izpis_h1_title_alt

Sodelovanje s starši v času pandemije covid-19
ID Arko, Melanija (Avtor), ID Devjak, Tatjana (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu

URLURL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite http://pefprints.pef.uni-lj.si/7169/ Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
V začetku leta 2020 je v Sloveniji izbruhnila epidemija covid-19. Globalno je bila vzporedno razglašena pandemija. Zaradi omenjene nalezljive koronavirusne bolezni so se spomladi 2020 in jeseni 2020 zaprle šole in pouk je potekal na daljavo. To je vplivalo na organizacijo, načrtovanje in izvajanje vzgojno-izobraževalnega dela, saj se je le-to preselilo na dom in v veliki meri za računalniške ekrane. Pomemben dejavnik za otrokov razvoj – vrstniki – pa je zaradi nujnega omejevanja stikov odpadel. Tako učitelji kot učenci in starši so morali prilagoditi svoje delo, komunikacija je postala drugačna, saj je bilo pomembno čimbolj omejiti osebni stik. Tematika sodelovanja med učitelji in starši je postala precej aktualna, saj so starši pogosto prevzeli tudi vlogo učitelja, otroka so morali za delo motivirati, ga usmerjati, mu pomagati in nenazadnje tudi razlagati učno snov. Pri tem se je pokazala pomembnost sodelovanja učiteljev s starši. Medsebojno sodelovanje staršev in učiteljev je pomembno, saj oboji predstavljajo pomemben dejavnik v razvoju otroka nasploh in njegov razvoj v vzgojno-izobraževalnem procesu. Šola in dom naj bi sodelovala med sabo tako, da se povezujeta, dopolnjujeta in ustrezno komunicirata. S sodelovanjem s starši se učitelji pri svojem delu srečujejo skoraj vsakodnevno, potreba po sodelovanju pa se je v času pandemije covid-19 zaradi šolanja na daljavo ter omejevanja stikov še povečala. V teoretičnem delu analiziramo pravno-formalni in odnosni vidik sodelovanja s starši v času, ki ga zaznamuje covid-19, v empiričnem delu pa s pomočjo kvantitativne raziskave med učitelji analiziramo in primerjamo sodelovanje s starši na eni mestni in eni podeželski šoli, njihove težave in morebitne prednosti medsebojnega sodelovanja na daljavo.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:sodelovanje med starši in šolo
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Tipologija:2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:PEF - Pedagoška fakulteta
Leto izida:2022
PID:20.500.12556/RUL-136317 Povezava se odpre v novem oknu
COBISS.SI-ID:105661443 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:05.05.2022
Število ogledov:1049
Število prenosov:207
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Collaborating with parents during the covid-19 pandemic
Izvleček:
At the beginning of 2020, the COVID-19 epidemic broke out in Slovenia. At the same time, the pandemic has been declared worldwide. Due to the infectious coronavirus disease, schools were closed in spring 2020 and autumn 2020, and distance learning took place. This affected the organisation, planning and implementation of educational work since it was moved to the home, largely in front of computer screens. An important factor for the child’s development - meeting with peers - was dropped due to the necessary restriction of contacts. Both teachers as well as students and parents had to adjust their work. Communication became different as it was important to limit personal contact as much as possible. The topic of cooperation between teachers and parents has become quite relevant, as parents often took on the role of the teacher: they had to motivate the child to work, guide them, help them and, last but not least, explain the material. This went to show the importance of teachers’ cooperation with parents. The mutual cooperation of parents and teachers is important, as they both represent an important factor in the development of the child in general and their development in the educational process. The school and the home environment should cooperate with each other by connecting, complementing each other and communicating appropriately. Teachers meet with parents almost daily during their work, and the need for cooperation increased during the COVID-19 pandemic due to distance learning and limited social contact. In the theoretical part, we analyse the legal and relational aspect of cooperation with parents in the time marked by Sars-Cov-2l; and in the empirical part, with the help of quantitative research, we analyse and compare cooperation with parents among teachers in one urban and one rural school, their problems and potential benefits of distance cooperation.

Ključne besede:cooperation between parents and school

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj