izpis_h1_title_alt

Meja kot razlika, metafora in diskurz
ID Rener, Tanja (Avtor), ID Kralj, Ana (Avtor)

URLURL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite http://dk.fdv.uni-lj.si/db/pdfs/tip20102-3_Kralj_Rener.pdf Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
Meje nacionalnih držav, pravita avtorici, so utelešenje stika med sistemom in življenjskim svetom, so učbeniško nazorna podoba tega, kako se družbeni prostori prevajajo v fizične in narobe. V članku razmišljata, kako se meje v prostoru vzpostavljajo, ohranjajo in tudi brišejo na podlagi razlik in opozicij (mi in oni, tukaj in tam, varnost in nevarnost, vključeni in izključeni ...). V primeru meja med nacionalnimi državami se razlike prepoznavajo in utemeljujejo izključno v sferi politike, natanko iste politike, ki potrebuje meje in razlike, da bi se sploh lahko konstituirala. Osrednji del besedila je kvalitativna raziskava vsakdanjega doživljanja in pomenov meje med Italijo in nekdanjo Jugoslavijo ter Slovenijo v treh obdobjih: ob vzpostavljanju meje v letih 1953/54, nato v desetletjih, ki so sledila vse do vstopa Slovenije v Evropsko unijo, in v obdobju "izginjanja meje" po letu 2004. Avtorici mislita, da je izkušnjam življenja ob meji skupno sporočilo, kako zelo je polje "absolutne politike" obvladovalo vsakdanja življenja ljudi in v prelomnih obdobjih tudi terjalo radikalne odločitve in identitetne preobrazbe.

Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Delo ni kategorizirano
Tipologija:1.01 - Izvirni znanstveni članek
Organizacija:FDV - Fakulteta za družbene vede
Založnik:Fakulteta za sociologijo, politične vede in novinarstvo v Ljubljani
Leto izida:2010
Št. strani:Str. 509-532
Številčenje:Letn. 47, št. 2/3
PID:20.500.12556/RUL-85198 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:316.7:341.222
ISSN pri članku:0040-3598
COBISS.SI-ID:1807571 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:20.09.2016
Število ogledov:1410
Število prenosov:381
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Gradivo je del revije

Naslov:Teorija in praksa : revija za družbena vprašanja
Skrajšan naslov:Teor. praksa
Založnik:Fakulteta za družbene vede
ISSN:0040-3598
COBISS.SI-ID:763652 Povezava se odpre v novem oknu

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Border as a distinction, metaphor and discourse
Izvleček:
The borders of nation-states, the authors claim, are an embodiment of the junction between the system and life-world. They manifest the translation of the social into physical spaces and vice versa. The authors reflect the meaning of distinctions and oppositions (us and them, here and there, safety and danger, included and excluded etc.) in the construction, maintenance and disappearance of boundaries in space. When it comes to the borders of nation-states distinctions are identified within and grounded solely in the political sphere, the same sphere that needs borders and distinctions in order to constitute itself. A qualitative study about the experience and meaning of the Yugoslav-Slovenian-Italian border lies at the core of the article. Three historical periods are highlighted: the constitution of the border in 1953/54, followed by several decades leading up to Slovenia joining the European Union and the "border disappearance" period after 2004. The authors believe that the field of "absolute politics" dominated over the everyday experiences of the people living in the border area and, when some turning points occurred, demanded radical decisions and identity transformations.


Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj