izpis_h1_title_alt

Položaj žensk na trgu dela v Sloveniji in izbranih državah EU : diplomsko delo
ID Mijatović, Marija (Author), ID Aristovnik, Aleksander (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window

.pdfPDF - Presentation file, Download (1,05 MB)
MD5: B03CAF5ED08A2391413DC45192488DAA

Abstract
Diplomsko delo obravnava, raziskuje in ugotavlja položaj žensk na trgu dela v Sloveniji v primerjavi s položajem v Evropski uniji. Zakonodaja, ki je v Evropski uniji trenutno v veljavi, slovenska Ustava, razni dokumenti mednarodnih organizacij so sprejeti in v veljavi z namenom zaščite enakosti spolov. Ključno vprašanje vsake družbe je, ali se to dejansko izvaja v praksi. V sodobni družbi je načelo enakosti med spoloma eden izmed temeljnih kazalcev, kako se v demokratičnih družbah uveljavljajo človekove pravice na osnovni ravni. To je obveza vsake države, ki je zapisana v vseh pomembnih mednarodnih oziroma nacionalnih pravnih virih držav s tega področja in jih mora izpolniti vsaka država. Skozi raziskavo se je pokazalo, da se dejansko stanje ali izvajanje načel enakosti med spoloma pogosto ne ujema z zapisanim v pravilih. Eden največjih pokazateljev neenakosti je trg dela in položaj žensk na trgu dela. Ukvarjali smo se s problematiko spolno različnih vlog, predvsem skozi obravnavanje področja plačanega dela. Namen diplomskega dela je ugotoviti dejanski položaj žensk na trgu dela pri nas in ga primerjati s položajem žensk v izbranih evropskih državah. Ugotoviti smo želeli obstoj pomembnih odstopanj v zaposlovanju med spoloma ter analizirati dejanske razlike med spoloma na trgu dela in ali so ženske diskriminirane v primerjavi z moškimi. Ugotovili smo evidentne razlike, ki kažejo manjšo udeležbo žensk kot moških na trgu dela v praktično vseh članicah Evropske unije. Razlike so vidne skozi več dejavnikov, kot so: manjše število opravljenih delovnih ur, ženske dobivajo službe pretežno v dejavnostih z nižjimi plačami in jih je veliko manj na vodstvenih ali pomembnejših položajih v organizacijah. Posledično to povzroča tudi dejanske razlike v dohodku, kjer je evidentno, da so ženske manj plačane kot moški. Te razlike so posledica zgodovinsko ukoreninjenega obravnavanja spolov, navad in načina življenja v preteklosti ter različnega gospodarskega razvoja po regijah ali panogah. Tudi v območju Evropske unije, ne glede na stopnjo njene razvitosti, je v večini njenih držav stopnja zaposlenosti nižja pri ženskah kot pri moških. Poudariti je treba, da so razlike med državami zelo velike. Ključni cilj ali prihodnja usmeritev mora biti odprava tega neravnovesja in povečanje udeležbe žensk na trgu dela. Sprejetje in uveljavljanje strategije enakosti spolov je ključnega pomena za doseganje krovnih gospodarskih in družbenih ciljev. Če primerjamo stanje v Sloveniji, lahko mirno trdimo, da pri tem bistveno ne izstopa niti v pozitivnem niti v negativnem smislu.

Language:Slovenian
Keywords:ženske, spol, diskriminacija, plačilo, zaposlovanje, kariera, stereotipi
Work type:Bachelor thesis/paper
Typology:2.11 - Undergraduate Thesis
Organization:FU - Faculty of Administration
Place of publishing:Ljubljana
Publisher:[M. Mijatović]
Year:2021
Number of pages:X, 63 str.
PID:20.500.12556/RUL-125443 This link opens in a new window
UDC:331.5-055.2(497.4)(4-6EU)
COBISS.SI-ID:56522755 This link opens in a new window
Publication date in RUL:17.03.2021
Views:2044
Downloads:285
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:Situation of women on the labor market in Slovenia and selected EU countries
Abstract:
The focus of the thesis is analysis of the position of women on the labor market in Slovenia and comparatively in the European Union. Existing legislation in the European Union, the Constitution of the Republic of Slovenia and documents of international organizations are geared towards gender equality within all aspects of life. However, we are wondering if this is actually implemented in real life. The principle of gender equality is a fundamental principle of human rights and indisputably one of the fundamental democratic provisions of modern society. It is stated in all the relevant international and national legal sources of gender equality and represents an obligation for each country to comply. The problem is that the actual situation is a lot of times different from the one that legal documents foreseen. This is also reflected in the unequal position of women in the labor market. In this thesis we dealt with the issue of gender-different roles of men and women in the field of work that is paid. The purpose of this thesis is to present the position of women on the labor market in Slovenia and in some selected European countries. We wanted to examine the existence of key gender gaps in employment and to analyze the actual gender differences in the labor market. We also wanted to determine whether women are discriminated compared to men. We find that women's participation in the labor market in all EU countries is lower than participation of men. Employed women work fewer hours, work in lower-wage sectors, and occupy lower positions compared to men, causing significant wage and gender disparities. These differences are, to some extent, the result of deep-rooted traditional gender roles as well as economic incentives. In all Member States, employment rates are lower for women than for men, with large differences across the EU. Slovenia does not significantly stand out in either positive or negative terms. Increasing women's participation in the labor market and their employment rates are key to achieving the overarching goals of European gender equality strategies.

Keywords:women, the labor market, inequality, wages, employability, stereotypes, prejudices and discrimination

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back