Namen: Koncept trajnostnega razvoja predvideva vključevanje državljanov v proračunski proces. Pandemija covida-19 in njene posledice so pomen udeležbe državljanov še dodatno potrdile, zato je namen prispevka oceniti stopnjo zanimanja za proračunska vprašanja in razloge za stagnacijo na področju transparentnosti proračunskega procesa v Sloveniji, ki jo Sloveniji pripisuje raziskava Open Budget Index (OBI).
Zasnova/Metodologija/Pristop: Študija temelji na kombinaciji namiznega raziskovanja in ankete, izvedene med zaposlenimi, ki se v organizacijah javnega sektorja neposredno ali posredno ukvarjajo z vprašanji javnih financ. Statistična analiza temelji na 251 v celoti izpolnjenih anketah.
Ugotovitve: Rezultati potrjujejo pomanjkanje politične volje kot glavno oviro za stagnacijo na področju transparentnosti proračunskega procesa v zadnjih letih. Večje kot je med anketiranci zanimanje za transparentnost proračuna, večja je verjetnost, da politično voljo prepoznajo kot pomembno oviro.
Akademski prispevek k znanstvenem področju: Ugotovitve članka prispevajo k izločitvi in morebitnemu nadaljnjemu razvoju dejavnikov, ki vplivajo na transparentnost državnega proračuna.
Izvirnost: Članek je pionirski poskus proučevanja transparentnosti državnega proračuna v Sloveniji, rezultati pa so primerljivi z drugimi državami EU.
|