izpis_h1_title_alt

Izobraževanje otrok na domu v času epidemije covida-19 v Sloveniji
ID Strlič, Vesna (Avtor), ID Kos, Živa (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Ermenc, Klara S. (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Mažgon, Jasna (Komentor)

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (2,65 MB)
MD5: DA227CD171F6C6D4A0407E1129BB7666

Izvleček
Kot ena od oblik vzgoje in izobraževanja izobraževanje otrok na domu v slovenski šolski zakonodaji obstaja že od 90. let 20. stoletja, a so se kljub temu za izbiro oblike izobraževanja otrok na domu prvi starši odločili šele v šolskem letu 2004/2005. Od takrat dalje smo vsako naslednje šolsko leto lahko spremljali enakomerno rast števila učencev, ki se izobražujejo na domu, vse do prvega šolskega leta, ki je sledilo razglasitvi epidemije covida-19. V šolskem letu 2021/2022 je delež učencev, ki se na domu izobražujejo v Sloveniji, narastel na 0,83 % celotne osnovnošolske populacije, kar Slovenijo umešča nad evropsko povprečje. V času, ko je bilo zaradi soočanja z epidemijo covida-19 v Sloveniji institucionalno šolanje reorganizirano v obliko izobraževanja na daljavo, je bila izbira izobraževanja otrok na domu edina oblika izobraževanja, v kateri so se lahko starši otrok izognili soočanju z ukrepi, ki jih je na področje šolstva vpeljala medikalizacija vzgoje in izobraževanja. Z namenom razumevanja trenda izobraževanja otrok na domu v času epidemije covida-19 smo opravili raziskavo, v katero smo vključili dve skupini. Raziskovali smo motive, zaradi katerih so se starši v tem obdobju odločali za izbiro izobraževanja otrok na domu ter analizirali obliko vzporednega izobraževanja za otroke, ki se sočasno izobražujejo na domu in v učnih skupinah. Ugotovili smo, da je bolj kot nestrinjanje z ukrepi v času epidemije med starši izbira izobraževanja otrok na domu prevladala zaradi nestrinjanja s šolskim sistemom. Izsledki raziskave kažejo na to, da so se morebitne reakcijske odločitve staršev za izbiro izobraževanja otrok na domu v času epidemije covida-19, v toku le-tega preobrazile v bolj trajne izbire vzgoje in izobraževanja otrok. preobrazile v bolj trajne izbire vzgoje in izobraževanja otrok. Potrebe po nadaljnjem nudenju storitev vzporednega izobraževanja za otroke, ki se izobražujejo na domu, zaznavajo tudi ponudnice zasebnih izobraževalnih storitev, ki pri tem vidijo potencial za razvoj lastne dejavnosti. Predvsem pa motivi staršev ter izkušnje zasebnih ponudnic izobraževalnih storitev razkrivajo sodobne družbene težnje po individualizaciji izobraževanja po meri otroka.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:izobraževanje otrok na domu, epidemija covida-19, otrokocentričnost, vzporedne oblike izobraževanja
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Organizacija:FF - Filozofska fakulteta
Kraj izida:Ljubljana
Založnik:[V. Strlič]
Leto izida:2024
Št. strani:157 str.
PID:20.500.12556/RUL-154468 Povezava se odpre v novem oknu
COBISS.SI-ID:183794947 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:16.02.2024
Število ogledov:729
Število prenosov:110
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Homeschooling during the covid-19 pandemic in Slovenia
Izvleček:
Homeschooling as a form of primary education has existed in the Slovenian school legislation since the 1990s, yet the first parents opted for this choice no sooner than in the school year 2004/2005. Since then, we observed a steady yearly increase in the number of homeschooled students until the first school year following the beginning of the COVID-19 pandemic. In the school year 2021/2022, the percentage of students being homeschooled in Slovenia rose to 0.83% of the total primary school population, placing Slovenia above the European average. During the period when institutional schooling in Slovenia was reorganized into remote education due to the COVID-19 pandemic, homeschooling became the only form of education in which parents could avoid the medicalization-based measures introduced in the field of education. To understand the trend of homeschooling during the COVID-19 pandemic, we conducted a study involving two groups. We analyzed both the motives behind parents’ decisions to choose homeschooling during this period and the form of parallel education where children were simultaneously being homeschooled and took part in study groups. The study revealed that parents chose homeschooling more because they were dissatisfied with the school system than because they disagreed with the measures implemented during the pandemic. The results of the study also indicate that any reactive decisions by parents, upon discovering homeschooling, transformed into more enduring choices for the education of their children. Providers of private educational services also perceive the need for continued provision of parallel education services for children being homeschooled, in which they see potential for the development of their own activities. Above all, parents’ motives and the experiences of private providers of educational services reveal contemporary societal trends aimed at the personalization of education.

Ključne besede:homeschooling, COVID-19 pandemic, child-centeredness, parallel forms of education

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj