Vaš brskalnik ne omogoča JavaScript!
JavaScript je nujen za pravilno delovanje teh spletnih strani. Omogočite JavaScript ali pa uporabite sodobnejši brskalnik.
Nacionalni portal odprte znanosti
Odprta znanost
DiKUL
slv
|
eng
Iskanje
Brskanje
Novo v RUL
Kaj je RUL
V številkah
Pomoč
Prijava
Pravopisna ozaveščenost vzgojiteljev v zasavskih vrtcih : diplomsko delo
ID
Pečnik, Nina
(
Avtor
),
ID
Petek, Tomaž
(
Mentor
)
Več o mentorju...
PDF - Predstavitvena datoteka,
prenos
(2,45 MB)
MD5: E02679564C1493180D7E9D64995E177E
Galerija slik
Izvleček
V diplomskem delu sem raziskovala pravopisno usposobljenost vzgojiteljev zasavskih vrtcev ter opravila analizo vabil in obvestil z vidika jezikovnih napak. V teoretičnem delu sem se najprej osredinila na slovenščino kot uradni jezik v Republiki Sloveniji, nadaljevala z vlogami slovenščine v vzgojno-izobraževalnem procesu, opredelila sem socialne zvrsti v slovenskem jeziku in podrobneje opisala vrste besedil, več pozornosti pa sem namenila vabilu in obvestilu. Cilji diplomskega dela so bili: ugotoviti, v kolikšni meri so vzgojitelji v zasavskih vrtcih pravopisno ozaveščeni, preveriti, katere jezikovne napake prevladujejo v zapisih vabil in obvestil, ter raziskati, če tri spremenljivke, in sicer starost, izobrazba in delovna doba, vplivajo na pravopisno ozaveščenost vzgojiteljev Zasavja. Pravopisno ozaveščenost sem preverjala s pomočjo anketnega vprašalnika, ki ga je rešilo 100 vzgojiteljev. Zbrala in analizirala sem 100 primerov vabil in 100 obvestil. Raziskava je pokazala, da so vzgojitelji v Zasavju večinoma zadovoljivo pravopisno ozaveščeni; 57 % vzgojiteljev je podalo odgovor, da je zanje odnos do jezika zelo pomemben, zgolj 4 % se ne čutijo usposobljene za izvajanje jezikovnih dejavnosti, na izvajanje teh pa ima izobrazba posameznikov velik vpliv. V drugem delu raziskave sem ugotovila, da sta najpogostejši jezikovni napaki zapis datuma in ure ter da izobrazba v vseh primerih vpliva na pravopisno ozaveščenost. Na koncu diplomskega dela so smernice, ki so primerne za vzgojitelje in druge pedagoške delavce. Če bi jim sledili, bi odpravili najpogostejše jezikovne in oblikovne napake.
Jezik:
Slovenski jezik
Ključne besede:
slovenščina
,
pravopisna usposobljenost
,
Zasavje
,
vzgojitelji
Vrsta gradiva:
Diplomsko delo/naloga
Tipologija:
2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:
PEF - Pedagoška fakulteta
Kraj izida:
Ljubljana
Založnik:
N. Pečnik
Leto izida:
2023
Št. strani:
1 spletni vir (1 datoteka PDF (94 str.))
PID:
20.500.12556/RUL-150849
UDK:
373.2:811.111(043.2)
DOI:
20.500.12556/RUL-150849
COBISS.SI-ID:
165648899
Datum objave v RUL:
24.09.2023
Število ogledov:
1345
Število prenosov:
69
Metapodatki:
Citiraj gradivo
Navadno besedilo
BibTeX
EndNote XML
EndNote/Refer
RIS
ABNT
ACM Ref
AMA
APA
Chicago 17th Author-Date
Harvard
IEEE
ISO 690
MLA
Vancouver
:
Kopiraj citat
Objavi na:
Sekundarni jezik
Jezik:
Angleški jezik
Naslov:
Grammatical Awarness of Preschool Teachers in Zasavje Kindergartens
Izvleček:
In the diploma thesis we have researched grammatical competencies of kindergarten teachers in kindergartens in Zasavje and conducted analyses of invitations and notices with regard to grammatical errors. The first main focus in the theoretical part is Slovene as an official language in the republic of Slovenia. We continued with the role of language in the educational process, we have defined social genres in Slovene language and described types of texts in detail, giving more attention to invitation and notice. The goals of the diploma thesis were to determine grammatical awareness of kindergarten teachers in kindergartens in Zasavje, to check which grammatical errors dominate in invitations and notices and to research whether three variables, namely age, education and period of employment, affect grammatical awareness of kindergarten teachers in Zasavje. Grammatical awareness was explored with the help of a questionnaire, which was given to 100 kindergarten teachers. We have collected and analysed 100 examples of invitations and 100 examples of notices. Research has shown that kindergarten teachers in Zasavje have satisfactory grammatical awareness. 57 % of kindergarten teachers answered that language awareness is important to them and only 4 % do not feel qualified for language activities implementation, which are significantly affected by individuals’ education. In the second part of the research we have found that most common grammatical errors are writing date and time and that education has an effect on grammatical awareness in all instances. In the final part of the diploma thesis we suggested some guidelines that are appropriate for kindergarten teachers as well as other pedagogues who wish to eliminate most common grammatical errors.
Ključne besede:
Slovene
,
grammatical qualification
,
Zasavje region
,
kindergarten teachers.
Podobna dela
Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:
Nazaj