izpis_h1_title_alt

Vpliv predhodnih eksperimentalnih izkušenj na razumevanje svetlobe
ID Mehle, Alenka (Avtor), ID Čepič, Mojca (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu

URLURL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite http://pefprints.pef.uni-lj.si/3134/ Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
Kako doseči, da bodo učenci z zanimanjem opazovali fizikalne pojave, se z radovednostjo spraševali o vzrokih zanje in z vztrajnostjo iskali odgovore nanje? Odgovor na to vprašanje je poučevalska metoda , ki vzbudi in ohranja radovednost otroka in ga vodi preko lastne aktivnosti in spodbud učitelja do spoznanj, ki jih učenec lahko povezuje z drugimi uporabnimi znanji. Pridobljena znanja in kompetence pa bodo otroke usposobila za soočanje z izzivi današnjega časa, ki ga zaznamuje izjemen razvoj tehnologije in hitro spreminjajoče okolje. Pri sodobnem fizikalnem poučevanju je v ospredju aktivni pouk fizike, ki pomeni aktivno udeležbo učenca v vseh fazah poučevanja. V zadnjih desetletjih so se razvili različni pristopi h aktivnemu poučevanju fizike, vsem pa je skupno, da učenje o fizikalnih pojavih poteka z eksperimentiranjem in diskusijo učencev. V magistrskem delu obravnavam učni pristop, ki temelji na predhodnih nalogah, ki jih učenci samostojno naredijo pred obravnavo snovi. Z njimi pridobijo dragoceno izkušnjo, ki jim pomaga, da pridejo na učno uro motivirani in so lahko bolj osredotočeni na tiste dejavnike, ki jim pomagajo pri samem razumevanju fizikalnega pojava. Pouk je zasnovan s pestrim naborom vsebin in problemov, kjer se prepletajo različne metode. Analiza učnega posega je pokazala, da učencem koristi predhodna izkušnja v taki obliki in jo večina pozitivno sprejme. Kljub temu, da predhodne naloge niso bile obvezne, jih je naredil velik delež učencev, ki jih je snov pritegnila. Na primerjalnih testih je eksperimentalna skupina dosegla boljše rezultate kot kontrolna. Učni poseg je izveden na majhnem vzorcu, ki ne dopušča statistične obdelave,a rezultati izvedbe kažejo, da je primeren tudi za večjo populacijo in za nadaljnje raziskave v tej smeri.

Jezik:Neznan jezik
Ključne besede:didaktika fizike
Vrsta gradiva:Delo ni kategorizirano
Organizacija:PEF - Pedagoška fakulteta
Leto izida:2015
PID:20.500.12556/RUL-72834 Povezava se odpre v novem oknu
COBISS.SI-ID:10737225 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:03.10.2015
Število ogledov:1202
Število prenosov:134
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Neznan jezik
Naslov:The influence of previous independent experimenting on the understanding of light
Izvleček:
How to achieve that students observe physical phenomena with interest, ask about the reasons for them with curiosity, and search for their answers with determination? The answer to this question is a teaching method that excites and maintains the curiosity of children and guides them through own activities, as well as encourages teachers to knowledge that students can associate with other useful skills. Acquired skills and competences qualify children to face the challenges of our time, which is characterized by remarkable development in technology and rapidly changing environment. Modern teaching of physics focuses on the active physics class, which means an active participation of students in all the phases of teaching. In the recent decades, different approaches to the active teaching of physics have developed, but common to all of them is that learning about physical phenomena is done by experiments and discussion of students. This master thesis deals with teaching approach based on preliminary tasks that students carry out independently before reading material. During the lesson these tasks help them obtain valuable experience that helps them to be motivated and more focused on those factors that help them understand physical phenomena. The lesson is based on a wide range of contents and problems where different methods intertwine. The analysis of the educational procedure has shown that students benefit from preliminary experience in such form and most accept it positively. Although preliminary tasks were not mandatory, a large part of students who were interested in the subject have done them. In comparative tests, the experimental group achieved better results than the control group. The educational procedure is performed on a small sample that does not allow statistical analysis, but the results of the implementation show that it is probably also suitable for a larger population and for further research in this direction.

Ključne besede:didactics of physics

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj