izpis_h1_title_alt

Mladi in duševno zdravje : diplomsko delo
ID Cigula, Nuša (Author), ID Poštrak, Milko (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window, ID Rape Žiberna, Tamara (Comentor)

.pdfPDF - Presentation file, Download (3,34 MB)
MD5: 348378FD8D80BF884A0E14CB07A48217

Abstract
V diplomskem delu sem raziskovala o mladih in njihovem duševnem zdravju. Duševno zdravje mladih je problematika socialnega dela, ki se bolj podrobno raziskuje zadnjih nekaj let. V najstništvu in obdobju odraščanja se mladostnik sooča s spremembami v življenju. Odvisno od sposobnosti prilagajanja se lahko mladostnik spoprime s spremembami in jih sprejme ali pa pri sprejemanju le-teh naleti na težave, ki vplivajo na njegovo duševno zdravje. V teoretičnem uvodu sem predstavila kaj je to duševno zdravje, kako ga opredeljujemo in kakšen vpliv imajo krizne razmere na duševno zdravje. Predstavila sem tudi nekaj splošnih dejstev o težavah v duševnem zdravju in podrobneje predstavila stres, depresijo, anksiozne motnje ali tesnobo in motnje hranjenja. To so pogostejše težave v duševnem zdravju, ki jih opazimo pri mladostniku. Opisala sem kaj so to varovalni dejavniki in dejavniki tveganja in kakšen vpliv imajo na mladostnika – to so šola, spol, vrstniki, družina in mediji. Ko se mladostnik sooči s težavami v duševnem zdravju, je pomembno, da se zaveda kam se lahko obrne po pomoč, na katere osebe in ustanove. Povezala sem socialno delo in duševno zdravje, razložila vlogo socialnih delavcev in delavk na področju duševnega zdravja ter kako lahko le-ti pomagajo mladostniku, ki se sooča s težavami v duševnem zdravju. S kvantitativno raziskavo sem raziskovala, katere težave v duševnem zdravju so najbolj prisotne pri mladih, katere dejavnike mladostniki ocenjujejo kot varovalne in katere kot tvegane in kam bi se zatekli v primeru težav v duševnem zdravju. Rezultati ankete so pokazali, da se mladi s težavami v duševnem zdravju soočajo zelo redko. Tudi krizne razmere nimajo večjega vpliva na njihovo duševno zdravje. Vsi raziskovani dejavniki – družina, prijatelji/vrstniki, šola in mediji – pa so zanje kot varovalni dejavniki. Najverjetneje bi se v stiski obrnili po pomoč k družini in prijateljem.

Language:Slovenian
Keywords:motnje v duševnem zdravju, varovalni dejavniki, dejavniki tveganja, socialno delo
Work type:Bachelor thesis/paper
Typology:2.11 - Undergraduate Thesis
Organization:FSD - Faculty of Social Work
Place of publishing:Ljubljana
Year:2020
PID:20.500.12556/RUL-119255 This link opens in a new window
COBISS.SI-ID:33491715 This link opens in a new window
Publication date in RUL:05.09.2020
Views:3958
Downloads:1289
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:The youth and mental health
Abstract:
In my graduation thesis, I was researching about the mental health of young people. Mental health is an issue of social work that has been researched more over the past few years. In adolescent years and in the years of growing up, the youth has to face changes in his life. Depending on the ability to adjust to the changes adolescent can accept the changes or they can face some difficulties that affect their mental health. In the theoretical introduction, I present what is mental health and how it is defined and what kind of impact can have a crisis on mental health. I also present some general facts about mental health problems and in more detail, I present stress, depression, anxiety and eating disorders. These are more frequent problems in the mental health of the youth. I present protective and risk factors and what kind of impact they have on the youth – which are school, gender, peers, family and media. When the youth experience problems in mental health, it's important for them to know, where to find help – who to turn to and to which institution. Linking social work and mental health I present what is the role of the social worker in the field of mental health, and how can they help the youth, that is facing mental health problems. I've been researching with quantitative research on what kind of mental health problems the youth is experiencing, which factors are protective factors or risk factors for them and where they would seek help. The results show that the youth experience problems in mental health very rarely. Critical conditions don't have a big impact on them. All researched factors, which were family, friends/peers, school and media are protective factors for them. They would most likely turn for help to their families and their friends or peers.

Keywords:mental health disorders, risk factors, protective factors, social work

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back