izpis_h1_title_alt

Vloga barija pri mehanizmu nukleacije grafita v sivih litinah s kroglastim grafitom : magistrsko delo
ID Mahkovic, Matic (Author), ID Petrič, Mitja (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window, ID Mrvar, Primož (Comentor)

.pdfPDF - Presentation file, Download (4,93 MB)
MD5: 11B998A5F12499D8435854C03CDF2B91

Abstract
S cepljenjem sivih litin s kroglastim grafitom lahko vplivamo na velikost in razporeditev grafitnih krogel in posledično prilagajamo mehanske lastnosti potrebam uporabe. Cepljenje poteka z dodajanjem cepiv v talino. Eden od elementov v cepivih, ki poveča število grafitnih krogel ter zmanjša njihovo velikost, je Ba. Vloga Ba pri nukleaciji sivih litin s kroglastim grafitom ostaja neznana, obstaja pa več teorij, ki jo poskušajo razložiti. Z namenom ugotovitve vloge Ba v nukleaciji je bil izveden eksperiment. V eksperimentu se je ulilo 7 vzorcev s cepivom, ki vsebuje Ba, imenovano Barinoc in eden vzorec brez cepiva. Cepivo se je v vzorce vneslo po dveh postopkih. Pri prvemu so se večja zrna pritrdila s kanthalovo žico na merilno celico. Namen je bil spremljati kako se Ba raztaplja med ulivanjem in strjevanjem. Pri drugem pa so bila zrna zdrobljena v finejšo granulacijo in vstavljena v papirnate lončke. Na takšen način se je simuliral postopek cepljenja v curek. Vnesle so se štiri različne količine Barinoca, določene glede na predpisano količino. Rezultati naj bi podali kako različna količina, oblika in postopek vplivajo na nukleacijo grafitnih krogel. Med litjem se je merila temperatura posameznega vzorca. Preko zbranih temperatur se je opravila termična analiza in izrisalo ohlajevalne krivulje, preko katerih se je ocenilo uspešnost cepljenja. Izvedla se je kemijska analiza na vzorcu brez cepiva, s katero se je preverila ustreznost sestave naše litine. Na posameznih vzorcih pa se je izvedla kemijska analiza z namenom določitve predvsem deleža Ba v posameznem vzorcu. Z optičnim in elektronskim mikroskopom se je izvedla metalografska analiza mikrostrukture vzorcev s poudarkom na analizi faz v sredini grafitnih krogel, ki predstavljajo kali in površine enega od vzorcev. Prav tako se je določevala kemijska sestava kali in površine enega od vzorcev.

Language:Slovenian
Keywords:siva litina s kroglastim grafitom, heterogena nukleacija, cepljenje, cepiva, barij
Work type:Master's thesis/paper
Typology:2.09 - Master's Thesis
Organization:NTF - Faculty of Natural Sciences and Engineering
Place of publishing:Ljubljana
Publisher:[M. Mahkovic]
Year:2021
Number of pages:XIV, 50 f.
PID:20.500.12556/RUL-133555 This link opens in a new window
UDC:669
COBISS.SI-ID:90371587 This link opens in a new window
Publication date in RUL:30.11.2021
Views:1294
Downloads:87
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:The role of barium in the graphite nucleation mechanism at spheroidal graphite cast iron : master's thesis
Abstract:
With the inoculation of ductile iron, we can effect on the size and distribution of the graphite nodules and consequently adapt the mechanical properties to the needs of usage. The inoculation is carried out by adding inoculants into the melt. One of the elements in inoculants that increases graphite nodule count and reduces their size is barium. The role of barium in the inoculation of ductile iron remains unknown but there are multiple theories that are trying to explain it. To determine the role of Ba in nucleation, an experiment was carried out in which 7 samples containing an inoculant called Barinoc and one without inoculant were casted. The inoculant was inserted by two methods. By the first method, larger grains of inoculant were attached on the measurement cell with a kanthal wire. The purpose was to monitor how Ba dissolves during casting and solidification. In the other method, the grains were crushed into smaller granulation and inserted in the paper cups. The late stream inoculation was simulated that way. Four different amounts of Barinoc were used, based on the prescribed amount. The results should tell us how different amount, shape and method affects the nucleation of graphite nodules. During casting, the temperature of each sample was measured. Through collected temperatures thermo analysis and cooling curves were made. Through them the success of inoculation was evaluated. A chemical analysis was performed on the inoculant-free sample to verify the adequacy of the chemical composition of our alloy. Chemical analysis was performed on individual samples to determine the percent of barium in each sample. Using an optical and scanning electron microscope, a metallographic analysis of the microstructure of each sample was made with emphasis on analysing the cores of graphite nodules and surface of one of samples. The chemical composition of nucleus and surface was also made.

Keywords:ductile iron, heterogeneous nucleation, inoculation, inoculants, barium

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back