Vaš brskalnik ne omogoča JavaScript!
JavaScript je nujen za pravilno delovanje teh spletnih strani. Omogočite JavaScript ali pa uporabite sodobnejši brskalnik.
Nacionalni portal odprte znanosti
Odprta znanost
DiKUL
slv
|
eng
Iskanje
Brskanje
Novo v RUL
Kaj je RUL
V številkah
Pomoč
Prijava
Krajšanje delovnega časa: Izzivi in priložnosti iz prakse ter slovenske delovne zakonodaje : diplomsko delo
ID
Kotar Zupančič, Manca
(
Avtor
),
ID
Rajgelj, Barbara
(
Mentor
)
Več o mentorju...
PDF - Predstavitvena datoteka,
prenos
(1,09 MB)
MD5: 13377B1AD43479B12664894E1D018136
Galerija slik
Izvleček
Delovna zakonodaja se s prožnostjo trga dela prilagaja spreminjajočim se potrebam gospodarstva in družbe, ki vse bolj sledita ideji uravnoteženosti zasebnega in poklicnega življenja. Del tega je tudi ureditev organizacije, razporeditve in dolžine delovnega časa. V nalogi se ukvarjam z možnostjo zmanjševanja delovnih ur v okviru polne zaposlitve, ki je trenutno omejena z minimalno 36 in maksimalno 40 urami tedensko. Ker v Sloveniji poznamo nekaj podjetij, ki takšno obliko dela ponujajo, sem preučila delovnopravno zakonodajo, ki ureja delovni čas, da bi ugotovila, na kakšen način, če sploh takšno obliko krajšega delovnega časa omogoča. Naletela sem na več izzivov, ki zadevajo tako delovnopravno kot tudi pokojninsko zakonodajo. Da bi ugotovila, kako se v praksi takšna razmerja urejajo, sem izvedla intervjuje z dvema institucijama s področja trga dela in enim podjetjem, ki je uvedlo krajši delovni čas. Ugotovila sem, da gre za prilagoditve, ki temeljijo na organizaciji delovnega časa, ki delno odstopajo od slovenske zakonodaje s tega področja. Ocenjujem, da delovnopravna in socialna zakonodaja nista v celoti prilagojeni potrebam delodajalcev, ki bi zaposlenim želeli ponuditi krajši delovni čas, hkrati pa jim zagotoviti polni obseg delovnih in socialnih pravic.
Jezik:
Slovenski jezik
Ključne besede:
delovni čas
,
krajšanje delovnega časa
,
zakonodaja
,
usklajevanje zasebnega in poslovnega življenja
,
pogodba o zaposlitvi
Vrsta gradiva:
Diplomsko delo/naloga
Tipologija:
2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:
FDV - Fakulteta za družbene vede
Kraj izida:
Ljubljana
Založnik:
M. Kotar Zupančič
Leto izida:
2024
Št. strani:
1 spletni vir (1 datoteka PDF (41 str.))
PID:
20.500.12556/RUL-163015
UDK:
349.235(043.2)
COBISS.SI-ID:
215134211
Datum objave v RUL:
01.10.2024
Število ogledov:
108
Število prenosov:
12
Metapodatki:
Citiraj gradivo
Navadno besedilo
BibTeX
EndNote XML
EndNote/Refer
RIS
ABNT
ACM Ref
AMA
APA
Chicago 17th Author-Date
Harvard
IEEE
ISO 690
MLA
Vancouver
:
Kopiraj citat
Objavi na:
Sekundarni jezik
Jezik:
Angleški jezik
Naslov:
The reduction of working time: challenges and opportunities from practice and Slovenian labour legislation
Izvleček:
Labor legislation is adapting to the changing needs of the economy and society by promoting a balance between private and professional life through the flexibilization of the labor market. Part of this involves the regulation of the organization, distribution, and duration of working hours. This thesis explores the possibility of reducing working hours within the framework of full employment in Slovenia, which is currently limited to a minimum of 36 and a maximum of 40 hours per week. Given that there are some companies in Slovenia that offer this form of work, I examined labor legislation governing working hours to determine if it is flexible enough to allow for a reduction in working hours. I encountered several challenges related to both labor and pension legislation. To understand how such arrangements are managed in practice, I conducted interviews with two labor market institutions and one company that has implemented reduced working hours. I have noted that these are adjustments based on the organization of working time, which partly diverge from Slovenian legislation in this field. I conclude that labour and social legislation is not fully adapted to the need of enterprises wishing to offer employees shorter working hours, while at the same time guaranteeing the full range of labour and social rights.
Ključne besede:
working hours
,
reduction of working hours
,
legislation
,
balancing private and professional life
,
employment contract
Podobna dela
Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:
Nazaj