izpis_h1_title_alt

Model integracije odbojke sede v odbojko : magistrsko delo
ID Božič, Mojca (Author), ID Štrumbelj, Boro (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window, ID Mihorko, Branko (Co-mentor)

.pdfPDF - Presentation file, Download (1,54 MB)
MD5: CB221A9C546A60E2DBDC87CE8101ABDB

Abstract
Odbojka sede iz leta v leto napreduje in za doseganje dobrih rezultatov je potrebno vse več vlaganja. V svetu je zaradi želje po zagotavljanju dobrih pogojev na tem področju viden trend integracije v panožne športne zveze, čemur pa v Sloveniji za zdaj še ne sledimo. Odbojka sede je pod okriljem ZŠIS-POK in ni integrirana na nobenem nivoju, jo pa od leta 2016 priznava tudi OZS, ki ji pomaga tako na finančnem kot na organizacijskem področju. S pol strukturiranimi intervjuji predstavnikov odbojke sede v državah, kjer je integracija že stekla, smo želeli pridobiti podatke in jih primerjati s stanjem v Sloveniji ter na podlagi tega oblikovati idejni projekt za integracijo odbojke sede v odbojko v Sloveniji. Rezultati naše magistrske naloge so pokazali pozitiven vpliv integracije odbojke sede v odbojko. V primerjavi z razmerami v Sloveniji ima v povprečju odbojka sede v državah, kjer so že integrirali odbojko sede v panožne zveze, boljše pogoje za razvoj. Na reprezentančnem nivoju se Slovenija predvsem po številu treningov in organizaciji priprav lahko primerja z ostalimi reprezentancami, vključenimi v našo raziskavo, oziroma je v nekaterih pogledih celo v prednosti, medtem ko je po številčnosti strokovnih štabov in njihovimi finančnimi pogoji za delovanje v podrejenem položaju. Do razlik prihaja tudi na klubskem nivoju, kjer ima Slovenija manjše število klubov, manj tekmovanj in tudi slabšo kvaliteto organizacije tekmovanj. Razlike pa so vidne tudi na področjih administrativne podpore, promocije in marketinga, registracije igralcev ter usposabljanja trenerjev, kjer je odbojka sede v Sloveniji ravno tako v podrejenem položaju. Čeprav v nobenem raziskovanem primeru število igralcev odbojke sede ne pada oziroma v nekaterih primerih, vključno s Slovenijo, celo narašča, pa se vseeno kaže, da je velik izziv tega športa množičnost, zaradi česar so v smislu množičnosti in kvalitete treningov ter klubskih tekmovanj povsod zelo pomembni tudi športniki neinvalidi. Ocenjujemo, da je odbojka sede v Sloveniji potrebna reorganizacije. Na podlagi naših rezultatov bi v tem trenutku bila najboljša rešitev integracija odbojke sede v OZS v sodelovanju z ZŠIS-POK, ki bi se lahko izvedla s podpisom sporazuma med tema dvema organizacijama.

Language:Slovenian
Keywords:odbojka, šport invalidov, odbojka sede, integracija
Work type:Master's thesis/paper
Typology:2.09 - Master's Thesis
Organization:FŠ - Faculty of Sport
Year:2019
PID:20.500.12556/RUL-107948 This link opens in a new window
COBISS.SI-ID:5562801 This link opens in a new window
Publication date in RUL:10.06.2019
Views:911
Downloads:193
Metadata:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:A Model of Integration of Sitting Volleyball into Volleyball
Abstract:
Sitting volleyball is evolving and more and more financial investments are needed for it to be competitive. There is a trend of integration into national sports federations due to enabling good conditions in this field all around the world; Slovenia has not been following this trend yet. Sitting volleyball is not integrated on any level and is covered by ZŠIS-POK (Sports Federation for the Disabled of Slovenia – Paralympic Committee). It has been recognized by OZS (Volleyball Federation of Slovenia) since 2016, which helps this sport with finances and organization. We wanted to gather information from representatives of various countries where integration has already started by using half-structured interviews. We compared the status of sitting volleyball with the situation in Slovenia and prepared a plan for integration of sitting volleyball into volleyball. The results showed a positive impact on integration of this sport. In general, there are much better conditions for development in countries where integration into national federations has already started. In the terms of national level Slovenia can be compared to other countries in number of trainings and organization of preparations. Even though Slovenia may be even better in some aspects, other countries are in better position in numerousness of staff and in terms of finances. There are some differences on the club level, because there are less clubs in Slovenia, less frequent competitions and lower quality of organization. The differences can also be noticed in administrative support, marketing, registration of players and vocational education of coaches. In none of examined countries the number of sitting volleyball players is not falling; in some cases it is increasing. Yet there is a big problem of numerousness. Therefore, able bodied players are very important for quality of trainings and club competitions. We are estimating that sitting volleyball in Slovenia needs reorganization. Based on our research, the best option would be integration of sitting volleyball into OZS (Volleyball Federation of Slovenia) in cooperation with ZŠIS-POK (Sports Federation for the Disabled of Slovenia – Paralympic Committee). This could be achieved by signing an agreement between the two organizations.

Keywords:volleyball, disablity sport, sitting volleyball, integration

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back