izpis_h1_title_alt

Elementi kitajske tradicije v delovanju članov kitajske diaspore na Kubi med leti 1917 in 1960: Obravnava skozi prizmo konfucijanstva
ID Kosec, Maja Maria (Author), ID Rošker, Jana S. (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window

.pdfPDF - Presentation file, Download (2,90 MB)
MD5: 8BEF52E3C7357B8232C80386057ECE5A

Abstract
V pričujočem magistrskem delu skozi prizmo konfucijanstva obravnavam prisotnost elementov kitajske tradicije v delovanju članov kitajske diaspore na Kubi med leti 1917 in 1960. Preko analiz pisemskih korespondenc in intervjujev s prvo generacijo na Kubi rojenih potomcev priseljencev ter sekundarne literature se osredotočam na prisotnost tradicionalnih kitajskih elementov v družinskem in političnem življenju priseljencev in njihovih na Kubi rojenih otrok ter na njihov odnos do izobraževanja in ritualnih praks. Ugotavljam, da je kitajska konfucijanska tradicija nedvomno vplivala na priseljence, saj ti v pismih neposredno omenjajo pomen ohranjanja medčloveških odnosov, filialne pietete in harmonije, pogosto pa je izpostavljena tudi pomembnost izobraževanja in ritualnih praks. Ker pa so se priseljevali zgolj moški, se je bila diaspora prisiljena odpreti etničnemu mešanju z domačinkami, kar je privedlo do izredno hitre asimilacije. Otroci redkih nemešanih parov so bili sicer deležni vpliva kitajske tradicije, a je na koncu prevladal vpliv okolja in Kubanske revolucije. V mešanih družinah je bil kitajski vpliv na vzgojo še manjši, zato o prenosu tradicionalnih elementov skoraj ne moremo govoriti. Številni potomci priseljencev se danes v okviru umetnega obujanja kitajske četrti v Havani tako srečujejo zlasti z reetnizacijo, samoorientalizacijo in dekontekstualiziranim konfucijanstvom, ki pa niso plod kulturne zapuščine priseljencev.

Language:Slovenian
Keywords:kitajska diaspora, Kuba, kitajska tradicija, konfucijanstvo, asimilacija
Work type:Master's thesis/paper
Organization:FF - Faculty of Arts
Year:2019
PID:20.500.12556/RUL-110048 This link opens in a new window
Publication date in RUL:11.09.2019
Views:895
Downloads:276
Metadata:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:Chinese
Title:中国传统元素在1917至1960年间的古巴华侨华人生活中的表现 ——从儒教思想之视角的分析
Abstract:
本硕士论文透过儒教思想之视角来分析中国传统文化元素在1917至1960年间的古巴华侨华人生活中是否有呈现与传承。通过古巴华侨银信往来与对第一代古巴移民后裔的访谈,以及第二次文献的分析,笔者将着重探讨中国传统元素在移民及其古巴出生子女的家庭和政治生活中的存在及其传承,并且重点探索古巴华侨华人对于教育和仪式实践的态度。由于古巴华侨在银信中直接提到维护人际关系、孝道与和谐,并强调教育和礼仪实践的重要性,笔者发现,中国的儒家传统思想无疑影响了移民群体的生活。不过,因移民群体中绝大多数是单身男子,因此,许多华工迫不得已与古巴当地人通婚,从而导致了迅速的文化同化。尽管少数非种族混合夫妇的子女受到了中国传统的影响,但最终环境和古巴革命的影响还是占据了主导地位。在种族混合家庭中,中国传统对于教养的影响甚至更低,因此,传统元素的传承是微不足道的。如今,许多移民的后代在哈瓦那中国区人为复兴的背景下面临着重新种族化、自我东方化和去脉络化的儒家思想,然而,这并不是移民传统文化遗产所导致的直接结果。

Keywords:关键词:华侨华人, 古巴, 中国传统, 儒教, 同化

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back