderstanding of colleagues or employers, and work overload. Based on the literature and the conducted research, we have developed suggestions on how to better integrate a person from the case study into the workplace, which might be helpful for people that take care of her employment. Suggestions may also be useful for all those who offer employment for adults with mild ID.

Keywords:the importance of employment, employment challenges, a person with a mild intellectual disability

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back