izpis_h1_title_alt

Umetna inteligenca v vlogi svetovalca
ID Senica, Patrik (Author), ID Masten, Robert (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window, ID Podlesek, Anja (Comentor)

.pdfPDF - Presentation file, Download (794,19 KB)
MD5: 08A70C75E037BA9A09EB6D06BAE5C655

Abstract
Uporaba umetne inteligence se je v zadnjih letih precej razmahnila in odprla veliko aktualnih vprašanj. ChatGPT je eno izmed orodij pogovorne umetne inteligence, ki temelji na globokem učenju in je sposoben razumevanja in tvorjenja besedil na podoben način, kot to opravi človek, zato se njegova uporabnost kaže na različnih področjih, tudi na področju duševnega zdravja in psihološkega svetovanja. Z uporabo kvalitativne metode tematske analize sem želel preveriti, kako se ChatGPT-4 obnese v vlogi spletnega svetovalca v slovenski spletni svetovalnici To sem jaz, ki je primarno namenjena mladostnikom med 14. in 17. letom. Preveril sem, na katero vsebino se osredotoča in kako sledi smernicam spletnega svetovanja v primerjavi s pravimi svetovalci. Z analizo 42 vprašanj s področja duševnega zdravja sem ugotovil, da so odgovori ChatGPT-ja in svetovalcev podobni, saj se večinoma porazdeljujejo v iste širše teme, s tem da je številčna porazdeljenost tem različna. ChatGPT je največ poudarka dajal empatiji in razumevanju ter psihoedukaciji in izražanju pripadnosti in sprejetosti, svetovalci pa psihoedukaciji in spodbujanju motiviranosti in upanja. Pomanjkanje postavljanja vprašanj ter višja tendenca po spodbujanju takojšnjega ukrepanja, iskanju strokovne pomoči in dajanju bolj konkretnih nasvetov nakazujejo na slabše sposobnosti vzpostavljanja odnosa umetne inteligence, izkazuje pa več poudarka na izražanju empatije in čustvene opore. Smernicam spletnega svetovanja je ChatGPT v splošnem sledil slabše kot svetovalci, tako s pretirano fiksacijo na nekatere smernice kot s pomanjkljivo uporabo drugih, dobro pa je upošteval tiste, ki se nanašajo na empatičnost. Rezultati kažejo na uporabnost umetne inteligence na področju svetovanja in podpore svetovalcem, vendar ne v samostojni obliki. Nadzor strokovnjakov je še vedno potreben, potrebujemo pa še več raziskav, ki bi dale dodaten vpogled v ustrezno in varno uporabo umetne inteligence na področju duševnega zdravja.

Language:Slovenian
Keywords:generativna umetna inteligenca, svetovanje, chatboti, ChatGPT, duševno zdravje
Work type:Master's thesis/paper
Organization:FF - Faculty of Arts
Year:2024
PID:20.500.12556/RUL-165119 This link opens in a new window
Publication date in RUL:23.11.2024
Views:28
Downloads:5
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:Artificial intelligence in the role of a counselor
Abstract:
The use of artificial intelligence has grown considerably in recent years and has raised many pressing questions. ChatGPT is one of the tools of conversational artificial intelligence based on deep learning and capable of understanding and generating text in a similar way to humans, and its usefulness is being demonstrated in various fields, including mental health and psychological counselling. Therefore, using the qualitative method of thematic analysis, I wanted to assess how ChatGPT-4 performs as an online counsellor on the Slovenian online counselling website To sem jaz, which is primarily aimed at adolescents aged 14 to17. I examined what content it focuses on and how it follows the guidelines of online counselling compared to real counsellors. By analysing 42 mental health questions, I found that the responses from ChatGPT and counsellors are similar, mostly consisting of the same broad themes, with a numerical distribution of the themes being different. ChatGPT placed most emphasis on empathy and understanding and psychoeducation and expressing belonging and acceptance, while the consultants placed most emphasis on psychoeducation and encouraging motivation and hope. The lack of asking questions and the higher tendency to encourage immediate action, seeking professional help and giving more concrete advice suggest poorer artificial intelligence's relationship building skills, but show more emphasis on expressing empathy and emotional support. ChatGPT generally followed online counselling guidelines less well than the counsellors, both in terms of over-fixation on some and under-use of others, but it followed those relating to empathy well. The results suggest the usefulness of artificial intelligence in counselling and counsellor support, but not in a stand-alone form. There is still a need for supervision by professionals, but more research is needed to provide further insights into the appropriate and safe use of artificial intelligence in mental health.

Keywords:generative artificial intelligence, counselling, chatbots, ChatGPT, mental health

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back