izpis_h1_title_alt

Globalizacija in spremembe potrošnih praks: primer hitre mode : primer hitre mode
ID Horvat, Nastja (Author), ID Luthar, Breda (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window, ID Pajnik, Mojca (Comentor)

.pdfPDF - Presentation file, Download (764,24 KB)
MD5: 2FB721FE6FE6EDD4C99141A65AEF372A

Abstract
Globalizacija je močno spremenila naše vsakdanje življenje in zaznavanje sveta. Z njenim prihodom so se zmanjšale tako prostorske kot časovne razsežnosti, njene posledice pa se kažejo praktično na vseh področjih. Ena izmed njih je tudi potrošna kultura. Industrializacija je omogočila povečano proizvodnjo, povečala se je ponudba, posledično pa tudi potrošnja. Potrošniki so se iz tradicionalnih spremenili v sodobne in nakupovanje je postalo del kulture. Nov način potrošnih praks se med drugim odseva tudi v modni industriji, ki se je prilagodila današnjim trendom in potrošnikom na trgu ponudila hitro modo, ki je v zadnjih letih postala najbolj priznan poslovni model v modni industriji, ki potrošnikom ponuja modne kose oblačil po cenovno zelo ugodni ceni. K uresničitvi tega koncepta je veliko pripomogla globalizacija s seljenjem tekstilne industrije v države tretjega sveta, kjer delavci proizvajajo iste produkte za veliko nižjo plačo, korporacije pa si na ta račun polnijo žepe in kupcem z nizko ceno ugodijo, to pa se jim splača, saj zato nakupujejo veliko več kot prej. Hitra moda je močno vplivala na proizvodnjo oblačil in na nakupovalne navade potrošnikov, kar pomeni veliko negativnih posledic tako na okolje kot na življenje in zdravje ljudi. Gre za uničujoč sistem, ki je v devetdesetih letih pogubil tudi večino slovenskih tekstilnih tovarn.

Language:Slovenian
Keywords:globalizacija, potrošna kultura, hitra moda, tekstilna industrija.
Work type:Master's thesis/paper
Typology:2.09 - Master's Thesis
Organization:FDV - Faculty of Social Sciences
Place of publishing:Ljubljana
Publisher:[N. Horvat]
Year:2020
Number of pages:76 str.
PID:20.500.12556/RUL-113463 This link opens in a new window
UDC:366:005.44(043.3)
COBISS.SI-ID:36594525 This link opens in a new window
Publication date in RUL:09.01.2020
Views:1945
Downloads:459
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:Globalization and changes in consumer practices: the case of fast fashion
Abstract:
Globalization has significantly altered our daily lives and perception of the world. Its arrival has reduced spatial as well as temporal dimensions and its consequences are manifesting practically in all areas. One of them is also the consumer culture. Industrialization has allowed increased production; the offer has increased and consequently the consumption. Consumers have changed from traditional ones to modern consumers and purchasing has become a part of culture. The new way of consumer practices is also reflecting in the fashion industry, which has adapted to contemporary trends and has offered consumers fast fashion, which has in recent years become the most recognized business model in the fashion industry. It offers consumers fashion pieces of clothes for a very affordable price. The realisation of this concept was heavily influenced by globalization with the transfer of the garment industry to third world countries, where employees produce the same products for a significantly lower wage. This way, corporations make a lot of profit and on the other hand satisfy consumers with a low price, which consequently makes them buy even more than before. Fast fashion has significantly influenced the production of clothes and the purchasing habits of consumers, which caused a lot of negative consequences for the environment, life and health of people. It is a system that destroys everything in front of it and has caused the collapse of the majority of Slovenian garment companies in the nineties.

Keywords:globalization, consumer culture, fast fashion, garment industry.

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back