izpis_h1_title_alt

Medosebni odnosi in zdravje v okviru soseske in skupnosti
ID Kavčič, Matic (Author), ID Pahor, Majda (Author)

URLURL - Presentation file, Visit http://dk.fdv.uni-lj.si/db/pdfs/TiP2016_2_KavcicPahor.pdf This link opens in a new window

Abstract
V soseskah živijo ljudje v različnih medsebojnih odnosih. V članku želimo proučiti, ali so značilnosti medsebojnih odnosov prebivalcev v soseski in značilnosti njihovega zdravja povezane. V raziskavi smo to problematiko proučevali pri prebivalcih večstanovanjskih stavb v ljubljanskih soseskah. Empirični podatki so bili zbrani za anketo o medsosedskih odnosih. Ugotovitve bivariatnih analiz in multiple linearne regresije kažejo, da so za zdravje najpomembnejši že znani dejavniki, kot na primer finančno stanje gospodinjstva in starost, hkrati pa se je izkazalo, da nekateri vidiki in značilnosti medosebnih odnosov pomembno vplivajo na zdravje prebivalcev teh stanovanjskih skupnosti. Posebej smo obravnavali opolnomočenost, ki se je izkazala za pomemben dejavnik, ki bi mu morali v prihodnosti posvetiti več raziskovalne pozornosti.

Language:Slovenian
Work type:Not categorized
Typology:1.01 - Original Scientific Article
Organization:FDV - Faculty of Social Sciences
Year:2016
Number of pages:Str. 488-502, 567
Numbering:Letn. 53, št. 2
PID:20.500.12556/RUL-85461 This link opens in a new window
UDC:316.472.4:613.9:711.58(497.4Ljubljana)
ISSN on article:0040-3598
COBISS.SI-ID:33996381 This link opens in a new window
Publication date in RUL:20.09.2016
Views:1459
Downloads:208
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Record is a part of a journal

Title:Teorija in praksa : revija za družbena vprašanja
Shortened title:Teor. praksa
Publisher:Fakulteta za družbene vede
ISSN:0040-3598
COBISS.SI-ID:763652 This link opens in a new window

Secondary language

Language:English
Abstract:
People living in neighbourhoods have a range of interpersonal relationships. In this article, we want to examine whether the characteristics of people's interpersonal relationships in a neighbourhood and the characteristics of their health are related. We investigated this problem in a study of the population of residents of multi-apartment buildings in Ljubljana's neighbourhoods. Empirical data were gathered from a survey of neighbourly relations. The findings of bivariate analyses and multiple linear regression show that already known factors such as the financial situation of the household and age remain the most important predictors of health. However, we found that certain aspects and characteristics of interpersonal relationships have a significant impact on the health of the inhabitants of these residential communities. In particular, we examined empowerment, which proved to be an important factor and should be given more research attention in the future.


Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back