Vprašanje ekonomsko odvisnih samozaposlenih je bilo poudarjeno v različnih poročilih na začetku 21. stoletja in (hkrati z drugimi nestandardnimi oblikami zaposlitve in samozaposlitve) ostaja aktualno še danes. Obravnava te tematike se zdi še posebej primerna zaradi čedalje večjega števila ekonomsko odvisnih samozaposlenih, razvoja čezmejnih storitev in različnih pristopov držav na tem področju. Socialna varnost ekonomsko odvisnih samozaposlenih je vprašanje, ki zadeva Evropsko unijo kot celoto.
Prispevek obravnava izziv prilagajanja sistemov socialne varnosti ekonomsko odvisnim samozaposlenim.
Prvo vprašanje, na katerega je treba odgovoriti še pred obravnavo vprašanja o potrebi po posebni obravnavi v sistemu socialne varnosti, je opredelitev pojma ekonomsko odvisna samozaposlena oseba. To je zahtevna naloga predvsem zaradi nejasnih mej med pojmi odvisna samozaposlena oseba, ekonomsko odvisna samozaposlena oseba in navidezno neodvisna samozaposlena oseba. Pojmi se med seboj prepletajo, različna pa je tudi njihova uporaba v literaturi. Analizi opredelitve ekonomsko odvisne samozaposlene osebe je namenjen prvi del tega prispevka.
Poleg tega se pojavlja vprašanje ravni in obsega pravnega varstva, ki naj se zagotavlja ekonomsko odvisni osebi. Vprašanje je, ali bi bilo primerneje, da se poleg delovnopravnega varstva ekonomska odvisnost odraža tudi v posebni obravnavi v okviru sistema socialne varnosti in ali obstaja razumen, iz narave stvari izhajajoč razlog za razlikovanje med sicer enotno skupino samozaposlenih. Pri iskanju pravega odgovora na to vprašanje ne smemo pozabiti, da tudi samozaposleni uživajo različen obseg socialne varnosti v različnih državah, zato so lahko tudi odgovori različni. Ekonomska odvisnost je lahko namreč podlaga za omejeno delovnopravno varstvo, (večji obseg) pravic iz sistema socialne varnosti ali oboje. V sistemu socialne varnosti so lahko ekonomsko odvisni samozaposleni izenačeni z drugimi zaposlenimi, lahko pa je njihov pravni položaj bližje odvisnim zaposlenim. Prispevek se zato v drugem delu osredinja na poseben pravni položaj (in pravice, ki iz njega izhajajo), ki ga imajo ekonomsko odvisne osebe v sistemu socialne varnosti nekaterih držav.
V zadnjem delu so ekonomsko odvisni samozaposleni obravnavani v luči mednarodnih in evropskih pravnih virov. Poseben poudarek je na Evropskem stebru socialnih pravic in Poročilu Sveta o dostopu delavcev in samozaposlenih oseb do socialne zaščite, ki izpeljuje načelo 20 Evropskega stebra socialnih pravic. Avtorica meni, da je treba tudi na ravni EU več pozornosti nameniti posebnostim opravljanja dela v odvisni samozaposlitvi in pri prilagajanju sistemov socialne varnosti novim oblikam dela upoštevati, da samozaposlitev zajema širok spekter socialnih in ekonomskih razmer, ki lahko zahtevajo različno obravnavo.
|