izpis_h1_title_alt

Kombinirani pouk angleščine v prvem triletju osnovne šole
ID Voštić, Suzana (Author), ID Dagarin Fojkar, Mateja (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window

URLURL - Presentation file, Visit http://pefprints.pef.uni-lj.si/7061/ This link opens in a new window

Abstract
V Sloveniji imamo veliko podružničnih šol, na katerih se izvaja kombinirani pouk. Poučevanje v kombiniranih oddelkih od učiteljev zahteva specifično didaktično in organizacijsko znanje, ki ga na fakultetah večinoma ne pridobijo. Poučevanje angleščine na zgodnji stopnji postaja vse bolj obravnavana tema, saj je od leta 2013 angleščina v šoli prisotna kot neobvezni izbirni predmet v prvem razredu, že v drugem pa je v predmetnik osnovne šole zapisana kot eden izmed obveznih predmetov. Tako kot za poučevanje v kombiniranih oddelkih je tudi za poučevanje angleščine na zgodnji stopnji potreben poseben didaktično-metodični pristop. V praksi smo izkusili, kako posebno in zahtevno je poučevanje angleščine v kombiniranih oddelkih. Ob tem so se nam porajala vprašanja, na katera smo nato poskušali odgovoriti v tem magistrskem delu. V teoretičnem delu magistrskega dela smo se torej osredotočili na dve glavni tematiki: kombinirani pouk ter pouk angleščine v prvem triletju osnovne šole. Najprej smo razložili pojma kombinirani pouk in kombinirani oddelek ter na hitro pregledali zgodovino te oblike pouka. Nato smo se dotaknili še poučevanja angleščine na zgodnji stopnji, poglobili pa smo se v problema usposobljenosti učiteljev za poučevanje v kombiniranih oddelkih ter poučevanje angleščine v prvem triletju osnovne šole v kombiniranih oddelkih, v prednosti in slabosti kombiniranega pouka in kombiniranega pouka angleščine ter v oblike organizacije, načrtovanja in izvedbe take oblike pouka. Da bi lahko teorijo preverili tudi v praksi, smo v empiričnem delu opravili intervju z desetimi učiteljicami, ki so kadarkoli poučevale kombinirani pouk angleščine v prvi triadi osnovne šole. Poleg opisov načrtovanja, organizacije in izvedbe kombiniranega pouka angleščine v prvem triletju osnovne šole smo od učiteljic želeli pridobiti tudi mnenja o kakovosti znanja, pridobljenega pri pouku angleščine v kombiniranem oddelku, in o njihovi lastni usposobljenosti za poučevanje angleščine v tovrstnih oddelkih. Raziskava je pokazala, da se učiteljice večinoma počutijo usposobljene za poučevanje angleščine v kombiniranih oddelkih, vendar svojo usposobljenost v veliki meri pripisujejo lastnim izkušnjam, ki so jih pridobile v dosedanjih letih poučevanja v tovrstnih oddelkih, in bi si želele, da bi v začetku svoje poklicne poti o poučevanju v kombiniranih oddelkih vedele več. Rezultati raziskave kažejo, da učiteljice v glavnem menijo, da je tudi pouk angleščine v kombiniranih oddelkih lahko kakovosten, če so izpolnjeni vsi potrebni pogoji.

Language:Slovenian
Keywords:kombinirani pouk
Work type:Master's thesis/paper
Typology:2.09 - Master's Thesis
Organization:PEF - Faculty of Education
Year:2021
PID:20.500.12556/RUL-134119 This link opens in a new window
COBISS.SI-ID:90671619 This link opens in a new window
Publication date in RUL:29.12.2021
Views:908
Downloads:216
Metadata:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:Mmultigrade instruction of English in the first cycle of primary school
Abstract:
In Slovenia, there are a great number of branch schools with multigrade instruction. Teaching in such departments requires specific didactic and organizational knowledge, which we believe is often not acquired at the faculties, during teacher education studies. Since 2013, English has been present in Slovene schools as an optional subject in the first grade of primary school and as a compulsory subject from second grade on and that is why teaching English in early years of child's development has become a highly discussed topic. Similar to teaching in multi-grade classrooms, there are specific didactic-methodical approaches that need to be taken into consideration while teaching English to young learners. In practice, we have experienced how special and complex teaching English in combined classes can be. It was at that time that we came up with some questions that then led us to this master's thesis. In the theoretical part of the master’s thesis, we focused on two main topics: combined classroom lessons and English lessons in the first triad of primary school. First, we explained the concepts of combined teaching, combined department and quickly reviewed the history of this form of teaching. Later, we focused on teaching English to young learners and on the training that teachers get for multigrade instruction of English in the first triad of primary school. We also talked about the advantages and disadvantages of multigrade instruction and of multigrade instruction of English and finally about the forms of organization, planning and implementation of such form of instruction. In order to be able to check the theory in practice as well, we conducted an interview with ten teachers who had ever taught combined English lessons in the first triad of primary school. In addition to describing their planning, organizational and implementational models of teaching English to young learners in combined classes, we also obtained opinions from these teachers on the quality of knowledge acquired in such classes. We also wanted to know if our interviewees feel fully qualified or trained for teaching English in combined classes. Our research has shown that teachers mostly feel fully qualified for teaching English in such classes but they attribute their qualifications to their own experience they have gained over the years of teaching and they wish they had started their professional journeys with more experience or information about teaching in combined classes. The results of the research show that the interviewed teachers find multigrade instruction of English of a good quality if the accompanying conditions are met.

Keywords:multigrade instruction

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back