izpis_h1_title_alt

Igra z LEGO kockami v predšolskem obdobju
ID Ramšak, Gaja (Author), ID Berčnik, Sanja (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window, ID Rožman, Laura (Comentor)

URLURL - Presentation file, Visit http://pefprints.pef.uni-lj.si/7470/ This link opens in a new window

Abstract
Diplomsko delo z naslovom Igra z lego kockami v predšolskem obdobju je sestavljeno iz teoretičnega in empiričnega dela. V teoretičnem delu diplomskega dela sem se osredotočila na pomen igre, igralnih materialov, vloge vzgojiteljev in uporabe LEGO kock. Predstavila sem značilnosti igre in opredelila igrače, ki jih otroci v vrtcu uporabljajo pri igri. Raziskala sem pomen igre v različnih področjih kurikuluma za vrtce in kakšna je vloga vzgojitelja in vrstnikov pri igri. Teoretični del sem zaključila z opisom LEGO kock, zakaj so pomembne v predšolskem obdobju in na kratko opisala načine konstruiranja z njimi. Glavni cilji empiričnega dela so bili ugotoviti, kako se igra z LEGO kockami v 1. in 2. starostnem obdobjem razlikuje, vlogo vzgojiteljice pri igri z LEGO kockami in na kakšne načine v vrtcih še uporabljajo LEGO kocke. Zanimalo me je, kako se igra z LEGO kockami razlikuje glede na starostno obdobje, kakšna je vloga vzgojiteljice in kako otroke motivira za igro z LEGO kockami, kako nalogo za konstruiranje poda otrokom in za katere vrste iger vzgojiteljice še uporabljajo LEGO kocke. Na podlagi rezultatov sem ugotovila, da obstajajo razlike v igri z LEGO kockami med 1. in 2. starostnim obdobjem, da mlajši otroci sestavljajo individualno po principu ena na ena, starejši otroci pa že sodelujejo v manjših skupinah in gradijo večje enote. Ugotovila sem, da se vzgojiteljice v otrokovo igro ne vključujejo, razen v primerih, ko pride do konflikta oz. če so v igro povabljene z otrokove strani. Nalogo za konstruiranje otrokom podajo na zanimiv in razumljiv način, da otroka motivirajo in so nato bolj zavzeti za konstruiranje z LEGO kockami. Rezultati raziskave so pokazali, da se vzgojiteljice zavedajo vsestranskosti LEGO kock in jih zato uporabljajo tudi pri drugih dejavnostih iz kurikularnih področij (npr. z njimi razvrščajo, spoznavajo čustva, ustvarjajo glasbene vzorce idr.) in jih otrokom ne ponudijo samo za igro.

Language:Slovenian
Keywords:igra
Work type:Bachelor thesis/paper
Typology:2.11 - Undergraduate Thesis
Organization:PEF - Faculty of Education
Year:2022
PID:20.500.12556/RUL-143325 This link opens in a new window
COBISS.SI-ID:133737731 This link opens in a new window
Publication date in RUL:16.12.2022
Views:1097
Downloads:273
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:Playing with LEGO blocks in preschool
Abstract:
The thesis Playing with Lego Blocks in Preschool consists of a theoretical and an empirical work. In the theoretical part of the thesis I dealt with the meaning of play, the material of play, the role of educators and the use of LEGO bricks. I introduced the characteristics of play and defined the toys that children use to play in kindergarten. I examined the importance of play in different areas of the kindergarten curriculum and the role of educators and peers in play. I ended the theoretical section with a description of LEGO blocks, why they are important in the preschool years, and briefly described how to construct with them. The main goals of the empirical work were to find out how playing with LEGO bricks differs in the first and second age groups, what role educators play in playing with LEGO bricks, and in what ways LEGO bricks are still used in kindergartens. I was interested in how playing with LEGOs differs by age group, what role the educator plays and how she motivates the children to play with LEGOs, how she gives the children the building task, and what types of games the educators still use LEGOs for. Based on the results, I found that there are differences in playing with LEGOs between the 1st and 2nd age groups, that younger children build individually on a one-to-one basis, while older children already participate in smaller groups and build larger units. It has been my experience that the educators do not interfere with the children's play unless there is a conflict or they are asked by the children to join in. The building task is given to the children in an interesting and understandable way so that the child is motivated and more engaged in building with LEGO bricks. The research results show that educators are aware of the versatility of LEGO bricks and therefore use them for other activities from other curriculum areas (e.g., to classify them, learn about feelings, create musical patterns, etc.) and offer them to children not only for playing.

Keywords:play

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back