izpis_h1_title_alt

Vpeljevanje tehnike šivanja v vrtec : diplomsko delo
ID Virant, Lara (Avtor), ID Avsec, Stanislav (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Kurent, Brina (Komentor)

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (818,35 KB)
MD5: 186663AD91220902AC3046DB0ECF0408

Izvleček
V predšolskem obdobju je pomembno, da otrokom čim več ponudimo in omogočimo ter da vse čim prej izkusijo. V vrtcu imajo možnost raziskovati, poskusiti nove stvari in se veliko naučiti. Šivanje je ena izmed dejavnosti, ki se jo lahko v vrtcu naučijo ali se z njo vsaj seznanijo. Glavni namen diplomskega dela je bil vpeljati tehniko šivanja v vrtec in s tem spodbuditi strokovne delavce, da tudi oni omogočijo šivanje otrokom. V teoretičnem delu smo predstavili materiale in tekstilno-tehnološke postopke. Predstavili smo tudi razvojne značilnosti predšolskih otrok na nekaterih področjih, ki jih potrebujejo, da lahko šivajo in hkrati s šivanjem razvijajo ta področja. Predstavili smo tudi cilje v Kurikulumu za vrtce (1999) v povezavi s šivanjem kot tehnološkim postopkom, kaj se lahko študenti naučijo na fakulteti pri tehnični vzgoji in kaj lahko dobijo odrasli in otroci na šiviljskih delavnicah. Z anketnim vprašalnikom smo raziskovali, kakšne so možnosti vpeljevanja tehnike šivanja. Sodelovalo je 90 strokovnih delavcev. Ugotovili smo, da skoraj polovica vzgojiteljev ne izvaja dejavnosti šivanja z otroki in da se pojavlja kar nekaj težav, ko se lotijo šivanja. Izpeljali smo tudi intervju z izvajalko šiviljskih delavnic, ki nam je predstavila, kako poteka šivanje pri njej. Na podlagi ankete in intervjuja smo sestavili smernice za učenje tehnike šivanja predšolskih otrok. Z diplomskim delom smo ugotovili, kako šivanje vpliva na razvoj otrokovih sposobnosti, kot so fina motorika, ustvarjalnost, pozornost idr. Ugotovili smo tudi, da so otroci željni znanja o šivanju, vendar pa je treba spodbuditi vzgojitelje, da začnejo uvajati tehniko šivanja v skupino. Zato je to diplomsko delo namenjeno prav strokovnim delavcem, da jih spodbudimo k dejavnosti šivanja z otroki. V bodoče bi lahko na to temo raziskali, kako šivanje vpliva na sodelovanje med otroki, kako se otroci počutijo ob šivanju in kaj doživljajo ipd.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:Predšolska vzgoja, Šivanje, tehnika in tehnologija, predšolsko obdobje, otrokov razvoj, delavnice šivanja za otroke
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:PEF - Pedagoška fakulteta
Kraj izida:Ljubljana
Založnik:L. Virant
Leto izida:2024
Št. strani:VII, 50, VI str.
PID:20.500.12556/RUL-164922 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:646.21:373.2(043.2)
COBISS.SI-ID:215954179 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:16.11.2024
Število ogledov:47
Število prenosov:4
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Introducing sewing techniques in kindergarten
Izvleček:
In the preschool period, it is important to offer children as much as possible and provide them with opportunities to experience new things early on. In kindergarten, they have the opportunity to explore, try new things, and learn a lot. Sewing is one of the activities that children can learn in kindergarten or at least become familiar with. The main purpose of this thesis was to introduce the technique of sewing to kindergartens and thereby encourage professional workers to make sewing possible for children. In the theoretical part we presented materials and textile-technological processes. We also introduced the developmental characteristics of preschool children in some areas they need in order to sew, and at the same time, how sewing can help develop these areas. We also presented the objectives of the Curriculum for Kindergartens (1999) in connection with sewing as a technological process, what students can learn in technical education at the faculty and what both adults and children can gain from sewing workshops. Through a survey questionnaire, we investigated the possibilities of introducing sewing techniques. Ninety professional workers participated in the survey. We found that almost half of the educators do not practice sewing activities with children and that they face quite a few challenges when they attempt to teach sewing. We also conducted an interview with a sewing workshop performer, who presented us how sewing sessions are conducted in her workshops. Based on the survey and the interview, we developed guidelines for teaching sewing techniques of preschool children. This thesis has shown how sewing influences the development of children's abilities, such as fine motor skills, creativity, attention, and others. We also found that children are eager to learn about sewing, but it is necessary to encourage educators to start introducing sewing techniques to their group of children. Therefore, this thesis is intended for professional workers in order to encourage them to practice sewing activities with children. In the future, we could explore how sewing affects cooperation among children, how children feel when sewing and what they experience, etc.

Ključne besede:sewing, technique and technology, preschool period, child development, sewing workshops for children

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj