Vaš brskalnik ne omogoča JavaScript!
JavaScript je nujen za pravilno delovanje teh spletnih strani. Omogočite JavaScript ali pa uporabite sodobnejši brskalnik.
Nacionalni portal odprte znanosti
Odprta znanost
DiKUL
slv
|
eng
Iskanje
Brskanje
Novo v RUL
Kaj je RUL
V številkah
Pomoč
Prijava
Kapital(i) in zdravje
ID
Kamin, Tanja
(
Avtor
),
ID
Tivadar, Blanka
(
Avtor
)
URL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite
http://dk.fdv.uni-lj.si/db/pdfs/tip2011_4_Kamin_Tivadar.pdf
Galerija slik
Izvleček
Naraščanje pričakovane življenjske dobe na eni strani in hkrati večanje razlik v zdravju na drugi strani govori o tem, da se zdravstveno stanje ljudi izboljšuje pri določeni populaciji, ne pri vseh. V raziskovanju družbenih neenakosti v zdravju prevladujejo predvsem razlage, ki v povezavi z zdravjem preučujejo zgolj nekaj socialno-ekonomskih dejavnikov, ki so konceptualno pogosto odtujeni od razredne narave neenakosti. Razlike v zdravju in z zdravjem povezanimi praksami so, trdimo, posledica ohranjanja pa tudi poglabljanja razrednih neenakosti. V prispevku bova razmišljali o sistemu družbenih položajev, ki so v medsebojnem odnosu glede na vire, s katerimi lahko ljudje razpolagajo na področju zdravja. Odnos med socialno-ekonomskimi dejavniki in zdravjem bova tematizirali s pomočjo Bourdieujevega pojmovanja kapitala oziroma njegovih različnih oblik: ekonomskega, socialnega in kulturnega kapitala. Pokazali bova, da so oblike kapitalov med sabo izrazito povezane, zato je izolirana obravnava posamezne oblike kapitala v odnosu do zdravja izrazita redukcija kompleksnosti družbenih determinant zdravja. Kapitali, s katerimi razpolagajo ljudje, so v nenehni interakciji in le kot taki povezani tako z zdravstvenim stanjem kot s skrbjo za zdravje oziroma s praksami na polju zdravja.
Jezik:
Slovenski jezik
Ključne besede:
socialni kapital
Vrsta gradiva:
Delo ni kategorizirano
Tipologija:
1.01 - Izvirni znanstveni članek
Organizacija:
FDV - Fakulteta za družbene vede
Leto izida:
2011
Št. strani:
Str. 1004-1023, 1076-1077
Številčenje:
Letn. 48, št. 4
PID:
20.500.12556/RUL-23220
UDK:
316.334:613
ISSN pri članku:
0040-3598
COBISS.SI-ID:
30590045
Datum objave v RUL:
11.07.2014
Število ogledov:
1535
Število prenosov:
205
Metapodatki:
Citiraj gradivo
Navadno besedilo
BibTeX
EndNote XML
EndNote/Refer
RIS
ABNT
ACM Ref
AMA
APA
Chicago 17th Author-Date
Harvard
IEEE
ISO 690
MLA
Vancouver
:
Kopiraj citat
Objavi na:
Gradivo je del revije
Naslov:
Teorija in praksa : revija za družbena vprašanja
Skrajšan naslov:
Teor. praksa
Založnik:
Fakulteta za družbene vede
ISSN:
0040-3598
COBISS.SI-ID:
763652
Sekundarni jezik
Jezik:
Angleški jezik
Izvleček:
Rising life expectancy on one hand and increasing health inequalities on the other are an indicator of unequally distributed health improvements among people. The majority of social inequalities in health research are examined by a few socioeconomic factors. These are often distanced from the conceptual nature of class inequality. We argue that differences in health and health-related practices should be ascribed to conservation, as well as to the deepening of class inequalities. In this paper we assess how the structural system of social positions influences various interrelated resources that people can utilise and manipulate in the field of health. We conceptualise the relationship between socioeconomic factors and health practices and outcomes through Bourdieu's forms of capital: economic, social and cultural. We demonstrate that the forms of capital are highly interrelated and make a claim against reductionist approaches which in relation to health only examine one form of capital in isolation from the other forms of capital. People possess different forms of capital which constantly interact and only as such do they affect health status, health concerns and practices in the field of health.
Podobna dela
Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:
Nazaj