izpis_h1_title_alt

Svoboda ženskega telesa : Zgodovina odnosa do kontracepcije in splava na Japonskem
ID Pristovšek Podergajs, Ajda (Author), ID Culiberg, Luka (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window

.pdfPDF - Presentation file, Download (714,48 KB)
MD5: 0F633E46298D662344DA89A594D49709

Abstract
Na Japonskem večina ljudi uporablja kondom kot glavno metodo kontracepcije. Razlogi za to so v razvoju kontracepcije in splava v japonski zgodovini. Japonska je imela v primerjavi z drugimi državami zelo posebno zgodovino reproduktivnih pravic zaradi svojega razmeroma liberalnega odnosa do splava. Leta 1868 so splav prvič prepovedali; leta 1948 so ga uradno legalizirali. Legalizacija splava na Japonskem je bila vedno povezana z demografskim stanjem in politiko. V času prenaseljenosti je bil dovoljen, včasih celo obvezen za evgenično »nezaželene ljudi«; v časih z nizko rodnostjo je bil prepovedan. Žensko telo je bilo uporabljeno za zagotavljanje močne vojske v času pred drugo svetovno vojno. Feministična gibanja se tako v primerjavi z zahodnimi gibanji niso mogla boriti za pravico do splava, a so se vse od legalizacije morala boriti za zaščito te pravice, saj je veliko skupin splav želelo spet kriminalizirati. Prav tako so ženska in feministična gibanja morala povezati lastno identiteto ženske kot matere ter podpiranje pravice do kontracepcije in splava. V primerjavi s politiko splava je bila politika kontracepcije precej strožja. Kontracepcijo in kontracepcijska gibanja so podpirali takrat, ko so se njihovi cilji ujemali s cilji vlade, ko pa so temu nasprotovali, so jih preganjali. Boj za legalizacijo novih kontracepcijskih metod je trajal vse do leta 1999, ko je bila oralna kontracepcijska tabletka končno legalizirana, več kot 30 let pozneje kot v drugih državah.

Language:Slovenian
Keywords:kontracepcija, splav, reproduktivne pravice, Japonska, feminizem
Work type:Bachelor thesis/paper
Typology:2.11 - Undergraduate Thesis
Organization:FF - Faculty of Arts
Place of publishing:Ljubljana
Publisher:[A. Pristovšek Podergajs]
Year:2020
Number of pages:34 str.
PID:20.500.12556/RUL-120484 This link opens in a new window
UDC:3
COBISS.SI-ID:49481219 This link opens in a new window
Publication date in RUL:21.09.2020
Views:1364
Downloads:216
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:Japanese
Title:The freedom of a woman's body : [diplomsko delo]
Abstract:
Japan is very unique in its history of reproductive rights compared to other countries. Abortion was legalized relatively early in 1948 and yet, the oral contraceptive tablet became legal as late as in 1999. Japanese abortion policy is relatively liberal while its contraceptive policy is very conservative. Not to say that the right to abortion has faced repeated attacks and calls for criminalization. Throughout Japanese history, the right to abortion was dependent on the current demographic policy. In the time of overpopulation, abortion was allowed and contraception was promoted. In stark contrast, there were times with low population or with military expansion ambitions where abortion was criminalized in favor of women giving birth to as many soldiers as possible. Thus, women's bodies were commodified for the prosperity of the nation. Since reproductive rights were determined by the demographic climate and not by the government's acceptance of women's rights as human rights, the right to abortion was always at the threat of being banned. In contrast with western feminists, Japanese feminists did not have to fight as hard to legalize abortion. However, they did have to fight to keep it. They also had to reconnect the ideology of motherhood that they did not deny with the advocacy for abortion. While western feminists attained the oral contraceptive pill relatively early, Japanese feminists had to advocate and fight for it almost 30 years before the pill was finally legalized in Japan.

Keywords:contraception, abortion, reproductive rights, Japan, feminism

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back