izpis_h1_title_alt

Vključevanje otrok z motnjami v duševnem razvoju v športne aktivnosti : diplomsko delo
ID Svetina, Tamara (Avtor), ID Oven, Alenka (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Gričar, Nevenka (Recenzent)

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (1,40 MB)
MD5: 7A1BF56A864E09DC46857D6FF65E2041

Izvleček
Uvod: Šport je vrsta telesne dejavnosti, ki vpliva na telesno pripravljenost in duševno zdravje ter krepi samopodobo in socialne interakcije. Pomemben je tudi v času zgodnjega otroštva za zdravo rast in razvoj otrok. Namen: Predstaviti, kakšen učinek ima vključevanje v športne aktivnosti na otroke z motnjami v duševnem razvoju in kakšna je pri tem naloga delovnega terapevta. Metode dela: Izveden je bil sistematičen pregled literature, iskanje je potekalo v naslednjih bazah: OTSeeker, CINAHL, PubMed, Web of Science, Sportdiscus in Google Učenjak. Pridobljena je bila tudi dodatna literatura z ročnim pregledovanjem referenc. Kriteriji za vključitev literature so bili: otroci z motnjami v duševnem razvoju, vključevanje v športne aktivnosti oziroma v ekipni šport in njegov vpliv, naloge delovnih terapevtov pri tem, študije, objavljene od leta 2010 do 2022 v angleškem in slovenskem jeziku. Vključene so bile kvalitativne in kvantitativne študije. Rezultati: V končno analizo je bilo vključenih dvanajst znanstvenih virov, od tega sedem s kvalitativno in pet s kvantitativno zasnovo. Po sintezi virov so izstopale štiri vsebinske teme: izključenost/stigmatiziranje otrok z motnjami v duševnem razvoju pri vključevanju v športne aktivnosti, pomen športne aktivnosti za otroke z motnjami v duševnem razvoju, vpliv inkluzivnega športa otrok z motnjami v duševnem razvoju na vključenost v skupnost in pomen delovne terapije pri vključevanju otrok z motnjami v duševnem razvoju v športne aktivnosti in njihove prilagoditve. Razprava in zaključek: Pregled literature je pokazal, da ima vključevanje otrok z motnjami v duševnem razvoju v športne aktivnosti prednosti tako na fizičnem področju in področju komuniciranja kot tudi pri vključevanju v družbo. K vključevanju otrok z motnjami v duševnem razvoju v športne aktivnosti lahko doprinese tudi delovna terapija in sicer z različnimi prilagoditvami aktivnosti za otroke z motnjami v duševnem razvoju in ozaveščanjem lokalnih skupnosti organizacij, ki podpirajo vključevanje. Nujna je promocija na področjih vključevanja otrok z motnjami v duševnem razvoju v športne aktivnosti in sodelovanje delovnih terapevtov pri tem z ugotavljanjem in upoštevanjem sposobnosti in posebnosti posameznega otroka z motnjami v duševnem razvoju, njegovih značilnostih in potrebah staršev ter ozaveščanje organizacij o značilnostih in potrebah oseb z motnjami v duševnem razvoju.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:diplomska dela, delovna terapija, otroci s posebnimi potrebami, prosti čas, ekipni šport, pregled literature
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:ZF - Zdravstvena fakulteta
Kraj izida:Ljubljana
Založnik:[T. Svetina]
Leto izida:2023
Št. strani:34 str., [5] str. pril.
PID:20.500.12556/RUL-151067 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:615.851
COBISS.SI-ID:166866947 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:28.09.2023
Število ogledov:992
Število prenosov:122
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Involving children with intellectual disabilities in sports activities : diploma work
Izvleček:
Introduction: Sport is a type of physical activity that affects physical fitness and mental health, and enhances self-esteem and social interactions. It is also important during early childhood for the healthy growth and development of children. Purpose: To present the effect of participation in sports activities on children with intellectual disabilities and what is the task of the occupational therapist. Methods: A systematic literature review was conducted, the search was conducted in the following databases: OTSeeker, CINAHL, PubMed, Web of Science, Sportdiscus and Google Scholar. Additional literature was also obtained by manual screening of references. The criteria for the inclusion of literature were: children with intellectual disabilities, involvement in sports activities or in team sports and its influence, the tasks of occupational therapists in this, studies published from 2010 to 2022 in English and Slovenian. Qualitative and quantitative studies were included. Results: Twelve scientific sources were included in the final analysis, of which seven with a qualitative and five with a quantitative design. According to the synthesis of the sources, four content topics stood out: exclusion/stigmatization of children with intellectual disabilities when participating in sports activites, the importance of physical activity for children with intellectual disabilities, the importance of physical activity for children with intellectual disabilities, the impact of inclusive sports of children with intellectual disabilities on inclusion in the community, and the importance of occupational therapy in the inclusion of children with intellectual disabilities in sports activities and their adaptations. Discussion and conclusion: The review of the literature showed that the inclusion of children with intellectual disabilities in sports activites has advantages both in the physical area and in the area of communication, as well as in the inclusion in society. Occupational therapy can also contribute to the inclusion of children with intellectual disabilities in sports activities, namely through various adaptations of activities for children with intellectual disabilities and raising awareness among local communities of organizations that support inclusion. It is necessary to promote the inclusion of children with intellectual disabilities in sports activities and the participation of occupational therapists in this by identifying and taking into account the abilities and peculiarities of the individual child with intellectual disabilities, his wishes and the wishes of his parents, and raising awareness of organizations about people with intellectual disabilities.

Ključne besede:diploma theses, occupational therapy, children with intellectual disability, leisure, team sport, literature review

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj