Namen: Članek skuša ugotoviti, ali je Evropska listina lokalne samouprave v praksi učinkovit instrument za zaščito avtonomije lokalne samouprave na Poljskem, ter opredeliti prispevek poljske sodne in upravne prakse k razumevanju njenih načel. Dodatno težo obravnavani tematiki daje politični kontekst. Poljska je dolga leta veljala za vzorno, lokalni avtonomiji naklonjeno državo, vendar vladne politike v zadnjem času vse bolj izkazujejo težnje po ponovni centralizaciji.
Zasnova/metodologija/pristop: Študija temelji na kvalitativni in kvantitativni empirični raziskavi sodne in upravne prakse z elementi analize doktrine.
Ugotovitve: Listina nastopa v sodni praksi ustavnega sodišča (22 sodb), upravnih sodišč (166) in organov javne uprave, ki nadzorujejo lokalno samoupravo (49). V primerjavi z drugimi državami Sveta Evrope gre za zelo veliko število sodb. Zdi se, da so v zadevah, v katerih se sklicujejo na Listino, upravna sodišča bolj pripravljena odločati v korist lokalne samouprave.
Akademski prispevek k znanstvenem področju: Posebnost uresničevanja Listine na Poljskem je pogosta uporaba načela sorazmernosti pri nadzoru lokalne samouprave, ki sodiščem služi kot odlično orodje za reševanje »težkih primerov« med lokalno samoupravo in državnimi upravnimi organi. Več pomembnih sodb je na podlagi člena 11 o pravnem varstvu lokalne samouprave učinkovito razveljavilo zakon, ki v določenih primerih omejuje dostop lokalne samouprave do sodišč.
Vpliv v praksi: Študija je lahko koristna za predstavnike lokalnih oblasti pri oblikovanju strategij za sodne postopke, zlasti v sporih z državnimi organi.
Izvirnost/vrednost: Študija je prva celovita empirična raziskava uporabe Listine v pravni praksi neke države. Prikazuje izvirne načine praktične uporabe Listine, ki doslej v literaturi niso bili opisani.
|