izpis_h1_title_alt

Izzivi sodelovanja s starši v času šolanja na daljavo : magistrsko delo
ID Grčar, Janja (Author), ID Klemenčič Rozman, Mija Marija (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window

.pdfPDF - Presentation file, Download (1,03 MB)
MD5: 2472AD26B153FFE88BCE663B4D668EF1

Abstract
V magistrski nalogi sem raziskovala izzive sodelovanja s starši v času šolanja na daljavo. V teoretičnemu delu sem se poglobila v teme sodelovanja med šolo in domom, v modele sodelovanja in v kompetence učiteljic za dobro sodelovanje s starši. Predstavila sem tudi vlogo in pomen družine za otrokov razvoj in napredek v šoli, opisala sem formalne in neformalne oblike sodelovanja s starši, predstavila šolanje na daljavo v času epidemije covid-19 ter rezultate raziskave izobraževanja na daljavo, dotaknila sem se duševnega zdravja otrok in mladostnikov v času epidemije covida-19 ter ranljivejših skupin, nato pa predstavila še računalniško pismenost učiteljic ter podporo ravnateljev v času šolanja na daljavo. V empiričnem delu so predstavljeni načrt raziskave in dobljeni rezultati. Izvedla sem raziskavo o izzivih sodelovanja s starši v času šolanja na daljavo. Pripravila sem anketni vprašalnik za učiteljice in učitelje. Vzorec je bil 110 anketiranih. Zanimalo me je, ali učiteljicam predstavlja sodelovanje s starši v času šolanja na daljavo večji izziv kot v času običajnega šolanja ter s kakšnimi izzivi so se soočale. Rezultati kvantitativne in kvalitativne analize so pokazali, da je za večino učiteljic sodelovanje s starši v času šolanja na daljavo predstavljalo večji izziv kot pa v času običajnega šolanja. V največji meri so kot izzive navajale neodzivnost staršev, neustrezna komunikacija staršev ter pomanjkanje osebnega stika. Ocena kakovosti sodelovanja s starši pred šolanjem na daljavo je povezana z oceno v času šolanja na daljavo. Časovni obseg sodelovanja s starši se je v času šolanja na daljavo povečal. Boljša računalniška pismenost učiteljic je pripomogla k boljšemu virtualnemu sodelovanju s starši v času šolanja na daljavo. Raziskava je pokazala, da podpora kolektiva in ravnatelja ni pomembno povezana z večjim zadovoljstvom učiteljic pri sodelovanju s starši v času šolanja na daljavo. Ugotovitve raziskave nudijo vpogled v vidike izzivov, s katerimi se soočajo učiteljice in omogočajo boljše razumevanje njihovega dela v času šolanja na daljavo v povezavi s sodelovanjem s starši.

Language:Slovenian
Keywords:sodelovanje učiteljic in staršev, partnerstvo med šolo in domom, epidemija covida-19, šolanje na daljavo
Work type:Master's thesis/paper
Typology:2.09 - Master's Thesis
Organization:PEF - Faculty of Education
Place of publishing:Zagorje ob Savi
Publisher:[J. Grčar]
Year:2023
Number of pages:1 spletni vir (1 datoteka PDF (62 str.))
PID:20.500.12556/RUL-146341 This link opens in a new window
UDC:37.018.43(043.2)
COBISS.SI-ID:153435139 This link opens in a new window
Publication date in RUL:24.05.2023
Views:771
Downloads:81
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:Challenges of Working with Parents during Distance Schooling
Abstract:
In my master's thesis I explored the challenges of working with parents during distance schooling. In the theoretical part, I focused on the themes of school-home cooperation, models of cooperation and teachers' competences for good cooperation with parents. I also presented the role and importance of the family for the child's development and progress in school, I described formal and informal forms of cooperation with parents, I outlined distance schooling during the epidemic of covid-19 and the results of the research on distance schooling. I also looked at the mental health of children and adolescents during the epidemic of covid-19 and at vulnerable groups, and then I presented the computer literacy of teachers and the support of head teachers during distance schooling. The empirical part presents the research plan and the results of the research. I conducted a study on the challenges of working with parents during distance schooling. I prepared a questionnaire for teachers. The sample was 110 respondents. I wanted to know whether teachers found it more challenging to work with parents during distance schooling than during regular schooling and what challenges they faced. The results of the quantitative and qualitative analysis showed that most teachers found it more challenging to collaborate with parents during distance schooling than during regular schooling. Parental unresponsiveness, inadequate communication between parents and lack of personal contact were most frequently cited as challenges. The rating of the quality of engagement with parents before distance schooling is correlated with the rating during distance schooling. The amount of time spent with parents increased during distance schooling. Improved computer literacy of the teachers contributed to better virtual collaboration with parents during distance schooling. The survey showed that support from the team and the head teacher did not have a significant impact on increased satisfaction with working with parents during distance schooling. The findings of the study provide insights into aspects of the challenges faced by teachers and thus enable a better understanding of their work during distance schooling in relation to collaboration with parents.

Keywords:teacher-parent collaboration, school-home partnership, covid-19 epidemic, distance schooling

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back