izpis_h1_title_alt

Vpliv športnega plezanja na rastlinstvo izbranih plezališč Gorenjske
ID Rogelj, Katarina (Author), ID Strgulc Krajšek, Simona (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window

.pdfPDF - Presentation file, Download (7,92 MB)
MD5: 24087EC9F3A49AA8B9D0ADE23F14675F

Abstract
Priljubljenost športnega plezanja v Sloveniji zadnja leta močno narašča, s čimer se veča tudi obiskanost naravnih plezališč. Zato je ocenjevanje vpliva plezanja na plezališča kot ekosistem nujno. V Sloveniji vpliv na določene zavarovane vrste ptic že spremljajo, vpliva plezanja na vegetacijo pa ni raziskal še nihče. V naši raziskavi smo vpliv plezanja na vegetacijo v izbranih plezališčih na Gorenjskem preverili s pomočjo popisov višjih rastlin in mahov ter ekoloških značilnosti popisanih taksonov. Ugotovili smo, da vpliv plezanja na število in abundanco vrst višjih rastlin in mahov v izbranih plezališčih ni statistično pomemben. Vrstna sestava in ekološke značilnosti vrst se med plezanimi smermi in primerljivimi kontrolami niso pomembno razlikovale in tudi intenziteta plezanja na njihovo število in abundanco ni vplivala. Razlike smo našli le pri deležu lesnatih rastlin, ki je bil v kontrolah precej večji, v plezanih smereh pa je bil primerno večji delež eno- in dvoletnic ter zelnatih trajnic. Plezalci med plezanjem nekatere rastline izruvajo iz skalnih razčlemb in ker lesnate rastline rastejo počasneje, jih druge vrste lahko pri zaraščanju teh razčlemb v stenah prehitijo. Kljub temu da smo ugotovili, da je bil vpliv plezanja majhen, to velja le za izbrana in ne tudi za ostala plezališča. Zato so nadaljne raziskave v Sloveniji dobrodošle, skrb plezalcev za varovanje in ohranjanje narave pa obvezna. Ob naraščanju števila plezalcev je njihovo ozaveščanje še pomembnejše. Pri tem nam je lahko v pomoč tudi PowerPoint predstavitev o ohranjanju narave v plezališčih, ki je del magistrske naloge.

Language:Slovenian
Keywords:flora, Slovenija, plezališče, športno plezanje, varstvo narave, ozaveščanje
Work type:Master's thesis/paper
Typology:2.09 - Master's Thesis
Organization:BF - Biotechnical Faculty
Place of publishing:Ljubljana
Publisher:[K. Rogelj]
Year:2022
PID:20.500.12556/RUL-139101 This link opens in a new window
UDC:581
COBISS.SI-ID:120366851 This link opens in a new window
Publication date in RUL:31.08.2022
Views:903
Downloads:60
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:The impact of rock climbing on flora of selected rock climbing sites in Gorenjska region
Abstract:
Sport climbing in Slovenia has enormously increased in popularity over past decades leading to the high turnouts at the climbing cliffs. Therefore a climbing impact evaluation on cliff ecosystems is urgent. The impact on rare and threatened bird species has already been observed in Slovenia, but there is no data about the climbing effect on cliff vegetation. We examined the climbing impact on cliff vegetation in Gorenjska region, catalogued vascular plant and bryophyte species and described their ecological charasteristics. We acknowledged, that the climbing impact on species number and abundance of vascular plants and bryophytes in the selected climbing areas is not statistically significant. Also species composition and ecological charasteristics did not differ significantly between climbed and unclimbed sites and climbing intensity did not influence species number and abundance. The only difference was the percentage of woody plants, which was higher in unclimbed sites, whereas percentages of herbaceous perennials, annual and biennial plants were proportionaly higher in climbed sites. Woody plants grow slower thus other plants fill the gaps in microtopographic features after they were cleaned by climbers. Our study proved little climbing effect on cliffs, but it can not be generalized. In Slovenia, further research is welcome and climbers' care for nature conservation is still a must. An increasing number of climbers is an additional reason to make them aware of their impact. We created a PowerPoint presentation, which could be good tool to inform climbers in climbing and alpine courses and clubs.

Keywords:flora, Slovenia, rock climbing site, sport climbing, nature conservation, awareness

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back