izpis_h1_title_alt

Pomen zgodbe pri izbiri in oblikovanju mehkih kiparskih materialov : diplomsko delo
ID Remc, Tina (Avtor), ID Podobnik, Uršula (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu

URLURL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite http://pefprints.pef.uni-lj.si/4782/ Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
V vrtcih je kiparstvo kot ena od oblik likovnega izražanja ostajalo nekoliko zapostavljeno, saj se je na področju likovne dejavnosti izvajalo predvsem risanje. Po mnenju avtorice Čadež Lapajne (2000) se danes kiparstvo oziroma plastično oblikovanje že lahko kosa tudi z risanjem in je vse bolj priljubljena likovna dejavnost. Najbolj priljubljena kiparska materiala pri delu z otroki sta glina in plastelin. Kiparstvo je pomembno z več vidikov. Otroci prek kiparske dejavnosti razvijajo čutila in spoznavajo lastnosti materialov. Izdelek pri kiparstvu je tridimenzionalen, njegova podoba je vidna z vseh strani in tako je načeloma treba oblikovati tudi kiparsko maso, kar pa za predšolske otroke ni enostavno in večinoma tega tudi ne prakticirajo, pač pa kiparsko formo sestavljajo iz posameznih delov, ki jih zlepijo skupaj. Tako kot pri vseh likovnih dejavnostih tudi pri kiparstvu velja, da mora imeti otrok dovolj svobode za likovno izražanje, saj bo le tako lahko ustvarjalen. Upoštevati moramo individualnost in nikakor ne smemo podcenjevati otrokovih izraznih sposobnosti. V teoretičnem delu sem se na začetku osredinila predvsem na opredelitev kiparstva. V nadaljevanju sem opisala kiparska materiala, ki se najpogosteje pojavljata v vrtcih (glina in plastelin). Na koncu sem na kratko predstavila pomen ustvarjalnosti, ki je zelo pomembna za likovno izražanje otrok. V empiričnem delu sem v vrtcu z različno starimi otroki izvedla kiparsko dejavnost na podlagi avtorske domišljijske zgodbe. Dejavnost sem izvedla z otroki druge starostne skupine, in sicer so bili stari 3–4 leta in 5–6 let. Otroci so si morali med branjem zgodbe zamisliti njenega glavnega junaka in ga kasneje ustvariti oziroma izdelati. Na voljo so imeli dva kiparska materiala (glino in plastelin). Izbrali so si lahko le en kiparski material ter nato iz njega oblikovali kip. Zanimal me je vpliv domišljijske zgodbe na otroško izbiro in oblikovanje barvno enovitega oziroma barvno pestrega kiparskega materiala in oblikovanje figure osrednjega domišljijskega protagonista zgodbe.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:kiparski material, glina, plastelin
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:PEF - Pedagoška fakulteta
Založnik:[T. Remc]
Leto izida:2017
Št. strani:49 str.
PID:20.500.12556/RUL-96504 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:373.2:73(043.2)
COBISS.SI-ID:11742537 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:05.10.2017
Število ogledov:1097
Število prenosov:261
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:The child's choice of sculptural material depending on the imaginative story
Izvleček:
Sculpting in kindergarten has been overlooked for a long time, mainly due to the popularity of drawing and painting. Dragica Čadež Lapajne (2000) believes that sculpting is once again becoming very popular in kindergarten. The most frequently used materials are clay and plasticine. Especially plasticine is very popular with the youngest children because of its colours. Sculpting is important in many aspects. Children can develop their sense organs and learn about materials. It is not easy for preschool children to sculpture three-dimensional objects as they have to think in advance. They need to predict the final appearance and model all sides of the sculpture. If we want for children to be creative, we need to give them enough freedom to use their imagination. Additionally, we have to respect their individuality and must not underestimate them. In the theoretical part, I focus mainly on the definition of sculptige. Furthermore, I describe two of the most popular materials in kindergarten, i.e. clay and plasticine. In the end, I briefly present the meaning of creativity, which is very important for children. In the empirical part, I present the art activities that I did with children in kindergarten. I wrote a story about a character named Skočuk. While I was reading, they needed to imagine how the main character looks like. Later on, children sculpted the main character from the story using plasticine or clay. Only one material could be used (plasticine or clay, but not both). Children created the main character with the chosen material. I was interested in how the story influenced the children’s choice of material and their creation of sculpture.

Ključne besede:pre-school child, sculpture, predšolski otrok, kiparstvo

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj