izpis_h1_title_alt

Uporaba rastlinskega gradiva za različne postopke rekonstrukcij baročnih parkov v Sloveniji
ID Zelič, Živa (Avtor), ID Schmitzer, Valentina (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Kučan, Ana (Komentor)

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (24,63 MB)
MD5: E6D6FC7E1BC00C1C2783DA89027177AB
PID: 20.500.12556/rul/2a77c5f3-58a2-49a7-b2b9-104ffe32a0e9

Izvleček
Ob obnovi vrtnoarhitekturne dediščine v Sloveniji se pogosto srečamo tako s pomanjkanjem zgodovinskih virov kot tudi degradirano (pogosto popolnoma uničeno) spomeniško substanco. Restavracija spomenika tako v danih primerih ni več mogoča, zato se obnove ponavadi lotimo z delno rekonstrukcijo (kolikor je le mogoča) in poustvaritvijo. Da je obnova kar se da avtentična poskušamo originalu približati čim več mentalin in fizičnih atributov. Naloga se sprašuje, kako je pri obnovi material (bolj konkretno rastlinsko gradivo) lahko zamenljiv, da je le ta še avtentična. Analizirala sem lastnosti originalnega rastlinskega gradiva baročnih vrtov Slovenije in jih primerjala z rastlinami, ki v času baroka še niso bile v uporabi, danes pa zaradi nizkih stroškov zasaditve in vzdrževanja zasedajo pomembno mesto v vrtni umetnosti. Ugotovila sem, da bi jih ob predpostavki, da je vrsta rastline v baročnem vrtu zgolj sredstvo za doseganje cilja in sporočilnosti, lahko uporabili namesto nekaterih originalnih sort uporabljenih v baroku. Primer zasaditvenih načrtov z različno izbiro rastlinskega gradiva prikažem na primeru našega najslovitejšega baročnega parka v Dornavi.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:baročni park, kulturna dediščina, rastlinsko gradivo, rekonstrukcija, Dornava, pušpan
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Tipologija:2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:BF - Biotehniška fakulteta
Založnik:[Ž. Zelič]
Leto izida:2017
PID:20.500.12556/RUL-97197 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:712.4:712.25:719(043.2)
COBISS.SI-ID:8801913 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:22.10.2017
Število ogledov:1535
Število prenosov:358
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Usage of plant material for different procedures in reconstruction of baroque gardens in Slovenia
Izvleček:
When renovating historical gardens in Slovenia we often confront lack of historic sources (written and grafic) as much as abandonment and destruction of a place. Restoration of monuments in this condition is not possible anymore, that is why we renovate with partial reconstruction (as much as possible) and recreation. To reach level of authenticity as high as possible, we try to get as closer to original as possible with all mental and physical attributes. The thesis is looking for an answer to how can be material (plants) replaceable so that we still reach high level of authenticity in renovation. I analysed characteristics of original planting in baroque gardens in Slovenia and comapred them to plants which were not in use in time of baroque but they become important in present garden design because of low costs of sapling and maintenance. I found out that we can use some of them instead of original plant species under assumption that plant species were only used to reach a certain conceptual goal and message. I made a case study on a greatest baroque park in Slovenia – Dornava. I made three different planting plans which show different approaches in renovation.

Ključne besede:baroque park, cultural heritage, plant material, reconstruction, Dornava, box

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj