izpis_h1_title_alt

Akterke ženskega gibanja na socialnem področju : kontinuitete in prelomi
ID Cergol Paradiž, Ana (Avtor), ID Selišnik, Irena (Avtor)

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (296,33 KB)
MD5: FAAF92337D63D2CD4171045062253AC5
URLURL - Izvorni URL, za dostop obiščite https://www.revija-socialnodelo.si/arhiv/2023#mag2-3 Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
Demografski katastrofi obeh svetovnih vojn sta skupaj s težnjo po povojni »kulturni demobilizaciji« in vrnitvi v »normalne razmere« spodbudili več različnih pobud, ki so v javnem diskurzu poudarjale pomen dobrodelnega oziroma socialnega dela, predvsem na področju zaščite mater in otrok in še posebej vdov in sirot. Mnoge izmed teh pobud so pred drugo svetovno vojno zagovarjala in tudi udejanjala slovenska ženska društva in nekatere njihove vidne predstavnice, npr. Alozija Štebi, ki je delovala tudi v državnih strukturah za socialno varstvo. Nekatere spremembe, ki so jih te posameznice zagovarjale že pred vojno, so se uresničile takoj po letu 1945, ko se je za takšno delo pomembno angažirala tudi Antifašistična fronta žensk, veliko njenih članic pa je bilo tudi zaposlenih na vidnih položajih v okviru Ministrstva za socialno varstvo. Čeprav so na idejni ravni povojne akterke gotovo vsaj nekoliko upoštevale smernice, ki so jih začrtale feministke pred vojno, saj so med drugim mnoge med njimi delovale v ženskem gibanju že pred vojno, pa so same v svojih besedilih predvsem poudarjale prelom na področju socialne politike z razmerami v obdobju pred revolucijo.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:socialno delo, socialna politika, zgodovina, socialno varstvo, aktivizem, feminizem, ženske
Vrsta gradiva:Članek v reviji
Tipologija:1.01 - Izvirni znanstveni članek
Organizacija:FF - Filozofska fakulteta
Status publikacije:Objavljeno
Različica publikacije:Objavljena publikacija
Leto izida:2023
Št. strani:Str. 111-128
Številčenje:Letn. 62, št. 2/3
PID:20.500.12556/RUL-163198 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:364:305
ISSN pri članku:0352-7956
DOI:10.51741/sd.2023.62.2-3.111-128 Povezava se odpre v novem oknu
COBISS.SI-ID:172242691 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:04.10.2024
Število ogledov:76
Število prenosov:7
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Gradivo je del revije

Naslov:Socialno delo
Skrajšan naslov:Soc. delo
Založnik:Skupnost socialnega varstva Slovenije, Republiški komite za zdravstveno in socialno varstvo, Zveza društev socialnih delavcev Slovenije, Višja šola za socialne delavce, Sekretariat za zdravstvo in socialno varstvo Republike Slovenije, Zveza društev socialnih delavcev Republike Slovenije, Višja šola za socialne delavce, Visoka šola za socialno delo, Fakulteta za socialno delo
ISSN:0352-7956
COBISS.SI-ID:8900610 Povezava se odpre v novem oknu

Licence

Licenca:CC BY-SA 4.0, Creative Commons Priznanje avtorstva-Deljenje pod enakimi pogoji 4.0 Mednarodna
Povezava:http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.sl
Opis:Ta licenca Creative Commons je zelo podobna običajni licenci Priznanje avtorstva, vendar zahteva, da so materialne avtorske pravice na izpeljanih delih upravljane z enako licenco.

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Agents of the women’s movement in the social field : continuities and fractures
Izvleček:
The demographic catastrophes of the two World Wars, together with the desire for post-war “cultural demobilization” and a return to “normal conditions”, stimulated a series of different initiatives that emphasized the importance of charity and social work in the public discourse, especially in the field of protecting mothers and children and specifically widows and orphans. Before World War II, many of these initiatives were advocated and implemented by Slovenian women's associations and some of their prominent representatives, e.g. Alojzija Štebi, who also worked in state structures for social welfare. Some of the changes that these individuals advocated even before the war were implemented immediately after 1945, when the Women's Anti-Fascist Front was also significantly involved in this type of work, and a significant number of its members were also employed in prominent positions within the Ministry of social policy. Although at the ideological level, the post-war agents certainly at least to some extent took into account the guidelines outlined by feminists before the war, as many of them were already active in the women's movement before the war, in their texts they themselves mainly emphasized the fracture in the field of social politics with conditions in the period before the revolution.

Ključne besede:social work, social policy, history, social protection, activism, feminism

Projekti

Financer:ARIS - Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije
Številka projekta:J6-4602-2022
Naslov:Materinstvo in reproduktivna politika v 19. in 20. stoletju

Financer:EC - European Commission
Številka projekta:742683
Naslov:Post-war trasistions in gendered perspective: the case of the North-Eastern Adricatic Region
Akronim:EIRENE

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj