izpis_h1_title_alt

Izbira učiteljskega poklica : magistrsko delo
ID Erlah, Anja (Avtor), ID Tašner, Veronika (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (2,12 MB)
MD5: 2E6A4828E1E47FD6B93AABB06DB5C369

Izvleček
Učiteljski poklic je vsekakor eden izmed feminiziranih poklicev, čeprav je bil nekoč zgolj v domeni moških. Ker je bil to prvi intelektualni poklic, dostopen ženskam, so se ženske začele hitro odločati zanj in kmalu v njem začele prevladovati. Sčasoma so ženskam postali dostopni tudi drugi poklici, pa vendar se še danes pogosteje odločajo za poklice, ki so približek tradicionalnim vlogam žensk. Tudi hiter pogled v slovenske osnovne šole in statistiko pokaže, da je v njih zaposlenih bistveno več učiteljic kot učiteljev. S pomočjo obstoječe literature in opravljenih raziskav sem ugotovila, da je razlogov za to več. Vsekakor so razlogi tudi zgodovinski, a ne smemo pa zanemariti spolno specifične socializacije, ki ženskam v naši družbi še vedno narekuje družbene vloge, ki so stereotipno ženske. V procesu socializacije ima velik vpliv tudi šola, ki deluje kot ideološki aparat države in preko skritega kurikuluma širi svoje vrednote in norme. Da bi ugotovila, kateri so razlogi za izbiro učiteljskega poklica in zakaj se zanj odločajo ženske, ter zakaj moški, sem s šestimi učiteljicami in dvema učiteljema sem izvedla intervjuje. Ugotovila sem, da so si vsi učiteljski poklic izbrali, ker so imeli dobre izkušnje z učitelji in učiteljicami, ki so jih poučevali. Izkazalo se je, da imajo ravno slednji zelo močan vpliv na bodoče učiteljice in učiteljice. Odzivi njihovih bližnjih na poklicno izbiro in poklic so bili nevtralni ali pozitivni, med tem ko so s strani družbe največkrat naleteli na bolj negativne odzive. Sedem sodelujočih med učitelji in učiteljicami zaznava razlike, in sicer v njihovih osebnostnih lastnostih, reakcijah na vedenje otrok, v načinu reševanja sporov in drugačni energiji. Te razlike pa pripisujejo naravnim danostim spolov. Prav vsi si želijo v učiteljskem poklicu več moških, večina pa ugotavlja, da gre pri doseganju bolj uravnotežene zastopanosti obeh spolov v šolah za kompleksen problem in da rešitev ni tako preprosta.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:učiteljski poklic, feminizacija učiteljskega poklica, učitelji, učiteljice, izbira učiteljskega poklica
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Tipologija:2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:PEF - Pedagoška fakulteta
Kraj izida:Ljubljana
Založnik:A. Erlah
Leto izida:2023
Št. strani:161 str.
PID:20.500.12556/RUL-147600 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:37(043.2)
DOI:20.500.12556/RUL-147600 Povezava se odpre v novem oknu
COBISS.SI-ID:158266115 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:08.07.2023
Število ogledov:295
Število prenosov:62
Metapodatki:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Choosing the Teaching Profession
Izvleček:
The teaching profession is definitely one of the most feminized professions, despite only men being able to work as teachers in the past. Because it was the first intellectual profession accessible to women, they quickly began deciding for it and soon, women prevailed in it. With time, other professions became available to them, yet nowadays they still often choose professions that are similar to the traditional roles of women. Even a quick overview of Slovene schools and statistics show us that there are many more female than male teachers employed in them. With the help of existing literature and research, I found out there are many reasons for that. The reasons are definitely historical but we cannot overlook gender specific socialization, which still dictates women social roles that are stereotypically female. In the process of socialization, schools also have a big impact because they work as an ideological apparatus of the state and spread their values and norms with the help of the hidden curriculum. To find out what are the reasons behind choosing the teaching profession and why women and men decide for it, I did interviews with six female teachers and two male ones. I discovered that all of them chose the teaching profession because they had good experiences with their own teachers. As it turns out, those teachers have a huge impact on future teachers. The interviewees said that their closest ones responded to their choice of profession and the profession itself neutrally or positively, but they received more negative responses from the society. Seven people said there are differences between male and female teachers, when it comes to their personality traits, reacting to children’s behaviour, solving conflicts and their energy. They think those differences are a natural given. All of them want more men in the teaching profession, but most realize that reaching a more balanced gender ratio in schools is a complex problem and that the solution might not be easy.

Ključne besede:teaching profession, feminization of the teaching profession, male teachers, female teachers, choosing the teaching profession

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj