izpis_h1_title_alt

Povezanost gibalne/športne aktivnosti učencev z njihovim zdravjem in odnosom do šole
ID Kralj, Tjaša (Avtor), ID Štemberger, Vesna (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu

URLURL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite http://pefprints.pef.uni-lj.si/7168/ Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
V magistrskem delu smo preučevali, kakšna je gibalna/športna aktivnost učencev 4. in 5. razreda osnovne šole ter kako je ta povezana z njihovim zdravjem in odnosom do šole. Problemi raziskave so sledeči: kako je gibalna/športna aktivnost učencev povezana z doživljanjem zdravja učencev, kako je gibalna/športna aktivnost povezana z odnosom učencev do šole, kako so povezani ocena zdravja učencev in sedeča vedenja učencev. Raziskava je potekala s kvantitativnim pristopom, metoda pedagoškega raziskovanja pa je bila kavzalno neeksperimentalna. V raziskavi je sodelovalo 205 učenk in učencev 4. in 5. razreda osnovne šole. Vzorec je bil neslučajnostni, priložnostni. Učenci so reševali anketni vprašalnik, ki je zajemal vprašanja zaprtega tipa, po zgledu Likertove petstopenjske lestvice pa so morali pri določenih vprašanjih določiti stopnjo strinjanja glede na dane trditve. Uporabili smo naslednje statistične postopke: frekvenčna in odstotkovna porazdelitev, x^2-preizkus hipoteze neodvisnosti in Pearsonov korelacijski koeficient. Rezultati raziskave so pokazali: da so tisti učenci, ki so bolj gibalno/športno aktivni v šoli in s prijatelji, v šoli manj utrujeni, bolj zbrani in bolj motivirani za šolsko delo, ter obratno, da so tisti učenci, ki so v šoli in s prijatelji manj gibalno/športno aktivni, v šoli posledično bolj utrujeni in nemotivirani za delo; da kljub temu, da so otroci gibalno/športno aktivni v klubu ali z družino, imajo še vedno težave z nespečnostjo; da imajo tisti učenci, ki so v prostem času manj gibalno/športno aktivni, še vedno dobro mnenje o šoli in iz rezultatov ne moremo sklepati, da gibanje kakorkoli dobro ali slabo pripomore k odnosu do šole; da kljub temu, da učenci veliko časa preživijo v sedečem položaju, svoje zdravje ocenjujejo kot dobro.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:osnovna šola
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Tipologija:2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:PEF - Pedagoška fakulteta
Leto izida:2022
PID:20.500.12556/RUL-136316 Povezava se odpre v novem oknu
COBISS.SI-ID:105686787 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:05.05.2022
Število ogledov:1221
Število prenosov:145
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Relationship between student's physical activity, health, and attitude towards education
Izvleček:
In this paper, we studied physical/sporting activities of elementary school students in grades 4 and 5 and how these are connected with their health and their attitude towards school. Our research questions were: • How are physical/sporting activities of students connected with their experience of health? • How are physical/sporting activities of students connected with their attitude towards school? • How are the assessed health of students and the sedentary behaviour of students connected? Research was conducted with a quantitative approach, while the research method was causal non-experimental. The research involved 205 elementary school students in grades 4 and 5. The sample was non-random and opportunistic. The students completed a survey that included close-ended questions. In some questions, students market to what degree they agree or disagree with the statement given, in line with the Likert scale. We used the following statistical procedures: frequency and percentage distribution, chi-square test of independence, and Pearson correlation coefficient. The results of the research showed the following: • Students who are more physically active are less tired in school, more focused and motivated for school work, and, conversely, students who are less physically active in school and with friends are thus more tired and less motivated for work; • Although children are physically active in a club or with their families, they still have sleep problems; • Students who are less physically active in their free time still have a high opinion of school, and the results do not show a clear positive or negative impact on their attitude towards school; • Although students spend a great deal of time in a sedentary position, they assess their health as good.

Ključne besede:elementary school

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj