izpis_h1_title_alt

Doživljanje prekomernega lastnega razmišljanja o partnerskih odnosih pri moških in ženskah : magistrsko delo
ID Kosi, Tinkara (Author), ID Jerebic, Sara (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window

.pdfPDF - Presentation file, Download (2,23 MB)
MD5: BD444091E29D9F03747C6899E74220FE

Abstract
Prekomerno razmišljanje v partnerskih odnosih in o partnerskih odnosih je problem, s katerim se soočijo mnogoteri posamezniki. Oblike in razvoji prekomernega razmišljanja obsegajo več začetkov in koncev, cikličnih doživljanj stresa in negotovosti pri odločitvah za vstop v partnerski odnos, v partnerskem odnosu in po prekinitvi partnerskega odnosa. Poleg tega pa se s prekomernim razmišljanjem pojavljajo tudi spremembe v posameznikovi samopodobi. Zastavljen cilj raziskave je s fenomenološko metodo ugotoviti, kako udeleženci raziskave doživljajo prekomerno lastno razmišljanje o partnerskih odnosih. Udeleženci raziskave so v obdobju prekomernega razmišljanja o svojem partnerju in medosebnem odnosu izrazili veliko pomislekov o kvaliteti partnerskega razmerja, v obdobju konfliktov pa so doživljali strah, zmedo in jezo. Iz našega raziskovanja doživljanja prekomernega razmišljanja je hkrati mogoče izluščiti dejstvo, da so osebe z nagnjenostjo k prekomernemu razmišljanju povsem dovzetne za samozavedanje in samorefleksijo dejanj ter učinkovitemu reševanju lastnih težav kljub doživljanju prekomernega razmišljanja. Raziskava je pokazala, da je prekomerno razmišljanje še zelo prisotno pri udeležencih raziskave, ne glede na spol ali starostne skupine, v katere spadajo, in da se s prekomernim razmišljanjem soočajo tudi osebe, ki v intimnih razmerjih ohranjajo zdrav odnos komunikacije in povezanosti. Avtorica je s pomočjo fenomenološke metode zbrala sedem intervjujev z udeleženci, moškimi in ženskami, ki svoje prekomerno razmišljanje označujejo tako za pozitivno kot tudi negativno značilnost. Pri udeležencih se je pojavila samorefleksija in prepoznavanje samega sebe v preteklih in prihodnjih situacijah, ki bi lahko reflektirale spoprijemanje s prekomernim razmišljanjem. To se lahko pojavlja tako v smislu uspešnega soočanja s prekomernim razmišljanjem kot tudi s poglabljanjem v cikel negativnih misli oz. t. i. spirali negativnih misli. Analiza podatkov je omogočila vpogled v dojemanje soočanja s cikli prekomernega razmišljanja in pokazala možnost soočanja s sprožilci, ki so jih nekateri udeleženci prepoznali kot del preteklih izkušenj, v katerih so bili izpostavljeni oblikam zapustitve in izločenosti ter negotovosti.

Language:Slovenian
Keywords:prekomerno lastno razmišljanje, čustva, ruminacija, partnerski odnosi, samopodoba, fantazma, konflikti, fenomenološka metoda
Work type:Master's thesis/paper
Typology:2.09 - Master's Thesis
Organization:TEOF - Theological Faculty
Place of publishing:Ljubljana ; Maribor
Publisher:[T. R. Kosi]
Year:2024
Number of pages:VIII, 135 str.
PID:20.500.12556/RUL-159203 This link opens in a new window
UDC:159.942:347.62(043.2)
COBISS.SI-ID:201061123 This link opens in a new window
Publication date in RUL:03.07.2024
Views:277
Downloads:48
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:Experiencing overthinking about romantic relationships in men and women
Abstract:
Overthinking about romantic relationships is a problem which many individuals face. Forms and development of overthinking differ in beginnings, endings, cyclic sensations, insecurities, and uncertainties in decision making for entering in a relationship, during the relationship and after the relationship potentially ends. Overthinking is also accompanied by changes in individual’s self-esteem. The goal of this research is finding out how experiencing overthinking effects adult individuals, using the phenomenological method and how overthinking works in romantic relationships with individuals, who define themselves as “overthinker”. The participants of this research have been having seconds thoughts about the quality of their relationship and had also experienced fear, confusion, and anger. From our research about overthinking we can also define the fact that people, experiencing overthinking, tend to be completely self-aware and self-reflective about their actions and tend to find solutions for their problems despite experiencing overthinking in their lives. Our research shows that overthinking does exist in all participants, no matter the gender and no matter the age group in which they belong and that overthinking gets experienced also by people who define and practice their relationship in secure attachment style. Using the phenomenological method, the author completed seven interviews with male and female participants, who define overthinking as both a positive and a negative trait. The participants were also self-reflective and recognized themselves in past and future situations, which would reflect dealing with overthinking, as well as describing the cycles of negative thoughts. Analysis of interviews showed the dealing with overthinking and coping with triggers, which were recognized as part of past experiences of abandonment, ostracizing, and insecurities.

Keywords:overthinking, emotions, rumination, relationships, self-image, phantasm, conflicts, phenomenological method

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back