izpis_h1_title_alt

Otroško zaznavanje in doživljanje gozda pri prosti igri in dejavnostih po metodi tekočega učenja Josepha Cornella
ID Kos, Lea (Author), ID Skribe Dimec, Darja (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window

URLURL - Presentation file, Visit http://pefprints.pef.uni-lj.si/7075/ This link opens in a new window

Abstract
Ljudje v zadnjih desetletjih vse bolj izgubljamo pristen stik z naravo. V želji po zaščiti svojih otrok nekateri starši najraje vidijo, da so otroci doma ali se ob njihovem nadzoru igrajo na igrišču. S tem jih verjetno res zaščitijo pred umazanijo in morebitnimi poškodbami, vendar jim preprečijo pridobitev neprecenljivih izkušenj, znanja in doživetij. Ne samo starši, tudi vzgojitelji in učitelji nosimo velik del odgovornosti za to, da otrokom omogočimo pogost neposreden stik z naravo in s tem kakovosten celostni razvoj. Z igro in učenjem v naravi se otroci namreč razvijajo na gibalnem, kognitivnem, čustvenem in socialnem področju. Cilj dejavnosti na prostem pa bi moral biti ne le pridobivanje znanja in spretnosti, temveč tudi vzpodbujanje navdušenja, radovednosti ter spoštovanja narave in vsega v njej. Tega se je že v začetku sedemdesetih let prejšnjega stoletja zavedal Joseph Cornell, ameriški naravoslovec in pisatelj, ki je razvil metodo poučevanja v naravi in jo poimenoval tekoče učenje. Poleg vodenih dejavnosti v naravi ima izjemen pomen tudi prosta igra, ki jo vodita otrokova domišljija in radovednost. Narava namreč ponuja neskončno čutnih zaznav in nestrukturiranih materialov, ki jih otroci, če jim le dovolimo, z veseljem izkoristijo. Omenjena pristopa – metodo tekočega učenja Josepha Cornella in prosto igro v naravi – smo uporabili tudi v naši raziskavi, kjer smo spremljali spremembe v zaznavanju in doživljanju gozda pri učencih. Učenci prvega triletja osnovne šole so bili razdeljeni v dve enakovredni skupini; ena se je v gozdu prosto igrala, druga pa je gozd spoznavala z dejavnostmi po metodi tekočega učenja J. Cornella. Z otroškimi risbami in anketnimi vprašalniki smo pridobili podatke o zaznavanju in doživljanju gozda. Rezultati naše raziskave so pokazali, da vodene dejavnosti, ki so usmerjene v aktivno spoznavanje narave, bolj pripomorejo k zaznavanju gozda v primerjavi s prosto igro učencev v gozdu. Pri učencih obeh skupin so v gozdu prevladovala pozitivna čustva. Učenci, ki so se prosto igrali, so si najbolj zapomnili igro z naravnimi materiali, učenci, ki so sledili vodenim dejavnostim po metodi tekočega učenja J. Cornella, pa dejavnosti, ki so vključevale odkrivanje narave z različnimi čutili. Potrdimo lahko, da so učenci skozi igro in njim privlačne dejavnosti v naravnem okolju pridobivali izjemne izkušnje in oblikovali odnose, pomembne za njihovo prihodnost.

Language:Slovenian
Keywords:zaznavanje
Work type:Master's thesis/paper
Typology:2.09 - Master's Thesis
Organization:PEF - Faculty of Education
Year:2021
PID:20.500.12556/RUL-134251 This link opens in a new window
COBISS.SI-ID:91476995 This link opens in a new window
Publication date in RUL:11.01.2022
Views:602
Downloads:136
Metadata:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:Perception and experience of the forest in children through free play and activities based on the flow learning method of Joseph Cornell
Abstract:
In the recent decades, people have started to lose genuine contact with nature. Trying to protect their children, some parents prefer keeping them at home or have them play at a playground under their supervision. In doing so, they probably do protect children against dirt and possible injuries, but they hinder them from gaining invaluable experience and knowledge. Not only parents, but also kindergarten teachers and teachers bear significant responsibility to enable children to often come in direct contact with nature, thus ensuring their quality integrated development. While playing and learning outdoors, children develop their motor, cognitive, emotional and social skills. However, the goal of outdoor activities should not only be acquiring knowledge and skills, but also encouraging excitement at, curiosity about and respect for nature and everything it entails. In the early 1970s, Joseph Cornell, a scientist and writer, was already aware of that, and he developed an outdoor teaching method, named flow learning. In addition to supervised outdoor activities, great importance is attributed to free play, guided by children’s imagination and curiosity. Nature offers countless sensory perceptions and non-structured materials, which children, if allowed, willingly benefit from. Said approaches – Joseph Cornell’s flow learning teaching method and outdoor free play – were used in our research, in which we analysed changes in children’s perception and experience of the forest. Pupils of the first three grades of a primary school were divided into two groups; one engaged in outdoor free play, while the other learnt about the forest through activities based on Joseph Cornell’s flow learning teaching method. By gathering children’s drawings and conducting surveys, we acquired data on their perception and experience of the forest. The results of our research showed that supervised activities designed for children to actively learn about nature contribute more to the perception of the forest, compared to children’s free play in the forest. In the forest, both groups of pupils experienced mainly positive emotions. Children who engaged in free play remember the most how they played with natural materials, while children who participated in supervised activities based on Joseph Cornell’s flow learning teaching method remember the most how they explored nature through different senses. We can confirm that pupils gained extraordinary experience through outdoor play and activities they deem interesting and fostered relationships, which are important for their future.

Keywords:perception

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back