Nove arhitekture računalništva v oblaku so vporastu, saj težijo k izboljšavi upravljanja velikih količin podatkov, ki jih proizvaja internet stvari (angl. Internet of Things, IoT), doseganju zelo kakovostnih storitev (angl. Quality of Service, QoS) lastnosti aplikacij, ki izvirajo iz oblaka, razširljivost, prilagodljivost, zasebnost in v splošnem izboljšati ekonomijo storitev v oblaku.
Tehnologija veriženja blokov in sorodne tehnologije se lahko izkažejo za pomembne pri doseganju omenjenih ciljev. Javne pametne pogodbe, ki jih omogočajo rešitve, kot je Ethereum, se lahko uporabljajo za avtomatizacijo delovanja aplikacij za računalništvo v oblaku v različnih kontekstih. To lahko prispeva k natančnim operacijam računalništva v oblaku, ki obravnavajo pomembne funkcionalne zahteve na visoki ravni. Vendar je integracija verige blokov in pametnih pogodb z arhitekturami računalništva v oblaku še vedno pretežno neavtomatizirana in pogosto zahtevna. Programski inženirji morajo ročno preslikati zahteve svojih primerov uporabe z ali brez uporabe razpoložljivih predlog pametnih pogodb. Poleg tega zahteve vključujejo tudi atribute verige blokov in potencialno uporabo podatkov izven verige v pametnih pogodbah, ki jih je trenutno treba bolje razumeti.
Namen doktorske disertacije je zasnova novega priporočilnega sistema za vpeljavo tehnologije veriženja blokov, ki pomaga olajšati proces integracije pametnih pogodb, podprte na tehnologiji Ethereum Virtualnega stroja (angl. Ethereum Virtual Machine (EVM)), v arhitekturah računalništva v oblaku. Poleg tega raziskovalna študija spodbuja uporabo pametnih prerokov (angl. Smart Oracles) kot mehanizmov za obravnavo podatkov izven verige, ki lahko dodatno prispevajo k brezhibni integraciji aplikacij in njihovi uvedbi v arhitekturah računalništva v oblaku. Na novo razvitem priporočilnem sistemu za pametne pogodbe smo ocenili na podlagi več aplikacij v oblaku, predstavljenih z arhitekturami v oblaku in funkcionalnimi zahtevami, ki jih izbere programski inženir. Da bi zmanjšali težavo hladnega zagona (angl. cold-start) pri začetnih rezultatih priporočilnega sistema, predlagamo klasifikacijsko matriko (angl. Classification Matrix, CM), izračunano iz komponent oblaka ter predlog pametnih pogodb.
V procesu ocenjevanja smo izvedli različne vrste evalvacije in sicer: (i) eksperimente, izvedene na podlagi različnih primerov uporabe, s katerimi smo se srečevali, ki so vodili do zasnove našega priporočljivega sistema, (ii) empirično analizo predlaganih primerov uporabe monetizacije, zasnovanih brez priporočljivega sistema, (iii) vrednotenje porabljenega časa za razvoj pri projektu ONTOCHAIN z uporabo priporočilnega sistema ali brez njegove uporabe, (iv) analiza predlaganega CM in (v) kvalitativno vrednotenje oblačnih arhitektur, predstavljenih kot rezultat raziskovalnih del v primerjavi z našim priporočilnim sistemom. Glavni rezultati kažejo, da je mogoče pridobiti relevantne predloge pametnih pogodb ob upoštevanju osnovne zasnove arhitekture oblaka, vključno z relacijami med komponentami in funkcionalnimi zahtevami, ki jih izbere programski inženir.
|