izpis_h1_title_alt

Pristopi primerjalne genomike v raziskavah genetskega ozadja antisocialnega vedenja pri človeku
ID Križman, Jože (Author), ID Zorc, Minja (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window, ID Dovč, Peter (Comentor)

.pdfPDF - Presentation file, Download (1,45 MB)
MD5: 7930910793E0EE0D056EF7377B0B8BF1
.pdfPDF - Appendix, Download (103,44 KB)
MD5: CA0C238091DAEA2776208F627E845F27
.pdfPDF - Appendix, Download (399,86 KB)
MD5: 0528F99F354C58E84722ACE4D7D150CA

Abstract
Antisocialno vedenje (AV) je vedenje, ki je v nasprotju s prevladujočimi pravili in normami in se kaže kot fizično in psihično nasilje, povzročanje materialne škode, kraja, vandalizem, spolna promiskuiteta, alkoholizem, uživanje prepovedanih substanc, odvisnost od iger na srečo, laganje, manipulacija in prevare. AV je pogosto povezano z drugimi oblikami vedenjskih in razvojnih motenj, kot so hiperaktivnost, depresija, motnje učenja in impulzivnost. Ker predstavljajo AV in z njim povezane posledice resen družbeni problem, so raziskave vzrokov in dejavnikov tveganja za AV zelo pomembne. Politični, socialni in ekonomski dejavniki tveganja za AV so dobro raziskani, narašča pa tudi zanimanje za biološke dejavnike. Meta-analize študij AV pri dvojčkih in posvojencih so pokazale, da z genetsko komponento lahko razložimo tudi do 50% fenotipske variance AV. Fenotip AV je heterogen in se pojavlja hkrati z drugimi vedenjskimi motnjami. Molekularno-genetske študije AV na ravni celotnega genoma kažejo, da gre za kompleksen fenotip, ki ga oblikuje več lokusov. V študijah kandidatnih genov so identificirali povezave med AV in genetskimi polimorfizmi dopaminergičnih genov (DAT1, DRD2, DRD4), serotonergičnih genov (5-HTTLPR) in genov za encime, ki razgrajujejo monoamine (COMT, MAOA). V študijah AV se kot možna strategija izkaže uporaba živalskega modela (miši), saj omogoča zasnovo študije z definiranim genotipom in s kontroliranim okoljem. Pri prašiču so polimorfizme gena MAOA povezali z agresijo, pri različnih skupinah pasem psov pa so v zaporedju MAOA identificirali razlike v frekvencah alelov.

Language:Slovenian
Keywords:antisocialno vedenje, pristopi primerjalne genomike, geni, agresija, živalski modeli
Work type:Bachelor thesis/paper
Typology:2.11 - Undergraduate Thesis
Organization:BF - Biotechnical Faculty
Place of publishing:Ljubljana
Publisher:[J. Križman]
Year:2021
PID:20.500.12556/RUL-129770 This link opens in a new window
UDC:601.4:577.21:575.111/.112:316.613.43(043.2)
COBISS.SI-ID:75575555 This link opens in a new window
Publication date in RUL:08.09.2021
Views:1211
Downloads:103
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:Comparative genomics approaches in the reserch of the genetic background of antisocial behaviour
Abstract:
Antisocial behaviour is a type of behaviour that is contrary to predominant rules and norms and is exhibited as physical and psychological violence, causation of material damage, theft, vandalism, sexual promiscuity, alcoholism, substance abuse, gambling addiction, lying, manipulation and fraud. Antisocial behaviour is often linked to other forms of behavioural and developmental defects, as are hyperactivity, depression, learning disabilities, and impulsivity. Because antisocial behaviour and the defects linked to it represent a serious social problem, it’s important to research the causes and risk factors for it. Political, social and economic risk factors for antisocial behaviour are well known so there is an increasing attention directed to biological factors. Meta-analysis of antisocial behavioural twin and adoption studies have shown that the genetic component is responsible for 50 % of the phenotypic variance. Phenotype of antisocial behaviour is heterogeneous and appears alongside other behavioural defects. Genome-wide molecular-genetic studies of antisocial behaviour show that antisocial behaviour is a complex phenotype with multiple loci affecting it.. Multiple polymorphic candidate genes have been identified to have a link with antisocial behaviour, such as: dopaminergic genes (DAT1, DRD2, DRD4) serotoninergic genes (5-HTTLPR) and genes that encode monoamine decomposition enzymes (COMT, MAOA). In antisocial behaviour studies animal models can be used, they allow us to design a study with a defined genotype in controlled environment (mouse). In pigs MAOA polymorphism was linked to aggression, in various groups of dog breeds differences in allele frequency in MAOA sequence among different breeds were identified.

Keywords:antisocial behaviour, comparative genomics approaches, genes, agression, animal models

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back