Medicinski pripomočki so izjemnega pomena za diagnosticiranje in zdravljenje bolezni. Za pravilno diagnozo ali zdravljenje je zelo pomembno, da so naprave v dobrem stanju. Težava pri delovanju naprave lahko povzroči velike posledice za pacienta. Zaradi tega je zelo pomembno preverjanje medicinskih pripomočkov.
Taključno delo se osredotoča na vlogo meroslovja na področju zdravstvenega varstva in nov regulativni okvir za medicinske pripomočke. Predstavljene so tudi spremembe glede stare in nove zakonodaje.
V okviru eksperimentalnega dela naloge smo primerjali tri različne simulatorje neinvazivnega krvnega tlaka (NIBP) za različne nastavitve sistoličnega in diastoličnega tlaka. Uporabili smo simulator Clinical Dynamics Smart Arm NIBP iz LMK na Fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani, ročni simulator Clinical Dynamics AccuSim Handheld NIBP v lasti KMA - Kosovske meroslovne agencije in simulator Rigel UNI-SIM NIBP v lasti zasebne družbe za medicinsko opremo na Kosovu NT SH MAM.
Za primerjavo treh simulatorjev so bile uporabljene statistične metode po standardu ISO 13528, pri čemer je bilo za primerjavo simulatorjev uporabljeno število En. Trije merilniki krvnega tlaka: Omron M2, Omron M6 in Microlife BP A100 Plus so bili uporabljeni kot standardi prenosa za primerjavo treh simulatorjev. Clinical Dynamics Smart Arm NIBP simulator iz laboratorija LMK je bil upoštevan kot referenčni simulator, zato smo na koncu meritev izvedli še en cikel meritev, da smo cikel meritev zaključili. Poleg tega so bili opravljeni pregledi treh monitorjev NIBP s tremi simulatorji v skladu z OIML R 149: 2020.
Uporabili smo pet različnih nastavitev krvnega tlaka, kot sledi: 80/50, 100/70, 120/80, 150/100, 180/130. Hitrost pulza je bila vedno nastavljena na 80 utripov na minuto. Za vsak simulator in vsako od nastavitev je bilo opravljenih 10 meritev sistoličnega in diastoličnega tlaka.
Naš cilj je bil oceniti, ali je En primeren tudi za primerjavo NIBP simulatorjev. Za primerjavo simulatorjev smo uporabili tri različne standarde prenosa, hkrati pa tudi oceno, kako pomembno je, da je standard prenosa v dobrem stanju, z uporabo novega monitorja (Omron M2), rabljenega monitorja (Omron M6) in dotrajanega monitorja (Microlife ).
Na koncu smo ugotovili, da je enačba En primerna za primerjavo simulatorjev, kadar je uporabljeni monitor NIBP znotraj tolerančnih meja, predpisanih v OIML R 149: 2020.
Pomanjkljivosti uporabe enačbe En so bile ugotovljene za oceno rezultatov pri uporabi dotrajanega monitorja NIBP.
|