izpis_h1_title_alt

Tehnika petih ritmov v likovni umetnosti : magistrsko delo
ID Kavčič, Ana (Author), ID Brumen-Čop, Andrej (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window, ID Potočnik, Robert (Comentor)

.pdfPDF - Presentation file, Download (7,19 MB)
MD5: 0B5C753F9BBB992E592F4ECF3EE2092E

Abstract
V poznih 70. letih prejšnjega stoletja je ples dobil nove razsežnosti. Ples kot umetniška smer je postal sredstvo zdravljenja notranjih ter zunanjih travm in poškodb. Zanimanje za ta vidik plesnega gibanja je Gabrielle Roth črpala iz svoje izkušnje z depresijo in bolečino v kolenu. Po večletnem raziskovanju je odkrila novo metodo in jo poimenovala metoda 5 ritmov. Označila jih je pod imeni tekoči oziroma fluidni ritem, stakato, kaos, lirični ritem in tišina. Skupaj sestavljajo val, ki je sklenjena celota vseh petih. Vsak plesalec gre čez tekoči ritem in stakato, da pride do vrhunca, ki se zgodi v kaosu, iz tam gib izvalovi v liričnem, ustvarjalnem ritmu in se dokončno umiri v globoki tišini. Celoten val se začne s krožnimi, valovitimi vzorci v tekočem ritmu, v stakatu se pojavijo krčeviti, hitri in sunkoviti gibi, v kaosu nastane neobvladljiva zmes vsega, v liričnem ritmu nastanejo zanimive in okraskom podobne figure, ki pa se v ritmu globoke tišine sklenejo v globokem dihu in mirnem bivanju telesa. Glavno pri vseh ritmih je, da se plesalec prepusti svoji notranji naravi in pusti telesu, da se giblje svobodno z neustaljenimi in nenadzorovanimi gibi. Spontano izražanje namreč krepi in spodbuja človekovo domišljijo in ustvarjalnost. Metodo 5 ritmov po celem svetu izvajajo za to usposobljeni učitelji. Poslužujejo se tako plesne kot likovne in glasbene umetnosti. V sklopu moje magistrske naloge sem se najprej v tehniki oglja na papir preizkusila sama, zatem pa smo sestavili likovno delavnico, kjer so otroci risali celoten val. Med ustvarjanjem sem jih govorno usmerjala, v ozadju pa so jih spremljali ritmi bobnov, ki jih je posnela sama ustanoviteljica metode 5 ritmov. Rezultati, ki so prikazani v raziskavi, kažejo, da so učenci potrebovali nekaj časa, da so se povsem sprostili, ko pa so dosegli ta nivo, je bilo vidno opaziti, kako njihovo oglje svobodno drsi po slikovni površini. S pomočjo likovnih spremenljivk sem na koncu risbe analizirala in lahko rečem, da se med določenimi ritmi iz različnih serij pojavljajo podobnosti. Iz tega lahko sklepamo, da teorija plesno gibalne vadbe 5 ritmov velja tudi za likovno umetnost in prav tako kot na odrasle, meditativno učinkuje tudi na učence.

Language:Slovenian
Keywords:5 ritmov, svobodno izražanje, gibanje, čustva, ustvarjalnost, duh in duša, zdravljenje, počutje
Work type:Master's thesis/paper
Typology:2.09 - Master's Thesis
Organization:PEF - Faculty of Education
Place of publishing:Ljubljana
Publisher:A. Kavčič
Year:2024
Number of pages:52 str.
PID:20.500.12556/RUL-162924 This link opens in a new window
UDC:37(043.2)
COBISS.SI-ID:209646339 This link opens in a new window
Publication date in RUL:29.09.2024
Views:112
Downloads:20
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:Five rhythms technique in fine arts
Abstract:
In the late 1970s, dance took on new dimensions. Dance as an art form became a means of healing internal and external traumas and injuries. Gabrielle Roth's interest in this aspect of dance movement was inspired by her own experience of depression and knee pain. After several years of research, she discovered a new method and called it the 5 Rhythms Method. She labelled them fluid rhythm, staccato, chaos, lyrical rhythm and silence. Together they form a wave, which is the sum of all five. Each dancer moves through the fluid rhythm and staccato to reach the climax, which occurs in chaos, from there the movement rolls out in a lyrical, creative rhythm and finally settles in deep silence. The whole wave begins with circular, undulating patterns in the flowing rhythm, in the staccato there are spasmodic, rapid and jerky movements, in the chaos there is an uncontrollable mixture of everything, in the lyrical rhythm there are interesting and ornament-like figures, which in the rhythm of deep silence conclude in a deep breath and a calm being of the body. The main thing in all the rhythms is that the dancer surrenders to his inner nature and lets the body move freely with unrestrained and uncontrolled movements. Spontaneous expression strengthens and stimulates the human imagination and creativity. The 5 Rhythms Method is practised by trained teachers all over the world. They are trained in dance, visual arts and music. As part of my master's thesis, I first tried my hand at the charcoal-on-paper technique, and then we set up an art workshop where the children drew a whole wave. While they were creating, I gave them verbal guidance, and in the background, they were accompanied by drum rhythms recorded by the founder of the 5 Rhythms Method herself. The results shown in the research show that the students took some time to fully relax, and when they reached that level, you could see their charcoal sliding freely across the picture surface. I analysed the drawings at the end using visual variables and I can say that there are similarities between certain rhythms from the different series. This suggests that the 5 rhythms theory of dance-movement training applies to the visual arts as well and has a meditative effect on the students as well as on the adults.

Keywords:5 rhythms, free expression, movement, emotions, creativity, mind and soul, healing, well-being

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back