izpis_h1_title_alt

Želje glede stila vodenja pri zaposlenih različnih starosti : magistrsko delo
ID Milovič, Maša (Author), ID Bajec, Boštjan (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window

.pdfPDF - Presentation file, Download (1,30 MB)
MD5: 248D1F179C6F20718AEDB9DDF5BF9982

Abstract
Vodje v organizacijah se pogosto soočajo z izzivi na področju učinkovitega vodenja in motiviranja različno starih zaposlenih, saj se te med seboj razlikujejo v vedenju, prepričanjih, življenjskem stilu, vrednotah, ciljih, pričakovanjih in odnosu do dela. K temu izzivu pripomore tudi dejstvo, da na trg dela in v organizacije neprestano vstopajo mladi zaposleni, ki pripadajo novi generaciji in se v številnih značilnostih še bolj izrazito razlikujejo od starejših zaposlenih. V magistrski nalogi me je zato zanimalo, kakšnega stila vodenja si najbolj želijo zaposleni, ki pripadajo različnim generacijam in se nahajajo v različnih razvojnih obdobjih. Ker generacije za slovensko okolje še niso opredeljene, sem se odločila, da jih bom za svoj vzorec poskušala zamejiti. V raziskavo je bilo vključenih 100 zaposlenih iz slovenske organizacije. Za zbiranje podatkov sem uporabila Večfaktorski vprašalnik stilov vodenja ter dve odprti vprašanji vezani na pomembne dogodke v slovenskem okolju, ki sta mi omogočili opredelitev generacij v Sloveniji. Kot najpomembnejše dogodke so udeleženci navedli smrt Josipa Broza Tita, osamosvojitev Slovenije, vstop Slovenije v Evropsko unijo, menjavo valute iz tolarja v evro ter ekonomsko krizo v letu 2008. Rezultati so pokazali, da si v vzorcu zaposleni vseh generacij po slovenski in ameriški delitvi ter tudi v vseh razvojnih obdobjih najbolj želijo transformacijskega stila vodenja, najmanj pa pasivno-izogibajočega vodenja. Izsledki magistrske naloge nudijo vsem organizacijam, vodjem in zaposlenim v kadrovskih službah vpogled v želje različno starih zaposlenih glede stilov vodenja. Dodano praktično vrednost pa ugotovitve predstavljajo predvsem za organizacijo v vzorcu in njihove vodje, ki bodo s pomočjo teh izsledkov lahko nekoliko bolje razumeli želje svojih zaposlenih in posledično zanje poskušali ustrezno prilagoditi tudi svoj stil vodenja.

Language:Slovenian
Keywords:generacijske kohorte, razvojna obdobja, stil vodenja, transformacijsko vodenje, transakcijsko vodenje
Work type:Master's thesis/paper
Typology:2.09 - Master's Thesis
Organization:FF - Faculty of Arts
Place of publishing:Ljubljana
Publisher:[M. Milovič]
Year:2023
Number of pages:56 str.
PID:20.500.12556/RUL-150798 This link opens in a new window
UDC:159.9:316.46(043.2)
COBISS.SI-ID:176398083 This link opens in a new window
Publication date in RUL:23.09.2023
Views:902
Downloads:56
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:Leadership Style Preferences of Employees of Different Ages
Abstract:
Managers in organizations often face challenges in effectively managing and motivating employees of different ages, as they differ in their behavior, beliefs, lifestyles, values, goals, expectations and work attitudes. To this challenge adds the fact that young employees, who belong to a new generation that is in many aspects even more distinctly different from older employees, are constantly entering the organizations. In my master's thesis, I was therefore interested in the preferences of leadership styles of employees belonging to different generations and who are at different stages of their development. Since generations in Slovenia have not yet been defined, I decided to try to define them for my sample. The survey involved 100 employees from a Slovenian organization. To collect data, I used the Multifactor Leadership Questionnaire and two open-ended questions related to important events in the Slovenian environment, which allowed me to identify generations in Slovenia. As the most important events, the participants listed the death of Josip Broz Tito, Slovenia's independence, Slovenia's accession to the European Union, the changeover from the tolar to the euro and the economic crisis in 2008. The results showed that employees of all Slovenian and American generations and across all development stages wanted a transformational leadership style the most and a Laissez-Faire leadership style the least. The findings of the master thesis provide all organizations, managers and HR employees with insights into the preferences of differently aged employees regarding leadership styles. The findings have added practical value for the organizations in the sample and their managers, who will be able to understand their employees' preferences a little better and, as a result, try to adapt their leadership style accordingly.

Keywords:generational cohorts, developmental stages, leadership style, transformational leadership, transactional leadership

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back