izpis_h1_title_alt

Faustova tema pri Goetheju in Mencingerju
ID Sagadin, Klemen (Author), ID Bjelčevič, Aleksander (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window, ID Smolej, Tone (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window

.pdfPDF - Presentation file, Download (747,27 KB)
MD5: 6E8AE5E589F75B66ECEBFD35B2E7C8E8

Abstract
Lik Fausta je zasnovan po zgodovinski osebi Johannu Georgu Faustu. Legenda o njem in njegovi pogodbi s hudičem je že kmalu pričela krožiti v obliki zgodb. Prva literarna obdelava tega lika je Ljudska knjiga, kmalu pa je zgodba prešla v gledališče z Malowovo Tragedijo o doktorju Faustu. Lik nato ponovno oživijo nemški razsvetljenci (Lessing) in viharništvo, saj je prvim izražal pozitivno željo po spoznanju, drugim pa upor proti avtoriteti. Osrednji problem, ki ga dela obravnavajo, je vprašanje spoznanja. Vendar pa je pogled avtorjev na problematiko odvisen predvsem od njihovega duhovnozgodovinskega ozadja. Tudi pri Goethejevem Faustu je želja po spoznanju osrednji problem drame, kar se kaže v Prologu v nebesih, v katerem Gospod in Mefisto skleneta stavo, in v Faustovi pogodbi. Pri tem Goethe dokočno legitimizira radovednost. Druga obravnavana vprašanja v prvem delu Fausta so še ljubezen, izražena v odnosu do Marjetke, in magija, izražena v odnosu do Mefista, v drugem pa ekonomija, znanost in tehnika ter družba in utopija, te so avtorjev odziv na industrijsko revolucijo in napredek. Razlike med Faustom in Abadonom se kažejo že pri temeljnem faustovskem motivu, tj. pogodbi s hudičem, ki je sklenjena zaradi Samoradove želje pridobiti dekle, ne pa zaradi želje po spoznanju. To je obravnavano predvsem v smislu zavajanja v pesimizem. Tudi vprašanje ljubezni je v romanu malo zastopano, saj podobno kot magični motivi služi predvsem motivaciji zgodbe. Zanimivo pa je dojemanje napredka, saj za razliko od Goetheja, ki je upe še polagal v prihodnost in razvoj, Mencinger že kaže dvom v njegovo upravičenost in smiselnost zaradi njegovih slabih strani, ki jih v antiutopičnem prikazu družbe opiše v njihovi skrajnosti. Kljub temu da pri Abadonu najdemo vzporednice vprašanjem, obravnavanim v Faustu, pa so te bolj posledica naključja in ne kažejo zgledovanja ali vsaj polemike s faustovsko problematiko.

Language:Slovenian
Keywords:faustovska tema, Goethe, Faust, Mencinger, Abadon
Work type:Bachelor thesis/paper
Organization:FF - Faculty of Arts
Year:2019
PID:20.500.12556/RUL-111051 This link opens in a new window
Publication date in RUL:22.09.2019
Views:1082
Downloads:204
Metadata:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:Goethe’s and Mencinger’s treatment of the Faustian theme
Abstract:
Faust’s character is based on the historical figure of Johann Georg Faust. The legend of his contract with the devil had soon begun to spread in different stories. The first literary treatment of the character is The Folk Book, and soon after, the story was incorporated into the theatre with Marlowe’s tragedy Doctor Faustus. The character is later on revived by the German Enlightenment (Lessing) and the Sturm und Drang movement. For the former, the character express the positive will to knowledge, and for the latter, Faustus is an expression of the fight against authority. The central subject of these works is the question of attaining knowledge. However, the authors’ perspectives on this subject depends on the historical spirit of a period. The will to knowledge is the central subject of Goethe’s Faust as well, which is indicated in the “Prologue in Heaven”, where God and Mefisto make a bet, and later on in Faust’s contract. Goethe hence legitimizes curiosity. In part one of Faust, love towards Gretchen and magic in relation to Mefisto are also important themes. In part two of Faust, the subjects of economics, science and technology are put into focus, as well as society and utopia. Using those subjects, the author expressed his attitude to the Industrial Revolution and progress. The differences between Faust and Abandon are shown already in the basic Faustian motif, that is, in the contract with the devil. Samorad makes the contract in order to win a girl, and not to obtain all knowledge. This is expressed in the sense of enticement to pessimism. The novel deals less with the subject of love, too, since it mainly serves the motivation of the story in a similar manner as the magical motifs do. The novel’s perception of progress is interesting, since, as opposed to Goethe who was still hopeful about the future, Mencinger already shows scepticism about the justification for progress. The negative sides of progress are portrayed in their extremes in Mencinger’s dystopian treatment of society. Even though there are similar subjects recurring both in Abadon and Faust, they are more so a coincidence rather than proof of looking up to, or at least polemicising with the Faustian theme.

Keywords:Faustian theme, Goethe, Faust, Mencinger, Abadon

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back