izpis_h1_title_alt

Teritorialne spremembe občin : diplomsko delo
ID Sever, Tadej (Avtor), ID Rakar, Iztok (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Nikolić, Bruno (Komentor)

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (3,26 MB)
MD5: 9B346DBAF586AC6B99148CDAA14A4B4D

Izvleček
Teritorialne spremembe občin so pogost pojav. Lahko gre za spremembe meja med obstoječimi občinami ali za spremembo števila občin. Če se število občin bistveno poveča ali zmanjša, govorimo o teritorialni reformi lokalne samouprave. Pri teritorialni reformi lokalne samouprave gre za večno vprašanje optimalne velikosti občin. Osnovni cilj teritorialnih sprememb občin naj bi bil povečanje učinkovitosti lokalnih skupnosti v času ekonomskih kriz pa tudi zmanjšanje stroškov. Ker pa tudi ne obstaja nobena čarobna formula za določitev optimalne velikosti občin, države tako na različne načine pristopajo in se skušajo približati optimalni velikosti občin. Pri teh spremembah pa je treba ugotoviti primerno razmerje med velikostjo in učinkovitostjo na eni strani ter vpliv na demokratične procese na drugi strani. Število občin se je v Evropi v zadnjih desetletjih praviloma zmanjševalo. V Sloveniji se je število občin od leta 1994 naprej povečevalo. V diplomskem delu smo analizirali te procese v izbranih evropskih državah (Estonija, Danska, Nemčija, Avstrija in Grčija) ter jih primerjali z razvojem v Sloveniji. Ugotovili smo, da so izbrane države izbrale različne strategije. Strategija združevanja občin v Estoniji je potekala od spodaj navzgor "bottom - up" po mešanem načinu pristopa, na Danskem in v Grčiji je potekala od zgoraj navzdol "top - down", nemške dežele so pri združevanju svojih občin sledile mešani strategiji po t. i. strategiji "korenčka in palice", v Avstriji je potekala le na določenem območju po delnem obsegu, hibridnem načinu oziroma blagi obliki pristopa od zgoraj navzdol "top - down" in se je izvajala po stopnjah. Menimo, da bi bilo v primeru teritorialne reforme lokalne samouprave v Sloveniji najprimerneje uporabiti strategije, ki so bile izvedene v večini evropskih držav po načinu od zgoraj navzdol "top - down", ker so to večinoma obvezna ali prisilna združenja zaradi posredovanja in aktivne vloge države pri procesih združevanja občin.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:lokalna samouprava, občina, teritorialne spremembe, strategija, reforma.
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:FU - Fakulteta za upravo
Kraj izida:Ljubljana
Založnik:[T. Sever]
Leto izida:2023
Št. strani:X, 54 str.
PID:20.500.12556/RUL-144342 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:321.013:352(497.4)(043.2)
COBISS.SI-ID:142888963 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:15.02.2023
Število ogledov:1325
Število prenosov:233
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Territorial changes of municipalities
Izvleček:
Territorial changes of municipalities are a common phenomenon. There can be changes in the borders between existing municipalities or a change in the number of municipalities. If the number of municipalities increases or decreases significantly,then we are talking about territorial reform of local self-government. The territorial reform of local self-government is a perennial issue of the optimal size of municipalities. The basic goal of territorial changes in municipalities is to increase the efficiency of local communities in times of economic crisis, as well as to reduce costs. However, since there is no magic formula for determining the optimal size of municipalities, countries approach and try to approach the optimal size of municipalities in different ways. In the case of these changes, it is necessary to determine the appropriate relationship between size and efficiency on the one hand, and the impact on democratic processes on the other hand. The number of municipalities in Europe has generally been decreasing in recent decades. In Slovenia, the number of municipalities has been increasing since 1994. In the thesis, we analyzed these processes in selected European countries (Estonia, Denmark, Germany, Austria and Greece) and compared them with the development in Slovenia. We found that the selected countries chose different strategies. The strategy of merging municipalities in Estonia took place from the bottom to up "bottom-up" according to a mixed method of approach in Denmark and Greece it took place from the top to down "top-down", the German states followed a mixed strategy when merging their municipalities according to the so called strategy "carrot and stick" in Austria it took place only in a certain area on a partial scale, a hybrid method or a mild form top to down "top-down" approach and was implemented in stages. We believe that in the case of territorial reform of local self- government in Slovenia, it would be most appropriate to use the strategies that were implemented in most European countries in a top to down "top-down" manner, because these are mostly mandatory or forced associations due to the intervention and active role of the state in processes of merging municipalities.

Ključne besede:local self-government, municipality, territorial changes, strategy, reform.

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj