izpis_h1_title_alt

Predsodki in stereotipi študentk in študentov Fakultete za socialno delo v času dodiplomskega študija : diplomsko delo
ID Kralj, Adrijana (Author), ID Urek, Mojca (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window, ID Škraban, Juš (Comentor)

.pdfPDF - Presentation file, Download (1,60 MB)
MD5: F5F72AD1B53D944D336E595599FFB410

Abstract
Predsodki in stereotipi so bili že od nekdaj prisotni v vseh družbah, v zadnjih letih pa so se okrepili in se kažejo predvsem v prikritih oblikah in diskriminacijah, ki jih ni mogoče prepoznati takoj. Oseba je lahko diskriminirana že na podlagi najmanjše značilnosti, ki bi lahko bila drugačna od večinske družbe, zato je v družbi mogoče zaslediti široko paleto diskriminiranih posameznikov, s katerimi se vsakodnevno srečujejo tudi socialni delavci. Predsodki in stereotipi so močno družbeno zakoreninjeni, prenašati in snovati pa se začnejo že znotraj družine, kar kaže na to, da so navadno globoko zakoreninjeni v prepričanjih posameznih oseb, tudi socialnih delavcev. Ravno zaradi tega, ker je socialno delo pomagajoč poklic, ki ima posluh za vse ranljive, raznolike in pomoči potrebne posameznike, je pomembno, kakšne vrednote in prepričanja imajo socialni delavci in tudi študenti socialnega dela. Zato sem v svoji diplomski nalogi ugotavljala, ali imajo študenti Fakultete za socialno delo predsodke in stereotipe in do katerih marginaliziranih skupin se ti predsodki in stereotipi kažejo. Kvantitativna raziskava je bila izvedena na neslučajnostnem vzorcu 103 študentov Fakultete za socialno delo dodiplomskega študija. V njej je sodelovalo 94 (91 %) oseb ženskega spola in 8 (8 %) oseb moškega spola. Ena (1 %) oseba pa se je opredelila kot nebinarna. Podatki so bili pridobljeni s pomočjo spletne ankete. Med vsemi sodelujočimi študenti je 49 (47,57 %) študentov takih, ki so predsodke in stereotipe do marginaliziranih skupin izkazali na mnenju, 73 (70,87 %) študentov pa je predsodke in stereotipe izkazalo na aktivnostih. Največ predsodkov in stereotipov so študenti izkazali do Romov in odvisnikov, sledijo brezdomci in muslimani. Prav tako je raziskava pokazala, da je več predsodkov in stereotipov prisotnih med nižjimi letniki v primerjavi z višjimi letniki. Prav tako pa so študenti po večini imeli srednje pogoste stike s pripadniki marginaliziranih skupin. V raziskavi se je na podlagi podatkov pokazala povezava med pogostostjo stikov študentov z marginaliziranimi skupinami in pripravljenostjo študentov na sodelovanje v socialno-delovnem odnosu z njimi. Več stikov, kot so študenti imeli z marginaliziranimi skupinami, bolj so pripravljeni sodelovati z njimi. Na zmanjševanje predsodkov in stereotipov pa je študentom najbolj pripomogla študijska praksa. V prihodnje se mi zdi smiselno znotraj izobraževanja za socialno delo več poudarka nameniti naslavljanju predsodkov in stereotipov do posameznih marginaliziranih skupin in raznovrstnih tem, kot so etničnost, rasa, kultura, rasizem, pravičnost ter diskriminacija. Potrebne bi bile tudi delavnice, na katerih bi študenti lahko ozavestili svoje predsodke in stereotipe, poleg tega pa bi bilo izrednega pomena, da se v neposrednih stikih soočijo s pripadniki različnih marginaliziranih skupin.

Language:Slovenian
Keywords:predsodki, stereotipi, socialno delo, diskriminacija, zmanjševanje predsodkov in stereotipov
Work type:Bachelor thesis/paper
Typology:2.11 - Undergraduate Thesis
Organization:FSD - Faculty of Social Work
Place of publishing:Ljubljana
Publisher:[A. Kralj]
Year:2022
Number of pages:66 str.
PID:20.500.12556/RUL-139664 This link opens in a new window
UDC:364.4:159.9
COBISS.SI-ID:141334787 This link opens in a new window
Publication date in RUL:06.09.2022
Views:1165
Downloads:237
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:Prejudices and stereotypes of students at the Faculty of Social Work during their undergraduate studies
Abstract:
Prejudices and stereotypes have always been present in all societies but in recent years they have intensified and are manifested mainly in covert forms and discrimination that cannot be identified immediately. A person can be discriminated against on the basis of the slightest characteristic, which could be different from the majority of society, so a wide range of discriminated individuals can be found in society, with whom social workers also encounter on a daily basis. Prejudices and stereotypes are strongly socially rooted and begin to be transmitted and formed within the family, which indicates that they are usually deeply rooted in the beliefs of individuals, including social workers. Precisely because social work is a helping profession that listens to all vulnerable, diverse, and needy individuals, it is important what values and beliefs social workers and also social work students have. Therefore, in my diploma thesis, I found out whether the students of the Faculty of Social Work have prejudices and stereotypes and to which marginalized groups these prejudices and stereotypes are manifested. Quantitative research was conducted on a non-random sample of 103 undergraduate students of the Faculty of Social Work. It was attended by 94 (91 %) females and 8 (8 %) males. One (1 %) person identified himself as non-binary. Data were obtained through an online survey. Among all participating students, 49 (47,5 %) students expressed their prejudices and stereotypes towards marginalized groups, and 73 (70,87 %) students expressed their prejudices and stereotypes in activities. The students showed the most prejudices and stereotypes towards Roma and addicts, followed by the homeless and Muslims. Research has also shown that more prejudices and stereotypes are present among younger students compared to older students. Also, students mostly had moderately frequent contact with members of marginalized groups. Based on the data, the research also showed a connection between the frequency of students' contact with marginalized groups and their willingness to participate in social and work relationships with them. The more contacts students have had with marginalized groups, the more willing they are to work with them. However, the study practice helped students the most to reduce prejudices and stereotypes. In the future, I think it makes sense to focus more on addressing prejudices and stereotypes towards individual marginalized groups and addressing diverse topics such as ethnicity, race, culture, racism, justice, and discrimination. Workshops would also be needed to make students aware of their prejudices and stereotypes, and it would be extremely important for them to face members of different marginalized groups in direct contact.

Keywords:prejudices, stereotypes, social work, discrimination, reduction of prejudices and stereotypes

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back