izpis_h1_title_alt

Vpliv pomanjkanja pozornosti na grafomotoriko predšolskega otroka
ID Slamnik, Katja (Avtor), ID Lipec Stopar, Mojca (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Pulec Lah, Suzana (Komentor)

URLURL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite http://pefprints.pef.uni-lj.si/3950/ Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
Težave na področju grafomotorike in motnje pozornosti se pogosto sopojavljajo. Pri otrocih z motnjo pozornosti so pogosto prepoznane določene težave v motoriki in pri pisanju. Pri nas se s proučevanjem povezanosti motenj pozornosti in grafomotorike strokovnjaki še niso poglobljeno ukvarjali. Zato sem se v diplomskem delu usmerila v proučevanje povezanosti med pozornostjo in grafomotoriko in različnih oblik pomoči in podpore na teh področjih. V teoretičnem delu sem povzela ključne ugotovitve, da je tudi pri običajnih predšolskih otrocih pozornost še v razvoju in da so otroci pri starosti petih let (ki je pomembna za mojo študijo primera), sposobni risanja oseb, likov in oblik, prav tako pa spoznanja o pričakovanem razvoju pozornosti in grafomotorike v tem obdobju ter težavah na področju grafomotorike in pozornosti. Povzela sem obstoječa spoznanja o sopojavljanju motenj pozornosti in motenj na področju grafomotorike ter možnosti nudenja pomoči. V empiričnem delu sem izvedla študijo primera s petletnim dečkom z znaki motenj pozornosti in disgrafije, s katerim sem izvedla intenzivni program spodbujanja razvoja pozornega poslušanja, grafomotorike, za katere sem ocenila, da so manj primerno razviti za kronološko starost otroka ter se ne skladajo s spoznanji o razvoju, ki sem jih opisala v teoretičnem delu. Napredek otroka in njegovo delovanje sem spremljala z različnimi neformalnimi preizkušnjami in ga ovrednotila s formalnim preizkusom (Token test). Dečkova učinkovitost je bila spremenljiva (variabilna) in odvisna od njegovega počutja, napredek je bil opazen predvsem na področju pozornosti. V zaključku sem ovrednotila/predstavila tudi prednosti in slabosti oz. omejitve izvedenega programa pomoči.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:pozornost
Vrsta gradiva:Diplomsko delo
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:PEF - Pedagoška fakulteta
Leto izida:2016
PID:20.500.12556/RUL-86494 Povezava se odpre v novem oknu
COBISS.SI-ID:11248713 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:19.09.2017
Število ogledov:5053
Število prenosov:342
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:The impact of lack of attention to graphomotoric skills of a preschool child
Izvleček:
Problems on field of graphomotoric skills and attention disorders are interconnected. With children, who has some form of attention disorder, we can often see some form of troubles in motoric skills and hand writing. On our ground, experts have not really research the correlation between attention disorders and lack of graphomotoric skills. That is why I decided to research how those two fields have been connected and in research of different kinds of help and support on this two fields. In theoretical part, I have summarized findings by different authors about general development of preschool child, development of attention and graphomotoric skills in preschool child and what problems with attention and graphomotoric skills, attention deficit hyperactivity disorder and dysgraphia. In empiric part, I have made case study of five-year-old boy with signs of attention disorder and dysgraphia, with I have made intensive program with a purpose to stimulate development of careful listening, graphomotoric and overall attention. In all of these fields, I have evaluated that this specific child needs some help. I have evaluated his progress and development with some informal testing and assessed it with a formal test (Token test). Child’s effectiveness has been varying and has depended on his feeling, but the progress has been mostly seen in attention field. In conclusion, I have presented pros and cons of the program, which I have been performing with a child.

Ključne besede:attention

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj